Dostęp do nowoczesnych technologii sprawił, że uzdatnianie wcześniej niemożliwej do picia wody nareszcie stało się możliwe. Dzięki temu wielu ludzi na całym świecie może nacieszyć się dostępem do wody pitnej, która dawniej z powodu zanieczyszczeń nie była możliwa do spożycia.
Cukrzyca typu II zaliczana jest do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Prowadzi do niej niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, brak odpoczynku i życie w ciągłym stresie. W odróżnieniu od cukrzycy typu I, cukrzyca typu II jest chorobą nabytą i wyleczalną.
Jodyna charakteryzuje się bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym działaniem, dlatego też do dzisiaj używana jest do odkażania ran czy otarć. Przez lata wokół jodyny narosło wiele mitów i nieporozumień, które wynikają głównie z niezrozumienia specyfiki tego antyseptyku.
Olej konopny, znany również jako olej z nasion konopi, jest wytwarzany z konopi, rośliny konopi indyjskiej, takiej jak marihuana, ale zawiera niewiele lub wcale tetrahydrokanabinolu (THC), substancji chemicznej, która powoduje u ludzi „odurzenie”.
W obecnych czasach niezwykle popularne stały się tak zwane slimy. Czym są i dlaczego cieszą się tak wielkim zainteresowaniem wśród dzieci? Jak własnoręcznie wykonać slime i gdzie można zakupić potrzebny do tego boraks?
Gliceryna to substancja, którą wszyscy znamy, ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z jej wszechstronności. W kosmetykach, żywności, farmaceutykach - gliceryna ma szerokie zastosowanie i oferuje niewiarygodne korzyści.
Zrozumienie, ile magnezu dziennie potrzebujemy, to klucz do utrzymania zdrowia i dobrostanu. Magnez jest niezbędny dla naszego organizmu do prawidłowego funkcjonowania.
Cholesterol zaliczany jest do lipidów, czyli tłuszczów. Występuje on głównie w tkankach i komórkach i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jednym z najważniejszych składników tkanki tłuszczowej są trójglicerydy. Ich odpowiednia ilość usprawnia funkcjonowanie organizmu.
Witamina C bywa nazywana również królową witamin. Jest to bardzo ważny związek dla organizmu człowieka, jednak nie jest on syntetyzowany w ludzkim ciele.
Cukier jest jedną z substancji, która odgrywa w organizmie człowieka niezwykle ważną rolę. Dzieje się tak ze względu na fakt, że węglowodany stanowią podstawowe źródło energii. W procesie trawienia są one rozkładane na cukier prosty, czyli glukozę, której obecność jest niezbędna by organizm pracował prawidłowo.
Jod to pierwiastek mający wiele zastosowań leczniczych i zabezpieczających. Jego roztwory wykorzystuje się do odkażania ran, z kolei jod zawarty w nadmorskim powietrzu działa dobroczynnie na organizm człowieka. Pierwiastek ma także zadowalającą specyfikę, która pozwala na zastosowanie go jako nawozu w ogrodzie.
Choć prace ogrodowe mogą być męczące, to są sposoby, by mniejszym trudem uzyskać doskonałe efekty. Sprawdź jakie korzyści osiągniesz dzięki zastosowaniu jodyny w ogrodzie i zadbaj o swoje rośliny.
Magnez to kluczowy składnik naszej diety, który odgrywa istotną rolę w wielu procesach biologicznych. Jednak często pojawia się pytanie: "kiedy brać magnez?"
Magnez to jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór objawia się m.in. drżeniem powiek, a zbyt niski poziom trwający dłuższy czas, może prowadzić do groźnych powikłań, np. miażdżycy. Dlatego też, tak ważna jest suplementacja magnezu.
Kwas alfa liponowy (ALA) jest organicznym związkiem chemicznym, który jest naturalnie występującym składnikiem w naszej diecie.
Jabłoń to jedno z najpopularniejszych drzew owocowych w naszych ogrodach. Niestety, jest również podatne na różne choroby, w tym mączniak.
Magnez to pierwiastek chemiczny, który występuje w naturze i jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Możemy go znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych.
Mazeina, znana również jako skrobia kukurydziana, jest jednym z najczęściej używanych dodatków w przemyśle spożywczym. Produkowana z kukurydzy, mazeina jest bezbarwnym, bezsmakowym proszkiem, który rozprowadza się w wodzie, tworząc gęstą mieszaninę, nazywaną żelatyną.
Menopauza, nazywana także przekwitaniem i klimakterium, to trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Biologicznie oznacza kres możliwości rozrodczych kobiety. Menopauza zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia i mogą jej towarzyszyć dokuczliwe objawy, takie jak uderzenia gorąca i zwiększona potliwość, ale nie tylko.
Mączniak, zarówno prawdziwy, jak i rzekomy, to jedne z najczęściej występujących chorób grzybiczych atakujących rośliny w naszych ogrodach.
Wodorowęglan potasu jest stosowany w wielu branżach ze względu na swoją wszechstronność. Można go znaleźć w produktach spożywczych, kosmetykach, a nawet w przemyśle farmaceutycznym.
Ogrodnictwo to pasjonujący świat, który oferuje wiele cennych metod pielęgnacji roślin. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje stosowanie sody oczyszczonej jako ekologicznego rozwiązania w ogrodzie.
