Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Chloryn sodu

Chloryn sodu - czy może być przyszłością medycyny?

Chloryn sodu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorynów. Jest to produkt, który wykorzystywany jest w procesie dezynfekcji i uzdatniania wody. Stosuje się go również w przemyśle włókienniczym jako wybielacz. Chloryn sodu około dziesięć lat temu został okrzyknięty jako Cudowny Suplement Mineralny (MMS - Miracle Mineral Solution) - niezwykle skuteczny w walce z chorobami takimi jak zapalenie wątroby, malaria, a nawet AIDS czy autyzm. Jakie właściwości ma MMS, w jakich dziedzinach znajduje zastosowanie, czy ma działanie lecznicze oraz czy w ogóle bezpieczny jest dla organizmu?

Chloryn sodu - zastosowanie

Chloryn sodu powszechnie znany jest jako wybielacz. Świetnie sprawdzi się w walce z trudnymi, zwłaszcza tłustymi plamami z olejów: kokosowego, rycynowego, z orzechów arachidowych, a także ze smarów. Znajduje zastosowanie w bieleniu tkanin takich jak len, juta czy bawełna oraz włókien syntetycznych, materiałów bambusowych i pandanowych. Oprócz tego, chloryn sodu stosowany jest w procesach uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Jest silniejszy niż chlor, dlatego też używa się go do dezynfekcji urządzeń sanitarnych. Działa konserwująco. Chloryn sodu obecny jest w składach płynów do czyszczenia i odkażania soczewek kontaktowych, a także płynów do płukania jamy ustnej.

Sporządzony w odpowiednich proporcjach roztwór chlorynu sodu może być używany do dezynfekcji owoców, warzyw i drobiu.

Chloryn sodu - jak stosować?

Chloryn sodu w zależności od potrzeb, można stosować jako czystą substancję lub roztwór o pożądanym stężeniu. W celu uzdatnienia wody należy sporządzić roztwór chlorynu z kwaskiem w proporcji 1:5 - roztwór trzeba odstawić na 3 minuty, a następnie zalać wodą. 

Chloryn sodu - medycyna naturalna

Zdaniem Jima V. Humble, autora książki "Przełomowy Cudowny Suplement Mineralny", chloryn sodu może mieć zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, ponieważ w połączeniu go z kwaskiem cytrynowym powstaje charakteryzujący się działaniem antybakteryjnym. Twierdził, że stosując kurację chlorynem sodu wystarczą 2 dni, aby wyleczyć AIDS, a w przypadku malarii zaledwie 2 godziny. W jego opinii jest to także świetny sposób na usunięcie pleśni, wirusów, grzybów, pasożytów, a nawet komórek nowotworowych. Kolejna, wg Humble'a, właściwość chlorynu sodu, to ochrona przed oraz zwalczanie astmy, opryszczki, kurzajki, chorób pasożytniczych i gruźlicy. Chloryn sodu pomaga rzekomo także ze stanami zapalnymi dziąseł, żółtaczką oraz miażdżycą, a dodatkowo podnosi odporność i wzmacnia organizm. Jim V. Humble co prawda przestrzegał, że podczas kuracji chlorynem sodu mogą występować efekty uboczne w postaci biegunki, mdłości i wymiotów, lecz nie należy się tym martwić, ponieważ to zupełnie normalna reakcja organizmu, która oznacza, że szkodliwe substancje zostały usunięte z organizmu, a choroba wyleczona.

Humble zalecał sporządzanie preparatu z chlorynu sodu, kwasku cytrynowego, wody oraz (opcjonalnie) soku z cytryny lub limonki w proporcji: 1 kropli chlorynu, 5 kropli kwasku i 2/3 szklanki wody źródlanej. Tak przygotowany napój jego zdaniem pić należy 2 razy dziennie - rano i wieczorem.

Na forach internetowych można łatwo znaleźć zwolenników Jima V. Humbla, którzy popierają jego teorię. W praktyce jednak opinie te nie są w żaden sposób potwierdzane przez specjalistów. Podaje się także, że w Afryce chloryn sodu jest regularnie stosowany w celu leczenia malarii. Faktycznie nie ma żadnych oficjalnych rezultatów dotyczących tej metody walki z chorobą.

Chloryn sodu - właściwości

Właściwości chlorynu sodu potwierdzone są przez Główny Inspektorat Sanitarny. Mianowicie, substancja ta wykazuje działanie wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Mimo to, jego spożywanie przez człowieka nie jest zalecane. Dodatkowo, chloryn sodu posiada właściwości wybielające.

MMS2

Na rynku istnieje także Miracle Mineral Solution 2. Występuje pod postacią kapsułki, która złożona jest ze sproszkowanego podchlorynu wapnia. W połączeniu z wodą substancja wchodzi w reakcję uwalniając kwas podchlorawy. Jego również nie powinno się spożywać, mimo reklamowania jego zdrowotnych właściwości.

 Mimo bardzo rozbudowanej teorii Jima V. Humble'a w sprawie chlorynu sodu, substancja ta nie powinna być bezpośrednio spożywana przez człowieka. Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że przyjmowanie chlorynu sodu może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek, hemolizy (rozpad krwinek czerwonych z wypływaniem z nich hemoglobiny do osocza) lub methemoglobinemii (choroba krwi, która powoduje powstawanie nieprawidłowej hemoglobiny). Dotyczy to jednak dawki 10 mg, a to przekłada się na około 200 kropel, podczas, gdy Humble zaleca spożycie 2 kropli dziennie. Jednak nie czyni to kuracji bezpieczną. Wymioty oraz biegunka spowodowane przyjmowaniem nawet 2 kropli dziennie mogą łatwo doprowadzić do odwodnienia, pieczenia w gardle i bóli brzucha. Po spożyciu Miracle Mineral Solution odnotowano także przypadek choroby Kikuchi-Fujimoto, która pojawiła się u 41-letniego Malezyjczyka. Zostało to opisane na łamach magazynu "BMJ Case Reports" w 2014 roku. Mężczyzna przez 11 dni walczył z powiększeniem węzłów chłonnych i gorączką. 

Kuracja Jima V. Humble'a w teorii nie jest bardzo niebezpieczna dla organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie istnieją żadne badania ani wnioski specjalistów, które w jakikolwiek sposób potwierdziłyby pozytywny wpływ chlorynu sodu na ludzki organizm. Należy więc dokładnie zastanowić się, zanim zachwycimy się tą substancją na podstawie chwalebnych wpisów na forach internetowych.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.