Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Uroda

Biotyna, cynk, krzem - dla dobrej kondycji włosów i paznokci

Gęste, zdrowe i piękne włosy oraz zadbane paznokcie stanowią ważną wizytówkę urodową każdego z nas. Mimo, iż zbilansowana dieta w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją znacząco wpływają na właściwą kondycję włosów i paznokci to jednak niedobór witamin lub minerałów często przyczynia się do ich nadmiernego osłabienia. Na szczęście z pomocą przychodzą preparaty zawierające w składzie biotynę, cynk oraz krzem. Jakie dokładnie działanie wykazują te substancje i dlaczego, warto je suplementować?

Biotyna na włosy i paznokcie - jak działa?

Biotyna, czyli witamina B7 lub H to związek chemiczny, który reguluje przemiany materii w organizmie. Pełni ważną rolę w procesie syntezy kwasów tłuszczowych, dlatego w dużym stopniu odpowiada za dobry stan włosów i paznokci. Działanie biotyny opiera się głównie na zasilaniu macierzy włosa siarką stymulującą budowę kreatyny. Dzięki temu włosy stają się mocne, zdrowe i lśniące. Witamina B7 ma również spory wpływ na tempo wzrostu włosów oraz znacząco ogranicza ich wypadanie. Wspiera też ogólną kondycję paznokci. Efektywnie wzmacnia płytkę paznokcia, przez co staje się ona twardsza, a także mniej podatna na złamania.

Niedobór biotyny przeważnie objawia się ciągłym wypadaniem włosów, łupieżem, stanem zapalnym skóry głowy lub łamliwymi paznokciami. Regularna suplementacja witaminą B7 powinna jednak skutecznie zaradzić tego typu problemom. 

Dlaczego warto suplementować krzem na włosy i paznokcie?

Krzem jest pierwiastkiem chemicznym zaliczanym do rodziny półmetali. Wyróżnia się cennymi właściwościami, które mają znaczący wpływ na stan włosów i paznokci. Przede wszystkim skutecznie stymuluje cebulki odpowiedzialne za wzrost włosów. Wysoka zawartość krzemu w organizmie odpowiednio zapobiega więc łamaniu i wypadaniu włosów, a także rozdwajaniu końcówek. Ten pierwiastek wspiera też regenerację tkanki okołomieszkowej oraz uczestniczy w syntezie kolagenu oraz keratyny.

Systematyczna suplementacja krzemem poprawia również ogólną kondycję paznokci. Sprawia, że stają się one mocniejsze oraz nie ulegają tak często łamaniu. Pierwsze rezultaty wynikające z przyjmowania krzemu można zauważyć po około miesiącu stosowania.

Cynk na wypadanie włosów

Cynk to wyjątkowo ważny dla organizmu składnik, który kontroluje metabolizm aminokwasów. Pierwsze oznaki niedoboru tej substancji można zauważyć w pogarszającej się kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Cynk odpowiada bowiem za wzrost i rozwój włosów, a także uczestniczy w procesie tworzenia się kreatyny. Wspomaga regulację pracy gruczołów łojowych, wpływając przy tym na większą elastyczność włosów. Poprawia również stan paznokci zapobiegając ich nadmiernemu kruszeniu oraz łamaniu. 

Cynk polecany jest jednak przede wszystkim osobom, które borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Nieprawidłowa dieta, niedobór najważniejszych składników odżywczych i witamin lub przejście niektórych chorób może spowodować zwiększoną utratę włosów. W takim przypadku regularna suplementacja cynkiem powinna w dużym stopniu ograniczyć wypadanie włosów. 

Witaminy na zdrowe włosy

Na zdrowe i piękne włosy zasadniczy wpływ ma odpowiednia zawartość witamin, pierwiastków i aminokwasów w organizmie. Zachwianie wymaganych proporcji szybko skutkuje pogorszeniem się stanu włosów. Nie tylko przestają one rosnąć, ale również coraz częściej wypadają. Niedobór substancji odżywczych sprawia, że organizm przestaje dostarczać włosom składników budulcowych, jednocześnie osłabiając je oraz pozbawiając naturalnego blasku. 

Niestety, ale suplementacja tylko jednym składnikiem nie poprawi znacząco stanu włosów. Ważne, aby na bieżąco uzupełniać niedobór wszystkich substancji, które odpowiadają za kondycję włosów i paznokci. Oprócz biotyny, krzemu oraz cynku nie należy też jednak zapominać o zapotrzebowaniu na podstawowe witaminy. Na włosy doskonale wpływają witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B5, B6 oraz B12. Do osłabienia struktury włosów i ich przesuszenia przyczynia się deficyt witaminy A. Z kolei niedobór witaminy C powoduje, że zarówno włosy oraz paznokcie zaczynają się łamać, a także nieestetycznie rozdwajać. 

Biotyna, cynk i krzem to podstawowe substancje, które pomagają w kompleksowym utrzymaniu dobrej kondycji włosów oraz paznokci. Mimo, iż można je bez przeszkód dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem to jednak aktywny tryb życia i mało zbilansowana dieta często przyczyniają się do dużego niedoboru tych cennych składników. Niezastąpiona okaże się więc regularna, ale jednocześnie rozsądna suplementacja oparta na preparatach zawierających krzem, biotynę oraz cynk. 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.