Aloes zwyczajny jest najbardziej znanym gatunkiem, stosowanym w medycynie i kosmetyce oraz hodowanym w domach na całym świecie. Liście aloesu są naturalnym surowcem, na bazie których powstaje wiele produktów leczniczych.
W fitoterapii coraz częściej wykorzystywane są olejki eteryczne. Nic dziwnego, gdyż w każdym naturalnym olejku znajduje się bogactwo substancji czynnych, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Olejki eteryczne, stosowane głównie w celach aromaterapeutycznych.
Aromaterapia, dzięki łatwości i skuteczności stosowania, znajduje coraz szerszy krąg zwolenników. Dzieje się tak, dlatego iż jest bezpieczną i bardzo powszechną metodą terapeutyczną, również dzięki dostępności naturalnych olejków eterycznych.
Ashwagandha od wieków jest cenioną rośliną leczniczą w Indiach oraz Afryce, a w ostatnich latach została pokochana przez Europę. Samo słowo ashwagandha można przetłumaczyć jako” zapach końskiego moczu lub potu”, jednak nie warto się zniechęcać przed poznaniem zalet tej rośliny.
Tarczyca bajkalska, nazywana także Bajkaliną, to roślina, która.....
Gęste, zdrowe i piękne włosy oraz zadbane paznokcie stanowią ważną wizytówkę urodową każdego z nas.
Mrówki, pchły czy karaluchy, to zdecydowanie nieproszeni goście w domu, którzy, jeśli już jednak się pojawią, wcale nie zamierzają go tak szybko opuścić. Pozbycie się owadów nie jest proste i wymaga zastosowania odpowiednich środków. Sprawdź, jak radzi sobie z tym boraks.
Chloryn sodu w zależności od potrzeb, można stosować jako czystą substancję lub roztwór o pożądanym stężeniu. W celu uzdatnienia wody należy sporządzić roztwór chlorynu z kwaskiem w proporcji 1:5 - roztwór trzeba odstawić na 3 minuty, a następnie zalać wodą.
Chloryn sodu został odkryty w dżungli na Wyżynie Guajańskiej przez Jim’a Humble to ustabilizowany tlen, który został początkowo wykorzystany przez odkrywcę do uzdatnienia wody pitnej. Jim Humbel podróżując po dżungli zaopatrzył się w niewielkie buteleczki ustabilizowanego tlenu, który skutecznie niszczył wszelkie zarazki chorobotwórcze żyjące w wodzie.
Cholina, inaczej witamina B4 pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Ludzki organizm potrafi wyprodukować cholinę sam z pomocą witaminy B9, B12 i aminokwasów. Jakie właściwości wykazuje cholina i czy warto suplementować tą substancję?
Wszyscy znamy powiedzenie, że ktoś jest zdrowy jak ryba. Z pewnością to powiedzenie można odnieść do jednej z najgroźniejszych ryb, jakie są nam znane, a więc do rekina. Te potężne drapieżniki cechują się ogromną siłą, odpornością i długowiecznością.
Probiotyk najczęściej kojarzy nam się z antybiotykoterapią, zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę. Takie skojarzenie jest bez wątpienia właściwe, ponieważ odpowiednio dobrany probiotyk zabezpiecza układ pokarmowy przez szkodliwym działaniem antybiotyku.
Naturalne mydło potasowe jest stosowane od bardzo dawna. Wykorzystywane było do pielęgnacji włosów, ciała, lecz także czyszczenia czy prania. Aktualnie jest to świetny preparat pielęgnacyjny, który dobrze wpływa na włosy, jak i ciało.
Witamina C jest kofaktorem dla enzymów, które biorą udział w produkcji kolagenu w organizmie człowieka. Obecność kolagenu jest z kolei konieczna dla prawidłowego rozwoju mięśni, ścięgien, naczyń krwionośnych, dziąseł i skóry.
Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru H2O2, to niezwykła substancja. Większość z nas kojarzy wodę utlenioną najczęściej z dezynfekcją ran. Pamiętamy z dzieciństwa pieniący się i szczypiący płyn, którym rodzice polewali zdarte kolana i łokcie.
Spożywanie nadmiaru cukru sprawia, że tyjemy i pogarsza się stan somatyczny organizmu. Cukier ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Co ciekawe, jest to także jedno z najsilniejszych uzależnień XXI wieku. To sprawia, że coraz więcej osób postanawia zmienić radykalnie swój styl życia, stosując zdrowe zamienniki tradycyjnej formy cukru. Na jakie zamienniki stawiają konsumenci?
Potas pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Obok fosforu i wapnia zaliczany jest do najistotniejszych pierwiastków, od których zależy prawidłowe działanie układu krążenia czy układu nerwowego. Niestety, niedobory potasu występują bardzo często, a przyczynia się do tego głównie źle skomponowana dieta.
Stany zapalne i ból z nimi związany jest codziennym doświadczeniem wielu osób. Przyzwyczajanie się do tego stanu tylko pogłębia problem, a dodatkowo jest szkodliwe dla zdrowia. Przywrócenie dawnego komfortu życia jest możliwe - DMSO to lek, któremu warto zaufać. Czym jest dimetylosulfotlenek i jak go stosować? Odpowiedzi poniżej.
Z biegiem czasu nasze ciała muszą radzić sobie z wieloma toksynami - niezdrową żywnością, zanieczyszczeniami powietrza, lekarstwami czy choćby przetworzoną żywnością. Jeśli organizm nie może się całkowicie oczyścić, zamiast tego wydala toksyny przez skórę, co może objawiać się problemami z cerą.
