Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Boraks na mrówki

Boraks na mrówki i inne owady w naszym domu

Mrówki, pchły czy karaluchy, to zdecydowanie nieproszeni goście w domu, którzy, jeśli już jednak się pojawią, wcale nie zamierzają go tak szybko opuścić. Pozbycie się owadów nie jest proste i wymaga zastosowania odpowiednich środków. Sprawdź, jak radzi sobie z tym boraks.

Boraks na mrówki - jak stosować

Najbardziej znane zastosowanie boraksu dotyczy środków czystości i detergentów, które można łatwo samodzielnie wykonać w warunkach domowych. Okazuje się jednak, że substancja ta jest również niezwykle przydatna w zwalczaniu wszelkich owadów i robaków, które pojawiają się w naszych domach. Warto poznać sposoby z wykorzystaniem boraksu, w końcu inwazja mrówek na dom nie jest niczym przyjemnym, a jest przy tym niezwykle uciążliwa. Mrówki najczęściej zagnieżdżają się w kuchni, co dodatkowo utrudnia przygotowywanie posiłków i dbanie o higienę. Stosując silne środki chemiczne można narazić na zniszczenie swoje meble czy drewniane panele, poza tym intensywna woń chemii jeszcze długi czas pozostaje w powietrzu. Na substancje tego typu powinni uważać też astmatycy, kobiety w ciąży i alergicy. I tutaj właśnie świetnie odnajduje się boraks, czyli sól sodowa kwasu bornego. Jest to środek ekologiczny i bezpieczny, który wykazuje niezwykle skuteczne działanie. Jak stosować boraks na mrówki? Żeby pozbyć się ich raz na zawsze wystarczy:

  • zagotować pół szklanki wody ze szklanką cukru i dodać łyżkę stołową boraksu w proszku, powstałą galaretkę wyłożyć w miejscu występowania mrówek

lub

  • wymieszać proszek boraks z ugotowanym żółtkiem jaja i rozsypać w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki.

Boraks proszek - działanie

Mieszanki z boraksem działają na mrówki na kilka sposobów. Przede wszystkim są prostą i naturalną trutką, która działa na mrówki bardzo szybko. Wymieszanie boraksu z cukrem powoduje, że mrówki chętniej skuszą się na taki "smakołyk". Z kolei rozsypanie boraksu z żółtkiem ułatwia mrówkom przeniesienie mieszaniny do swoich gniazd. A tam boraks nie tylko wytępi i wysuszy mrówki, lecz również zlikwiduje larwy. W ten sposób ustanie rozmnażanie się mrówek, a gniazdo szybko przestanie istnieć. Boraks proszek posiada jest bardzo prosty w użyciu, dlatego na pewno warto go posiadać w swoim domu. Poza działaniem owadobójczym, posiada jeszcze wiele innych właściwości, jak choćby przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe i antyseptyczne (stąd jego popularność w domowych, ekologicznych środkach czystości). Najważniejsze oczywiście, że jest bezlitosny dla owadów, które nie są w stanie przeżyć spotkania z tą substancją.

Boraks na owady - porady

Mrówki pojawiają się w naszych domach dość często, ale nie są chyba tymi najbardziej przerażającymi gośćmi. Co, jeśli w Twoim domu zagnieździły się karaluchy? Walka z nimi będzie nieco dłuższa, ale także poradzi sobie z nimi boraks na owady. Jak to zrobić?

  • wymieszaj łyżkę boraksu z łyżeczką cukru pudru (karaluchy uwielbiają cukier), mieszankę rozsyp w miejscach, gdzie widujesz karaluchy, a po kilku godzinach po prostu odkurz

Boraks można wykorzystać także do wytępienia pcheł - rozsypujemy wówczas sam proszek w miejscu ich występowania i podobnie jak w przypadku karaluchów, należy pozostawić go na kilka godzin i na koniec odkurzyć. Z pomocą boraksu można także pozbyć się gniazda os. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie tego typu czynności należy przeprowadzać w godzinach wieczornych - osy są wtedy mniej aktywne. Jak zastosować boraks na owady osowate?

  • wymieszaj boraks z wodą w proporcjach 1:9, a mieszaniną spryskaj gniazdo os. Po wyschnięciu roztworu, zabieg najlepiej powtórzyć. Osy nie przepadają za boraksem, więc szybko uciekają z gniazda, a następnie giną.

Boraks jest niezwykle skutecznym i prostym sposobem na pozbycie się mrówek i innych owadów, na pewno warto o tym pamiętać, zanim sięgniesz po silne substancje chemiczne o niekorzystnym wpływie na zdrowie.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.