Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Lecytyna na pamięć

Lecytyna na pamięć - właściwości i zastosowanie lecytyny słonecznikowej i sojowej

Lecytyna to składnik niemalże każdej komórki ludzkiego organizmu. To mieszanka wielu związków lipidowych, np. fosfolipidów składających się m. in. z kwasów tłuszczowych, glicerolu, choliny, seryny lub inozytolu. Istnieje kilka odmian lecytyny - sojowa, słonecznikowa i rzepakowa.

Lecytyna lek na pamięć

O lecytynie mówi się przede wszystkim w kontekście jej pozytywnego wpływu na pamięć i koncentrację. Lecytyna jest budulcem tkanki mózgowej oraz otoczki komórek nerwowych. Zawarta w niej cholina bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych do mózgu. Zatem jego praca, a zwłaszcza pamięć jest w dużym stopniu uzależniona od lecytyny. Jej optymalna ilość w organizmie podnosi zdolność koncentracji oraz zapamiętywania informacji. Dzięki temu mózg może w pełni wykorzystać swój potencjał. Ponadto lecytyna pomaga rozładować stres i napięcie szczególnie w chwilach zwiększonego wysiłku intelektualnego.

Badania wykazują, że suplementacja lecytyny poprawia zdolności myślowe, jednak należy ją przyjmować przez okres 3 - 4 miesięcy. Kilka dawek od czasu do czasu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Lecytyna słonecznikowa właściwości

Lecytyna słonecznikowa zmniejsza poziom cholesterolu i pozytywnie wpływa na zdrowie serca. Ponadto korzystnie wpływa na poziom "dobrego" cholesterolu, dzięki czemu może działać bezpośrednio na drożność tętnic poprzez usuwanie z nich pasm tłuszczowych. 

Lecytyna wspiera także pracę układu pokarmowego. Jej suplementacja korzystnie wpływa na układ trawienny osób borykających się z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub nadwrażliwością jelit. Pomaga stworzyć ochronną barierę, która zatrzymuje szkodliwe mikroorganizmy. 

Lecytyna słonecznikowa właściwości ma także pielegnujące skórę, dlatego też wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków. Zmiękcza suchą skórę i łagodzi podrażnienia. W połączeniu z innymi składnikami działającymi kojąco, jest skuteczna w walce z egzemą i atopowym zapaleniem skóry. 

Lecytyna pomaga zapobiegać powikłaniom związanym z karmieniem piersią. Może być zatem dobrym wyborem dla kobiet, które borykają się z nawracającym blokowaniem kanału mlecznego. Lecytyna zmniejsza lepkość mleka, dzięki czemu wystąpienie zatorów jest zminimalizowane.

Lecytyna słonecznika jest także bogata w wiele witamin i minerałów, np. fosfor, wapń, potas, żelazo, inozytol, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

Lecytyna sojowa właściwości

Lecytyna sojowa właściwości ma podobne do słonecznikowej. Także pozytywnie wpływa na układ krążenia i wykazuje działanie emulgujące co oznacza, że rozbija tłuszcze z pożywienia i cholesterol na małe cząstki. To ogranicza ich przyczepność do płytek krwi i naczyń krwionośnych. Zapobiega to powstawaniu zakrzepów naczyń wieńcowych i złogów miażdżycowych. 

Lecytyna wpływa na układ nerwowy, zapobiegając depresji i poprawiając kondycję psychiczną u osób cierpiących na zaburzenia maniakalno-depresyjne. Zmniejsza ona ilość występowania urojeń i halucynacji.

Suplementacja lecytyny sojowej pozytywnie wpływa na detoksykację i regenerację wątroby. Działa ona stabilizująco na błony komórek wątroby, wpływając korzystnie na marskość i zwłóknienie tego narządu w chorobie alkoholowej. Oprócz tego zmniejsza otłuszczenie wątroby i pomaga przywrócić jej prawidłowe funkcje.

Lecytyna sojowa zastosowanie

Lecytyna sojowa występuje w ziarnach soi i ma zastosowanie w medycynie oraz przemyśle spożywczym. Występuje ona w postaci suplementów diety jako substancja czynna w lekach oraz preparatach poprawiających pamięć. To jedna z niewielu substancji, które mogą opóźniać procesy starzenia się organizmu i poprawiać wchłanialność innych witamin. 

Lecytyna występuje także jako składnik spożywczy pod oznaczeniem E322. Poprawia jakość i wzmacnia trwałość produktu, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji. Nie jest to środek szkodliwy dla organizmu o ile przy produkcji soi, z której pozyskano lecytynę nie stosowano niebezpiecznych pestycydów itp.

Lecytyna słonecznikowa zastosowanie

Lecytyna słonecznikowa pozyskiwana jest z nasion słonecznika. Stosuje się ją w kosmetyce jako naturalny, bogaty w witaminy emulgator. Działa nawilżająco i zmiękczająco oraz ułatwia wnikanie substancji aktywnych. Lecytyna słonecznikowa jest bogata w witaminy z grupy B oraz przeciwutleniacze, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry i włosów. Jest dobrym dodatkiem kondycjonującym do odżywek i szamponów do włosów. Może być stosowana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jednak najlepiej spisuje się w kosmetykach przeznaczonych dla skóry dojrzałej, przesuszonej i zniszczonej, a także wrażliwej i wymagającej regeneracji. 

Oprócz zastosowania w kosmetyce, lecytyna słonecznikowa wykorzystywana jest podobnie jak sojowa, do produkcji suplementów diety.

Lecytyna skutki uboczne

Lecytynę uznaje się za produkt względnie bezpieczny, który nie wchodzi w interakcję z innymi lekami i zazwyczaj nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jednak w przypadku kilkukrotnego przekroczenia dawek, mogą pojawić się bóle brzucha, nudności i biegunki. Zażycie bardzo dużych ilości preparatu z lecytyną może spowodować spadek ciśnienia krwi, stany lękowe i zaburzenia pracy serca.

Stosowanie lecytyny zarówno w postaci suplementów diety, jak i zewnętrznie w formie kosmetyków niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i urody. Dzięki niej nie tylko poprawia się pamięć i koncentracja, ale wzmocnieniu ulega cały organizm. Warto jednak zachować umiar i stosować lecytynę z głową, aby maksymalnie wykorzystać jej prozdrowotne właściwości.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.