Śluz ślimaka, a konkretniej mięczaka śródziemnomorskiego Helix aspersa był stosowany już w starożytnej Grecji jako substancja łagodząca stany zapalne skóry. Renesans specyfik ten zaczął przechodzić w latach 80. XX wieku, kiedy to chilijska rodzina Bascunan, pracująca ze ślimakami, zauważyła, że ich dłonie są miększe i przyjemniejsze w dotyku niż rówieśników.
Suplementacja witaminą lizosomalną w znacznej mierze podnosi jej wchłanialność. Warstwa lipidów, którą otoczona jest witamina wspomaga lepsze i szybsze wniknięcie suplementu do układu krwionośnego. Rynek farmaceutyczny wspomagając się zdobyczami najnowszej technologii wprowadza do obiegu coraz bardziej skuteczne suplementy w postaci tabletek. Można tu mówić o efektach porównywalnych do suplementacji dożylnej. Jest to przełomowa informacja dla wszystkich tych, dla których ma znaczenie sposób podaży danego farmaceutyku lub suplementu.
Dzika róża jest krzewem należącym do rodziny różowatych i ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Najcenniejsze są kwiaty i owoce dzikiej róży, gdyż stanowią bogactwo witaminy C i flawonoidów.
Codzienne sytuacje i niekończąca się ilość zabrudzeń, plam pojawiających się w domu skłoniła nie jednego do zapoznania się z właściwościami najtańszych środków czyszczących. W czołówce ekologicznych środków czystości i bardzo tanich znajduje się kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, ocet, soda kalcynowana oraz szare mydło.
Glukozamina to substancja, która polecana jest przez sportowców, lekarzy i farmaceutów jako preparat poprawiający stan stawów. Jest to naturalny aminocukier, który wytwarza organizm. Powstaje z cząstek glukozy i glutaminy, służy do syntezy glikozaminoglikanów, które z kolei odpowiadają za odbudowę zniszczonych chrząstek.
Gojnik i jego niezwykłe właściwości zdrowotne są bardzo dobrze znane i wykorzystywane na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie. W ostatnim czasie staje się również coraz bardziej popularny na terenie naszego kraju. Jest w nim zawarte bardzo dużo cennych minerałów - żelazo, cynk, magnez, potas, sód, flawonoidy, garbniki, miedź.
Guma jest żywicą roślin i drzew, które ją wydzielają, jest wykorzystywana w różnych dziedzinach produkcji, nauki i medycyny. Guma do żucia, słodycze, leki. Na świecie istnieje ogromna liczba rodzajów gumy, tak jak istnieje ogromna liczba gatunków roślin, które mogą ją wydzielać. Każda roślina rozróżnia rodzaj gumy: guma arabska i ksantanowa guma.
Cera tłusta czy mieszana? A może sucha lub naczynkowa? To pytanie zadaje sobie prawie każda kobieta zastanawiając się jaki kosmetyk wybrać do pielęgnacji twarzy. Codziennie walcząc z wypryskami i niedoskonałościami wydajemy krocie na kremy i inne specyfiki, testując je na sobie i niejednokrotnie bardziej szkodząc niż pomagając skórze twarzy.
Większość ludzi w ciągu dnia intensywnie eksploatuje swój narząd wzroku, spędzając czas przez ekranem monitora, smartfona czy oglądając TV. Dlatego muszą oni szczególnie zadbać o swoje oczy, ponieważ z biegiem lat ich wzrok może się znacznie pogorszyć. W tym celu najlepiej zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminę A oraz luteinę.
Witaminy posiadają fundamentalne znaczenie dla człowieka, pełniąc istotne funkcje odżywcze i regulując pracę organizmu. Praktycznie każdy proces zachodzący w ludzkim ustroju odbywa się z ich bezpośrednim lub pośrednim udziałem. Ta grupa związków organicznych jest nam bezwzględnie potrzebna do życia.
W czasach pandemii koronawirusa szczególny nacisk kładzie się na dbanie o higienę. Świat został pobudzony do dyskusji na temat prawidłowego mycia rąk i innych prozdrowotnych profilaktyk. Odpowiednia dezynfekcja dłoni, które szczególnie narażone są na kontakt z patogenami, znacznie minimalizuje ryzyko zakażenia, nie tylko koronawirusem, ale także innymi wirusami grypopodobnymi. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w czasie pandemii, o czystości dłoni powinniśmy pamiętać każdego dnia. Jak więc prawidłowo dbać o higienę rąk?
Sen to zdecydowanie jedna z ważniejszych potrzeb człowieka, która ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niestety, ale nasz codzienny tryb życie, liczne obowiązki i ciągły stres nie sprzyjają jakości, a tym bardziej długości snu.
Wiele osób zmaga się z nieestetycznymi przebarwieniami zębów. Wieloletnie picie herbaty i kawy lub palenie papierosów może przyciemnić zęby o kilka odcieni. Dzieje się tak, ponieważ niektóre substancje zawarte w używkach mogą pozostawiać osad lub przyczyniać się do powstawania płytki nazębnej, którą trudno usunąć.
Każdego roku istnieje ryzyko zarażenia się boreliozą. Jest to jednostka chorobowa zakaźna, która jest uznawana za wieloukładową. Największe ryzyko oscyluje się na miesiące czerwca oraz lipca.
