Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jako lek

Węgiel leczniczy, bywa także nazywany węglem aktywnym czy węglem aktywowanym. Przeważnie ma postać małych, czarnych tabletek, które przyjmowane są doustnie. Taki lek zakupić można jak wiadomo w aptekach. Co warto wiedzieć o węglu aktywnym i w jakich sytuacjach jest wskazane jego przyjmowanie?

Węgiel leczniczy lek

Skąd pochodzi węgiel aktywny i jak jest wytwarzany? Produkuje się go bowiem w temperaturze 900 stopni Celsjusza. Jest on w głównej mierze pozyskiwany z materii organicznej, takiej jak na przykład torf, drewno czy skorupy orzechów. Następnie jest on aktywowany parą wodną lub silnymi kwasami. Proces ten jest przeprowadzany głównie w celu uzyskania jak największej powierzchni adsorpcyjnej. Węgiel aktywny jest sprzedawany w postaci czarnych tabletek, które nie posiadają określonego smaku. Już wiele wieków temu wykorzystywano węgiel leczniczy. Hipokrates i inni uczeni zgodnie twierdzili, że sproszkowany węgiel drzewny pomaga w leczeniu zakażonych ran. Posypanie otwartej powierzchni skóry węglem powodowało, że rana szybciej się goiła. Eskimosi również wykorzystywali wcześniej wspaniałe właściwości węgla, jednak ten ich węgiel pochodził ze spalonych kości martwych zwierząt. Afrykanie również zgodnie twierdzili, że węgiel wyciąga z ran jadowitą truciznę, która dostała się do krwioobiegu człowieka poprzez ugryzienie węża czy pająka. W Indiach natomiast węgiel stał się antidotum, które wykorzystywano do łagodzenia reakcji alergicznych, powstałych wskutek kontaktu z trującym bluszczem. Posiada on niezwykłe właściwości adsorpcyjne. Warto wspomnieć o tym, że sam proces produkcji węgla leczniczego jest dość tani, dlatego też produkt ten nie należy do najdroższych leków w aptece.

Węgiel aktywny na trądzik

Wbrew pozorom węgiel aktywny jest nie tylko świetnym lekiem na problemy żołądkowe, ale jego wspaniałe właściwości wpływają pozytywnie na wygląd i kondycję skóry twarzy. W drogeriach kosmetycznych bardzo często można spotkać się z maseczkami z aktywnego węgla czy kremami do twarzy, które zawierają ten składnik. Wiele Pań tworzy także własne, domowe maseczki z dodatkiem węgla. Ta czarna masa wydaje się wręcz śmieszna, ale potrafi sprawić cuda. Obecnie węgiel jest bardzo często wykorzystywany do leczenia trądziku. Węgiel aktywny jest naturalnym składnikiem, który dzięki świetnym właściwościom adsorpcyjnym potrafi pochłonąć ogromną ilość toksyn, jakie znajdują się na twarzy. Produkt ten posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, dlatego jest szczególnie polecany osobom, które borykają się z trądzikiem. Badania wykazują, że regularne stosowanie węgla aktywnego skutecznie spowalnia pojawianie się zmian trądzikowych i leczy stany zapalne skóry. Dzięki niemu można także skutecznie odblokować rozszerzone pory, które są najczęstszą przyczyną pojawiania się trądziku. Twarz powinna być regularnie oczyszczana z toksyn, gdyż w przeciwnym razie pojawiają się wypryski i zaczerwienienia. Kosmetyki z węglem aktywnym są szczególnie polecane osobom, które mają tłustą cerę. Używając maseczki i peelingi z aktywnym węglem, można uzyskać efekt matowej skóry. Jednak nie należy przesadzać z częstotliwością stosowania takich specyfików, gdyż węgiel może przesuszyć skórę twarzy. 

Węgiel aktywny na rozwolnienie

Jak już zostało wspomniane, węgiel aktywny posiada niezwykłe właściwości adsorpcyjne, co oznacza, że wiąże się z innymi substancjami i i wychwytuje bakterie, które wywołują rozwolnienie. Warto zaznaczyć, że węgiel leczniczy pokrywa także powierzchnię błony śluzowej przewodu pokarmowego, dlatego też ogranicza wchłanianie toksycznych substancji. Tabletki, które zawierają węgiel aktywny przyjmuje się przeważnie w sytuacji silnego zatrucia pokarmowego, kiedy to pojawia się biegunka i ból brzucha. Ten lek powinno się przyjmować w dawce około 1200 mg kilka razy w ciągu dnia, aż objawy zaczną ustępować. Lekarze zgodnie twierdzą, że rozgryzanie tabletek powoduje szybsze działanie leku, jednak można je także połykać w całości. Jednak w tym przypadku również nie należy przyjmować go zbyt długo, gdyż może on także wchłaniać enzymy trawienne czy niezbędne witaminy. W aptekach można zarówno zakupić tabletki, które w swoim składzie zawierają tylko węgiel aktywny, bądź leki, które posiadają także inne składniki, mające na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia. Węgla aktywnego nie powinno się jednak przyjmować w przypadku ostrego bólu brzucha, podejrzenia niedrożności jelit czy rozstroju żołądka. Nie jest także wskazane podawanie tego produktu niemowlętom. Jeśli natomiast chodzi o Panie w ciąży, to lekarze zgodnie stwierdzają, że można bez problemu przyjmować węgiel leczniczy. 

Węgiel aktywny leczniczy - inne zastosowania

Węgiel ten jest wykorzystywany także do produkcji past do zębów, które mają na celu wybielanie ich.  Węgiel leczniczy świetnie wiąże związki garbnikowe, które powodują przebarwienia zębów. Regularne mycie zębów taką pastą może skutecznie usunąć przebarwienia po kawie czy żółty osad. Bardzo często produkt ten znaleźć można również w szamponach do włosów. Są one przeznaczone głównie osobom, które borykają się z problemem nawracającego łupieżu. Będą one także odpowiednie na włosy wyjątkowo przetłuszczające się. 

Węgiel aktywny jest produktem, który ma wspaniałe właściwości lecznicze. Odpowiednio przyjmowany może znacznie polepszyć stan skóry twarzy. Kupując kosmetyki z węglem, warto jest zwracać uwagę na procentową zawartość węgla. Im więcej go w produkcie, tym skutki stosowania kosmetyku będą bardziej zadowalające. 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.