Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Aromaterapia

Aromaterapia - otaczajmy się zapachem

Aromaterapia, dzięki łatwości i skuteczności stosowania, znajduje coraz szerszy krąg zwolenników. Dzieje się tak, dlatego iż jest bezpieczną i bardzo powszechną metodą terapeutyczną, również dzięki dostępności naturalnych olejków eterycznych.

Aromaterapia jest metodą naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne z roślin, wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyk).

Zabiegi aromaterapeutyczne

Podstawowe zabiegi aromaterapeutyczne służą zdrowiu, urodzie i komfortowi życia. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania i ograniczenia. Osoby ze skłonnościami do alergii lub szczególnie wrażliwe na zapachy i kosmetyki powinny wykonać przed zabiegami najprostszy test na uczulenie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, przed zastosowaniem nawet najbardziej łagodnych zabiegów aromaterapeutycznych należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Dekalog aromaterapii

 1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
 2. Przygotowując mieszankę, nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zwiera wielkie bogactwo cennych składników.
 3. Nie stosuj większych dawek olejków niż jest to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
 4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
 5. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Do masaży rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
 6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuścić w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem albo na mostku. Jeżeli w przeciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, wypryski, podrażnienie lub swędzenie, olejek możesz stosować.
 7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznych z myciem ciała w płynach pianotwórczych.
 8. Pamiętaj o szczególnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
 9. Stosuj olejki eteryczne tylko wysokiej jakości.
 10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.

Inhalacje

Najpopularniejszą i najwygodniejszą formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne, w których ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejków eterycznych z wodą, co powoduje ich odparowanie i rozproszenie w powietrzu. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stosuje się zabieg, do miseczki kominka wlewa się prawie do pełna wodę i 5-10 kropli olejku eterycznego lub odpowiednio dobranej mieszanki olejków. W przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych powinno się zastosować klasyczną inhalację.

Łagodną formą inhalacji (mieszanki nasenne) jest nakapanie mieszanki olejków na pasek bibuły lub chusteczkę i umieszczenie w pobliżu łóżka lub miejsca przebywania pacjenta.

Kąpiel aromaterapeutyczna

Do kąpieli mieszankę olejków wlewa się na powierzchnię ciepłej (ale nie gorącej) wody w wannie. Następnie należy zanurzyć całe ciało na 15-30 minut (nie mniej niż 10 minut). Można i należy masować ciało pod wodą, zgarniając warstwę olejku z powierzchni wody. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Kąpiel można połączyć z myciem ciała najlepiej tak, żeby wziąć prysznic z myciem, a potem kąpiel aromaterapeutyczną. Do pełnej kąpieli stosuje się około 10-15 kropli mieszaniny olejków eterycznych na typową wannę wody.

Kompresy

Kompresy są formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej. Watę, gazę lub ręcznik nasącza się roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie, stosując około 5 kropli olejku eterycznego lub mieszanki olejków na 100 ml ciepłej wody. Tak przygotowany kompres przykłada się w odpowiednim miejscu na skórze i trzyma nawet do dwóch godzin. Kompresy na bóle reumatyczne, mięśniowe lub artretyczne powinny być tak ciepłe, jak pacjent wytrzymuje. Przy bólach głowy, nadwyrężeniach ścięgien, stawów stosuje się kompresy chłodne lub zimne.

Płukanki

Płukanki stosuje się w przypadku problemów z gardłem i jamy ustnej. Stosuje się 3-4 krople olejku lub mieszanki olejków na 100 ml ciepłej wody i płucze gardło lub jamę ustną.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.