Przeglądając kosmetyki codziennego użytku coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na skład środków. Liczna alergie i podrażnienia skóry pojawiające się u dzieci oraz osób dorosłych sprzyjają kreatywności i szukaniu nowych rozwiązań w pielęgnacji ciał
Jak zrobić ekologiczny proszek do prania w domu? Ekologiczne środki czyszczące, w tym proszek do prania ubrań są coraz bardziej doceniane przez panie domu.
Płyn lub żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk można zrobić samemu w domu i będzie on tak samo skuteczny, jak ten kupiony w aptece czy drogerii. Dodatkowo domowej produkcji płyn pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Magnez to bardzo ważny pierwiastek dla naszego życia. O jego wpływie na nasze zdrowie można by mówić naprawdę długo, gdyż poprzez regulację pracy ponad 300 enzymów w naszym organizmie ma wpływ dosłownie na każdy jego element.
Jako rodzice chcemy zapewnić naszym dzieciom to, co najlepsze, dlatego dbamy o to, aby ich odzież była wykonana z dobrych, przyjaznych dla skóry materiałów. Solidne wykonanie to podstawa. Sami również mamy wpływ na to, jak wygląda odzież naszych dzieci. Musimy o nią dbać odpowiednio ją przechowując, pielęgnując i piorąc w łagodnych detergentach, gdzie takie znaleźć?
Skoro takie wspaniałe, dlaczego dopiero teraz zyskuje popularność? Tego typu pytania często pojawiają się w sieci. Wynikają one często z nieświadomości oraz kampanii łączących substancje CBD z konopiami, w których występują. Wiele osób wyraża obawę, że stosując tak wytworzone preparaty, ulegną uzależnieniu.
Jod należy do VII głównej grupy układu okresowego wspólnie z fluorem, chlorem, bromem i astatem. Odkrycie jodu zawdzięczamy przypadkowi, który miał miejsce w 1811 r. we Francji
Jod - pierwiastek numer 53
Jod, z łaciny „iodum” jest pierwiastkiem chemicznym z 17. grupy pierwiastków...
Jodek potasu znacznej części naszego społeczeństwa kojarzy się z okresem PRL-u i katastrofą czarnobylską. Po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, zaaplikowano w szczególności dzieciom i kobietom w ciąży płyn Lugola.
Koronawirus COVID-19 to wirus, który występuje na całym świecie, poza Antarktydą. W niemal ekspresowym tempie rozprzestrzenia się, zanotowano tysiące zachorowań oraz przypadków śmiertelnych. Większość kontynentów pracuje nad odpowiednim lekiem, aby powstrzymać epidemie, lecz na chwilę obecną bezskutecznie.
Srebro koloidalne zwane inaczej kolargolem to preparat farmaceutyczny składający się ze srebra połączonego z białkiem lub żelatyną. Srebro występuje w postaci silnie rozdrobnionej, a surowiec powinien zawierać go minimum 70%. Występuje w postaci płatków o ciemnoszarej barwie.
Kurkuma to jedna za najbardziej cenionych roślin i przyprawa dalekiego wschodu. Wśród zielarzy kurkuma jest rośliną, która ma liczne właściwości zdrowotne dla naszego organizmu.
Kiedy ktoś usłyszy lub przeczyta o kwasie acetylosalicylowym, to większość będzie uważać, że nigdy nie miała do czynienia z tak skomplikowanym związkiem. Reakcja byłaby zupełnie inna, kiedy osoby te wiedziałyby, że chodzi o popularną w medycynie i farmacji aspirynę. Czym się charakteryzuje i czy warto jej zaufać? Czy trzeba obawiać się skutków ubocznych?
Jaką rolę pełni kwas hialuronowy w organizmie człowieka? Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występująca w komórkach (rogówek naskórka) skóry w ciele człowieka, a dokładniej substancja ta jest obecna w macierzy międzykomórkowej.
Nieuniknioną i zupełnie naturalną rzeczą jest to, że metale w wilgotnych warunkach ulegają z biegiem czasu procesowi korozji. Dotyczy to właściwie wszystkich metalowych elementów, z jakimi możemy się spotkać - rdzewieniu ulegają podwozie (i nie tylko) naszego samochodu, gwoździe w garażu czy źle zabezpieczone ogrodzenie naszej posesji.
Lecytyna to składnik niemalże każdej komórki ludzkiego organizmu. To mieszanka wielu związków lipidowych, np. fosfolipidów składających się m. in. z kwasów tłuszczowych, glicerolu, choliny, seryny lub inozytolu. Istnieje kilka odmian lecytyny - sojowa, słonecznikowa i rzepakowa.
Reumatyzm to bardzo podstępna i powszechna choroba. Pełna nazwa schorzenia to reumatoidalne zapalenie stawów. Nie określa ona w zasadzie jednej konkretnej choroby, jest to termin obejmujący różne choroby stawów objawiające się dolegliwościami bólowymi.
Jeszcze kilkanaście lat temu pasieki powoli odchodziły w zapomnienie, a w polskich sklepach królowały miody zza granicy. Dziś coraz więcej osób przywraca gospodarstwa pasieczne. Pojawiają się nawet pasieki miejskie
DMSO jest lekarstwem stosowanym we współczesnej weterynarii. Badania potwierdziły właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne tej substancji. Dostrzega się również skuteczność w leczeniu reakcji zapalnych. Jest przy tym substancją o niskiej toksyczności, dzięki czemu cieszy się coraz wyższą popularnością wśród lekarzy.
