Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Kwas acetylosalicylowy

Zastosowanie kwasu acetylosalicylowego tzw. aspiryny

Aspiryna - kwas acetylosalicylowy w naszych domach

Kwas acetylosalicylowy, szerzej znany pod nazwą aspiryna, to nieodłączny element każdej apteczki pierwszej pomocy. Jest to jednocześnie najczęściej stosowany lek, w walce z bólami głowy czy dolegliwościami bólowymi w innych częściach organizmu. Pomaga ona zwalczyć przeziębienie i uciążliwą gorączkę, jednak nie są to jedyne zastosowania lekarstwa. Aspiryna działa również przeciwzapalnie, co w niektórych przypadkach może nam nawet uratować życie. Jakie jeszcze zastosowania posiada ta niezwykła substancja?

Kwas acetylosalicylowy - właściwości

Aspiryna, jest najpopularniejszym lekiem przeciwdziałającym do rozwijającego się bólu i rozkładającego przeziębienia. Jej działanie jest nieocenione, ze względu na zachodzące w organizmie ludzkim procesy chemiczne, z którymi bardzo dobrze łączy się kwas acetylosalicylowy. W przypadku, kiedy błona komórkowa jest w wyniku osłabienia uszkodzona, nasz układ immunologiczny wytwarza cyklooksygenazę, czyli enzym przekształcający nienasycony kwas tłuszczowy w hormony, odpowiedzialne za nasze objawy chorobowe.

Jest to jeden z powodów, dlaczego aspiryna jest tak powszechnym lekarstwem w walce z dolegliwościami. Jednak sam proces, nie zachodzi jedynie w komórce, a również w innych częściach organizmu, dzięki czemu kwas acetylosalicylowy może być stosowany na przykład w zapobieganiu krzepnięcia krwi. Dodatkowo, ze względu na swój specyficzny skład, bardzo często stosowana jest w urazach pooperacyjnych, przy których nie można brak leków podwyższających krzepliwość samej krwi.

Zastosowanie aspiryny 

Ciężko wymienić wszystkie pozytywne właściwości aspiryny i miejsca jej zastosowania. Walka z bólem, mdłościami i innymi przykrymi, lecz niegroźnymi dolegliwościami to jedno, jednak zastosowanie kwasu acetylosalicylowego w zwalczaniu ciężkich schorzeń również przynosi ogromne skutki. Aspiryna, potrafi poradzić sobie z chorobami takimi jak:

  • Wszelkie ataki spowodowane częściowym niedokrwieniem mózgu, w tym zapobieganie udarom
  • Powikłania następujące w wyniku czynnej cukrzycy, ze względu na możliwości sklepienia drobnych naczyń
  • Używana jest w czasie operacji przez chirurgów, ponieważ posiada ogranicza ryzyko zatoru płuc i zamknięcia powstałego naczynia krwionośnego
  • Kobiety w ciąży w okresie między 28 a 40 tygodniem, narażone są na nagłe wzrosty ciśnienia, które zignorowane mogą doprowadzić do powikłań zdrowotnych matki i dziecka. Aspiryna pomaga doprowadzić do równowagi system hormonalny
  • W przypadku osób narażonych na miażdżycę lub zawały serca, regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego hamuje mnożenie się zakrzepów, dzięki czemu w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko ich wystąpienia

Aspiryna w tabletkach

Kwas acetylosalicylowy, najczęściej dawkowany jest w formie tabletek, które zawierają określoną ilość substancji czynnej. Najczęściej jednorazowa dawka, zawarta w pojedynczym medykamencie, zawiera 500 mg kwasu. Przyjmuje się, że osoby dorosłe nie powinny przekroczyć dawki dziennej wynoszącej 4000 mg. W przypadku osób niepełnoletnich, wynosi ona 1500 mg. 

Trzeba zaznaczyć, że w obu przypadkach jest to tylko określenie ogólnie przyjętej dawki. Przed zażyciem tabletek, trzeba zawsze skonsultować się z lekarzem i farmaceutą, gdyż każdy organizm ludzki inaczej działa i przyjmuje lek. Przy niektórych chorobach lub w sytuacjach pooperacyjnych, zalecana dawka może ulec powiększeniu lub pomniejszeniu. Osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby, bardzo często w ogóle nie mogą zaopatrywać się w aspirynę, dlatego jest tak istotne, żeby nasz lekarz dowiedział się o wszystkich naszych przeciwwskazaniach.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.