Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Czysta woda w basenie

Utrzymanie czystej wody w basenie ogrodowym

Własny basen ogrodowy to marzenie niejednego posiadacza własnej posesji. Dostarcza zdrowia, ładuje energią i wprowadza w świetny nastrój wszystkich użytkowników niebieskiej laguny. Jest jednak coś, co spędza sen z powiek wielu posiadaczom tego cudownego obiektu - mianowicie dbanie o stan wody. 
Oczyszczanie wody w basenie powinno być regularnym działaniem każdego właściciela, jednak aby woda była przezroczysta i gwarantowała bezpieczeństwo higieny również tym najmłodszym użytkownikom - należy podjąć pewne działania.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o czystość basenu jeszcze przed napełnieniem. Należy usunąć wszelkie liście, patyki i inne niepożądane obiekty. Nie ma konieczności mycia basenu ręcznie, można to zrobić za pomocą mopa - szczególną uwagę należy zwrócić na wejście i okolice oraz krawędzie basenu.

W stojącej wodzie możemy spotkać różne bakterie, pierwotniaki czy glony. Część gatunków w znacznych stężeniach stanowi zagrożenie dla naszego ciała.
Aby usunąć zanieczyszczenia związane z ludzkimi odpadami takimi jak pot, wydzieliny, martwy naskórek etc., należałoby użyć silnych detergentów:

- jednak mało kto chciałby wchodzić do wody nasyconej chemikaliami. Na szczęście nauka umożliwiła nam kontrolę struktury chemicznej wody.

Aby utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym absolutną podstawą jest pompa filtrująca. W przypadku prywatnych basenów działają one na zasadzie umieszczenia na ich powierzchni skimmera, który zasysa wodę do układu. Tam znajduje się pierwszy filtr, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia pływające po powierzchni wody. Dalej woda dostaje się do pompy, która także posiada filtr i wyłapuje te mniejsze zanieczyszczenia. W ten sposób woda się oczyszcza, jednak wciąż nie jest uzdatniona.

Sprawdzanie pH wody w basenie

Do kontroli pH wody w basenie najczęściej stosujemy paski testowe, tester kropelkowy lub fotometryczny. Właściwy odczyn pH znajduje się na poziomie od 7,0 do 7,4. 
Właśnie przy tych wartościach wskaźnika czujemy się w wodzie dobrze, a agresywne elementy basenu nie wpływają negatywnie na wodę. 
Najczęściej poziom pH jest zbyt wysoki - stosujemy wtedy odpowiednie preparaty do zmniejszenia wartości. 

Sprawdzanie pH wody w basenie jest tak bardzo istotne, ponieważ każde odchylenie od skali normy osłabia działanie środków do dezynfekcji basenu oraz ma negatywny wpływ na nasze zdrowie - m. in. podrażnia spojówki i skórę.

Wiele osób stosuje witaminę C do oczyszczania wody w momencie, gdy stała się brązowa i straciła klarowność. Witamina C ma również odczyn zasadowy i zmniejsza poziom pH w basenie umożliwiając uniknięcie stosowania silnej chemii.

Środki do uzdatniania wody basenowej

Do dezynfekcji wody używa się przeważnie środków na bazie chloru, ozonu, a także soli i promieniowania ultrafioletowego - lamp UV.
Do dezynfekcji na bazie chloru zazwyczaj używane są podchloryn sodu i dwutlenek chloru.

Do uzdatniania wody basenowej zazwyczaj stosowany jest chlor. Jego atutem oprócz skuteczności jest cena. W prywatnych zbiornikach często spotykamy dozowniki na tabletki chloru, które są uwalniane w odpowiednim czasie. Chlor niweluje brzydki zapach i brązowy kolor wody, który jest przyczyną takich pierwiastków jak magnez, żelazo czy miedź. Chlor ogranicza ich działanie i nadaje wodzie błękitny kolor. Co najważniejsze - zabija on większość niebezpiecznych bakterii.

Innym środkiem jest perhydrol. Jego główne zalety to brak zapachu, koloru i to, że jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Ponadto jest hipoalergiczny. 
Jego istotnymi właściwościami są utlenianie i redukcja. Perhydrol ma dużo wolniejsze działanie z powodu braku zawartości chloru- wciąż dochodzi do uwalniania wartości chemicznych, jednak jest to dużo bezpieczniejsze dla naszego organizmu. 

Urządzenia UV w uzdatnianiu wody basenowej są czasem bardziej skuteczne niż sam chlor. Warunkiem jest odpowiednio dobrane urządzenie. Promieniowanie UV nie zmienia smaku ani zapachu wody, co jest przyjazne dla użytkowników basenu i zyskuje zasadniczą przewagę nad chlorem.

 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.