Olej żywokostowy z gojnikiem to połączenie dwóch roślin, które już w starożytności były szeroko znane ze swoich leczniczych właściwości. W obecnych czasach możemy pełnymi garściami czerpać z wiedzy i doświadczeń naszych przodków, czego wynikiem jest coraz większa popularność tego specyfiku.
Libido, czyli popęd seksualny, nie jest zjawiskiem czysto fizjologicznym - interesują się nim nie tylko lekarze (seksuolodzy), ale także psycholodzy.
Nazwa maści wzięła swą nazwę od bardzo podobnego w działaniu preparatu, którym dawniej konie przeciążone ciężką pracą na roli. Kuracja preparatem przynosiła tak dobre oferty, że z czasem sięgnęli po niego również ludzie. Znana głównie ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych może być też stosowana w innych dolegliwościach.
Maść tygrysia jest znacznie silniejsza od bólu. Jej naturalne składniki powodują, że ten ból mija niemal natychmiastowo. Maść, bijąca rekordy popularności w czasach PRL, dzisiaj powraca do łask i do domowych apteczek - również.
Maseczki w wersji ochronnej posiadają funkcję medyczną, ponieważ zabezpieczają twarz (nos oraz usta) przed wirusami oraz poważnymi schorzeniami. Dzięki takim maseczkom zmniejsza się ryzyko występowania poważnych infekcji wirusowych.
Mentol jest alkoholem z grupy terpenów. Uzyskiwany jest on z mięty pieprzowej, a także z innych gatunków mięty. Charakteryzuje go intensywny zapach. Mentol wyróżnia wiele różnych właściwości, przede wszystkim odświeżające, a także delikatne działanie uśmierzające ból. Jest on powszechnie wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu.
Choroby tarczycy w ostatnich latach zyskują, zupełnie zasłużenie, miano...
Większość ogrodników używa nawozów mineralnych do nawożenia roślin ogrodowych. Na początku sezonu wegetacyjnego rośliny potrzebują nawozów azotowych, które należy odpowiednio dobrać. Najczęstsze nawozy obejmują mocznik i azotan potasu oraz siarczan amonu oraz azotan amonu.
Mówiąc o produktach, które doskonale wpływają na zdrowie, nie sposób nie wspomnieć o oleju moringa. Produkt pozyskiwany z rośliny nazywanej "drzewem długowieczności" ma właściwości lecznicze, znajduje zastosowanie w kuchni, a oprócz tego doskonale nawilża włosy i działa odżywczo na skórę.
Związki platyny zyskały sporą popularność w medycynie i kosmetyce. Zbawienny wpływ na procesy biochemiczne zachodzące w organizmie uplasowały ten szlachetny metal w czołówce substancji, które w sposób bezpieczny i jednocześnie bardzo skuteczny wspomagają kondycję naszego ciała. Sprawdźmy, jakimi właściwościami charakteryzuje się platyna koloidalna, i w jakich dziedzinach znajduje zastosowanie.
W dzisiejszych czasach dostępny wybór środków czystości jest ogromny. Firmy kuszą nas pięknymi opakowaniami swoim preparatów, warto jednak pamiętać o tym, iż silnie działające detergenty, mają w składzie toksyczne substancje chemiczne. Takie środki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.
W ustroju człowieka o wadze 70 kg występuje ok. 4,5 g żelaza. W błonie śluzowej jelita znajduje się białko apoferrytyna, która łączy się z żelazem i przechodzi w ferrytynę, z której uwolnione żelazo przechodzi do krwi.
Reumatyzm to choroba, na którą cierpią nie tylko nasi dziadkowie. Zdarza się, że również młode osoby chorują na te przykrą dolegliwość. Wiele osób, chorujących na reumatyzm jest przekonana, że ich sytuacja jest dosłownie beznadziejna.
Azotan srebra, nazywany inaczej lapisem, jest nieorganicznym związkiem chemicznym soli kwasu azotowego i srebra. Jest bezbarwnym, krystalicznym ciałem stałym posiadającym właściwości utleniające oraz służącym do otrzymywania innych związków srebra.
Zaczynając od samego pojęcia odczynnika chemicznego, jest to każdy pojedynczy związek chemiczny lub określona mieszanina związków chemicznych bądź ich roztwór. Odczynniki chemiczne stworzone są do przewidywanego sposobu wykorzystania w laboratoriach.
Tryptofan, to suplement, którego niedobór może prowadzić do wielu zaburzeń w organizmie. Należą do nich między innymi niedokrwistość, problemy z prawidłowym wzrostem, płodnością czy zanikiem tkanek. Z kolei odpowiednia ilość tryptofanu w naszym organizmie zapewni nam odpowiednią jakość snu a co za tym idzie - regeneracji.
Dezynfekcja jest procesem prowadzącym do zniszczenia drobnoustrojów takich jak wirusy, bakterie czy grzyby. Należy przy tym pamiętać, że nie prowadzi do zniszczenia form przetrwalnikowych. Warto wiedzieć jak powinno się odkażać daną powierzchnię.
Olej rycynowy pozyskiwany jest z rącznika pospolitego. To roślina, której nasiona są toksyczne, jednak po odpowiedniej obróbce termicznej tracą te właściwości. Olej rycynowy ma jasnożółtą kolor oraz gęstą konsystencję. To produkt stosunkowo tani i dostępny w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, znalazł zastosowanie w kosmetyce.
Konopie to rośliny, których lecznicze właściwości ludzkość wykorzystuje od wieków. Nie zawierają one wysokiego stężenia substancji narkotycznej THC, więc nie możemy się nią odurzyć, nie wpływa na zaburzenia świadomości i zmiany postrzegania rzeczywistości. Właściwości terapeutyczne zawdzięczają naturalnego związkowi, kannabidiolowi, czyli CBD.
Obsesja, tak w wielkim skrócie można ocenić działania czynników decyzyjnych w naszym kraju w odniesieniu do szeroko pojętych roślin konopnych. Czy to zbyt mocne określenie?
Jednym z organów, który ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia jest wątroba. Jej główne zadanie to rzecz jasna oczyszczanie naszego organizmu z toksyn. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości przemawiające za tym, że nasza wątroba ma problemy, natychmiast reagujmy.
Nierzadko zapominamy jednak o tym jak niezmiernie ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Tymczasem bardzo skuteczny peeling możemy z powodzeniem przygotować w domu wykorzystując do tego ogólnodostępne składniki.
Pirydoksyna współpracuje z kwasem foliowym - witamina B9 i kobalaminą - witamina B12, w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na choroby serca. Nie potrzeba dużych dawek witaminy B6 by odczuć jej pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie.
Pomimo, że suplementy diety są obecnie bardzo popularne, a o konieczności stosowania niektórych z nich dowiadujemy się choćby z reklam telewizyjnych, nie zawsze przekaz marketingowy dostarcza nam pełnej i całkowicie obiektywnej wiedzy na temat tego, jakie rodzaje preparatów naprawdę warto stosować.
Pokrzywa od wieków jest w każdej domowej apteczce. Warto wykorzystać okres wiosny i lata, aby uzupełnić zapasy na zimę. Działanie pokrzywy w ostatnich latach zostało zapomniane, zupełnie niesłusznie. Zawsze jest lepiej sięgnąć po naturalne produkty niż zakupywać syntetyczne preparaty w wysokich cenach.
Polska kuchnia jest wyjątkowa! Chyba nigdzie na świecie nie spotyka się takiej różnorodności potraw i wykorzystywanych składników. Polska to również kraj zup - szacuje się, że polskim kucharzom znanych jest ponad 300 różnych przepisów.
Każdy, kto choć raz spróbował wędkarstwa rozumie, że to nie tylko proste hobby, a pasja, która należy rozwijać. Jakie są jednak możliwości rozwoju wędkarstwa? W jaki sposób możemy się rozwijać, jako wędkarz?
Ketoza to metaboliczna choroba wysokowydajnych krów mlecznych. Przyczyną jest ujemny bilans energetyczny. Powstaje on podczas przy wycieleniu i nadmiernym otłuszczeniu w okresie zasuszeniowym. Największą podatność na chorobę ma rasa holsztyno-fryzyjska. Chorobie sprzyja również niekorzystny system żywienia.
Wraz z wodą gliceryna jest jednym z najczęstszych składników kosmetyków. Ma długą historię użytkowania i doskonały profil bezpieczeństwa. Obecnie stosowana gliceryna roślinna jest lepką, bezbarwną cieczą o słodkim smaku.
Kolagen to jeden z najistotniejszych składników naszego organizmu. Jest on odpowiedzialny za jędrność, gęstość oraz elastyczność skóry. To właśnie jego zasługą jest ciągła odnowa komórek. Niestety im starsi jesteśmy, tym nasze ciało traci zdolności do jego naturalnej produkcji.
Definicja zdrowia człowieka jest pojęciem bardzo szerokim - występuje wiele czynników, które określają jego istotę. Zgodnie z kryteriami medycznymi wyróżniamy zdrowie fizyczne, społeczne, emocjonalne i duchowe. Każdy jednak rodzaj zdrowia ma swoją podstawę w zdrowym organizmie będącym w stanie równowagi.
Właściwości lecznicze srebra docenili już starożytni Grecy i Rzymianie. Podczas epidemii dżumy matki podawały do ssania swoim dzieciom srebrne łyżeczki. Miało to na celu zapobieganie zakażeniu.
Siara bydlęca (colostrum bovinum) jest mlekiem produkowanym przez okres około tygodnia po ocieleniu się krowy. Substancja ta posiada unikalne właściwości zdrowotne, a jej skład znacznie różni się od mleka krowiego pojawiającego się w okresie późniejszym.
W obecnych czasach bardzo trudno dostarczyć witamin, mikro i makroelementów z pożywienia. Jednym z pierwiastków, które ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia jest magnez. Na jego niedobór narażone są szczególnie osoby, które piją duże ilości kawy oraz nawet tylko okazjonalnie piją alkohol.
Siarczan magnezu siedmiowodny to nieorganiczny związek chemiczny popularnie znany pod nazwą sól gorzka epsom. Jego korzystne działanie dla zdrowia i urody znane jest już od setek lat, z powodzeniem wykorzystuje się go bowiem do przeprowadzania kąpieli relaksujących, a zastosowanie znajduje zarówno w medycynie, jak i kosmetyce.
Jak wskazują A. Kaczor i J. Zuzańska (Znaczenie siarki w rolnictwie, Chemia, dydaktyka, ekologia, metrologia 2009, r. 14, nr 1-2, s. 69-78), dane naukowe dowodzą jednoznacznie, że gleby naszego kraju mają zbyt małą dla zapewnienia właściwego rozwoju roślin ilość siarki.
Soda oczyszczona - to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu o wzorze chemicznym NaHCO3.
Do przygotowania domowego soku z aloesu, najlepsza będzie roślina w wieku od dwóch do pięciu lat. Aloes nie powinien być podlewany przez tydzień, wtedy mam pewność, że w jego liściach będzie dużo właściwości odżywczych i mniej wody.
Spirulina hawajska to jednokomórkowa zielona alga, która od wieków jest najbardziej skoncentrowaną formą żywność znaną najstarszym plemionom.
Oczyszczanie wody w basenie ogrodowym jest konieczną regularną procedurą, która zapewni, że domowa mini-laguna jest w idealnym stanie, dając tylko świetny nastrój, ładunek energii i zdrowia użytkownikom. Aby woda kusiła swoją przezroczystością i zapewniała zdrowie, konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących utrzymania basenu oraz metod i środków oczyszczania wody.
Tauryna to jeden z najważniejszych składników w diecie kota. Ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój, ale i na ogólne samopoczucie kotów. Wpływa na prawidłową pracę serca, a także na rozwój małych kociąt w okresie ciąży kotek. Ma również ogromne wpływ na przeżywalność kociąt zaraz po porodzie.
Tymol jest lekiem stosowanym w leczeniu pszczół i ich potomstwa, który ma silne działanie roztoczobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Lek stosuje się przede wszystkim w leczeniu roztoczy pszczelich i warrozy
Własny basen ogrodowy to marzenie niejednego posiadacza własnej posesji. Dostarcza zdrowia, ładuje energią i wprowadza w świetny nastrój wszystkich użytkowników niebieskiej laguny. Jest jednak coś, co spędza sen z powiek wielu posiadaczom tego cudownego obiektu - mianowicie dbanie o stan wody.
Lecytyna to fosfatyd znajdujący się w błonach komórkowych, będący budulcem komórek i tkanek nerwowych. Znajduje się we wszystkich tkankach organizmu, odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Lecytyna odżywia układ nerwowy, dlatego jest tak istotne uzupełnianie diety w ten składnik, gdy jej poziom w organizmie jest niewystarczający z powodu zwiększonego poziomu stresu.
Węgiel aktywny jest docenionym przez liczne badania naukowe i obserwacje laboratoryjne środkiem medycznym, który charakteryzuje się dużą zdolnością adsorbowania szkodliwych związków. Od lat stosowany jest jako substancja skracająca czas występowania objawów: przeziębień, biegunek czy niektórych alergii. Wykazuje silne właściwości detoksykacyjne, przez co jest przydatny w leczeniu zakażeń oraz wielu infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Właściwości węgla aktywnego zależą od prawidłowego pozyskiwania go w wyniku spalania drewna w temperaturze ok. 900 st. C. Węgiel aktywowany jest wytwarzany z drzew liściastych, najczęściej z buku.
Węgiel leczniczy, bywa także nazywany węglem aktywnym czy węglem aktywowanym. Przeważnie ma postać małych, czarnych tabletek, które przyjmowane są doustnie. Taki lek zakupić można jak wiadomo w aptekach. Co warto wiedzieć o węglu aktywnym i w jakich sytuacjach jest wskazane jego przyjmowanie?
Na forach internetowych aż huczy na temat opinii o stosowaniu węgla aktywnego w akwarystyce. Niestety jednak bardzo często, informacje te są zdawkowe i w wymijający sposób tłumaczą wpływ tej substancji na akwarium.
Witamina C lewoskrętna to jedynie nazwa handlowa kwasu l-askorbinowego, który powszechnie jest stosowany przez klientów nazywających go m.in. „witaminą C lewoskrętną”. Czy zatem istnieje inna postać kwasu np. prawoskrętnego?
Jednym z kluczowych aspektów, na którym zależy niejednemu właścicielowi basenu jest czysta woda. Krystaliczna tafla mieniąca się w słońcu zachęca bowiem do spędzania czasu w basenie w upalne dni. Dbanie o basen jest jednak trudnym procesem, a szczególnie chcąc zachować go w nienagannym stanie przez cały sezon.
Gdy dzieci rosną, obowiązkiem rodzica jest to, aby zadbać o prawidłowy rozwój swoich pociech. Dostarczanie młodemu ciału bezsprzecznie ważnych witamin i minerałów może zapewnić w przyszłości pewność optymalnego zdrowia dziecka.
Witamina C jest szeroko stosowana w medycynie m.in. w chorobach nowotworowych. W stanach gorączkowych zwiększa się zapotrzebowanie ustroju na tę witaminę
Witaminy i minerały przynoszą korzyści w połączeniu z odpowiednią dietą oraz zdrowym trybem życia. Powstaje pytanie: jaki preparat witaminowy stosować i w jakich dawkach?
Witaminy są to niskocząsteczkowe związki organiczne, występujące zarówno w postaci naturalnej, jak i sztucznej, czyli syntetycznej stworzonej w laboratoriach przez firmy farmaceutyczne. Ich rola i obecność w naszym codziennym życiu jest przeogromna...
Witaminy z grupy B są ze sobą ściśle powiązane i ich działanie zależy od ich wspólnego oddziaływania na organizm. Witaminy z grupy B są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie i łącznie jest ich osiem: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12.
Witaminy z grupy B powinny być dostarczane do ludzkiego organizmu bardzo regularnie. Dzięki temu pozytywnie wpływa się na ogólne funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów. Człowiek poprawia także swoje samopoczucie, zyskuje energię do działania i nie martwi się o prawidłowe działanie swojego serca czy też mózgu. Osoby sięgające po takie witaminy mogą nie tylko wprawić się w lepszy nastrój, ale również poprawić swoją sprawność intelektualną i zniwelować napięcia nerwowe.
Woda demineralizowana, destylowana oraz redestylowana - jakie są różnice?
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć "woda destylowana" oraz "woda demineralizowana" i "woda redestylowana".
Woda utleniona. Z czym się najczęściej kojarzy? Jest w niemalże każdej domowej apteczce i najczęściej służy do odkażania ran. Jednak w świetle obecnie prowadzonych badań wiadomo, że jej zastosowanie jest o wiele szersze. Formuła chemiczna wody utlenionej bardzo przypomina zwykłą wodę.
Sok z cytryny, oprócz tego, że jest bogatym w witaminę C artykułem spożywczym, ma także wiele zastosowań w zaciszu domowym. Jest naturalnym środkiem stosowanym przy porządkach, neutralizuje brzydkie zapachy, a także jest cennym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych
Miłorząb japoński, inaczej zwany ginkgo biloba, to drzewo oryginalnie pochodzące z Chin. Tamtejsi mieszkańcy już wieki temu docenili jego pozytywny wpływ na zdrowie i stosowali go w celach medycznych. Dziś zdobywa popularność na całym świecie i zajmuje ważne miejsce także w kosmetykach.
Olej kokosowy to naturalny produkt pochodzenia naturalnego, o wielu właściwościach. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w gastronomii, jak i kosmetyce oraz przemyśle chemicznym. Zawiera on w swoim składzie szereg wartościowych składników odżywczych, którym zawdzięcza swoje właściwości zdrowotne. Więcej zalet oleju kokosowego poznacie po przeczytaniu poniższego artykułu.
Srebro koloidalne niejonowe było wykorzystywane w celach leczniczych już w wieku XIX. Od jakiegoś czasu na jego temat mówi się coraz więcej.
Boraks to minerał, który zawiera w sobie około 11,3% boru. Tetra boran sodu, bo taka jest jego prawdziwa nazwa, występuję naturalnie w gorącym i suchym klimacie. Najczęściej wydobywa się go zatem w Turcji, Iranie oraz Kalifornii.
W dobie mody na minimalizm często przenosimy trend ograniczania ilości produktów również do swojej kosmetyczki. Pragniemy, aby pielęgnacja była szybka, dlatego ignorujemy prawdziwe potrzeby swojej skóry i nadmiernie przesuszamy ją preparatami, które jedynie pienią się i pachną.
W dzisiejszych czasach zabiegi z użyciem kwasów ma w swojej ofercie, właściwie każdy dobry salon kosmetyczny. Substancje te były używane już w starożytności, gdyż doskonale zmiękczały i nawilżały skórę. Kwasy stosowane są w kosmetyce przede wszystkim do peelingów, znalazły zastosowanie w wielu preparatach, dzięki czemu można czerpać z ich drogocennych właściwości, również w domowych warunkach.
Fosfor jest niemetalem, a jego nazwa pochodzi od greckiego słowa phosphoros, czyli światłonośny. Jest to związane ze specyficzną właściwością niektórych odmian tego pierwiastka chemicznego oraz jego związków. Fosfor wykazuje zdolność do chemiluminescencji, która powoduje, że świeci on w ciemności.
Glikol propylenowy to bardzo popularny związek chemiczny, stosowany zarówno w produkcji żywności, jak i kosmetyków. Wiąże się z nim jednak sporo kontrowersji.
Kwas acetylosalicylowy, szerzej znany pod nazwą aspiryna, to nieodłączny element każdej apteczki pierwszej pomocy. Jest to jednocześnie najczęściej stosowany lek, w walce z bólami głowy czy dolegliwościami bólowymi w innych częściach organizmu.
Odpowiednia kondycja serca to klucz nie tylko do długiego życia, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia. Warto więc w odpowiedni sposób o nie zadbać. Mocne serce to podstawa utrzymania witalności przez wiele lat. Aczkolwiek warto także zadbać o naczynia krwionośne, aby nie tworzyły się w nich zatory. Prawidłowa kondycja serca zależy od wielu czynników, często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ mają na to codzienne nawyki. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie złe nawyki mamy i szybko je zmienić.
Kwasy tłuszczowe Omega 3 występują naturalnie jako składniki tłuszczów, ale również możemy spotkać je w postaci tzw. "wolnej", czyli wolne kwasy tłuszczowe. Dzielą się one na nasycone i nienasycone, a te z kolei na jednonienasycone i wielonienasycone.
Warroza to groźna choroba, atakująca pszczoły miodne, tak można ją nazwać w skrócie. Co to jest warroza, jak ją rozpoznać i skutecznie zwalczyć? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi.
DMSO potoczna nazwa Dimetylosulfotlenku - to naturalna substancja pozyskiwana podczas produkcji papieru z drewna. DMSO został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1866 roku przez rosyjskiego naukowca Alexandra Saytzeffa.
MSM siarka organiczna - to skrót od metylosulfonylomatanu, co oznacza siarkę organiczną, która jest stosowana w suplementach z uwagi na łatwość przyswajania jej przez organizm.
Płyn Lugola (łac. Iodi solutio aquosa) – wodny roztwór czystego jodu krystalicznego w jodku potasu, opracowany przez Jeana Lugola w roku 1829.