Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Węgiel aktywny

Węgiel aktywny - walka z wirusami

Węgiel aktywny jest docenionym przez liczne badania naukowe i obserwacje laboratoryjne środkiem medycznym, który charakteryzuje się dużą zdolnością adsorbowania szkodliwych związków. Od lat stosowany jest jako substancja skracająca czas występowania objawów: przeziębień, biegunek czy niektórych alergii. Wykazuje silne właściwości detoksykacyjne, przez co jest przydatny w leczeniu zakażeń oraz wielu infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Jak działa węgiel aktywny?

Szerokie spektrum działania węgla drzewnego jest możliwe dzięki dużej, chropowatej powierzchni jego ziaren, która pozwala adsorbować toksyny. Taki mechanizm znacząco ułatwia pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu i oczyszczenie go z bakterii i wirusów. Węgiel aktywny można stosować doustnie lub zewnętrznie na skórę. Do dyspozycji mamy sproszkowaną postać leku, z której tworzy się zawiesinę, lub kapsułki i tabletki.

Węgiel aktywny na infekcje - jakie dolegliwości najczęściej leczy się węglem aktywnym?

 • Zatrucia pokarmowe - Infekcje wywołane bakteriami w układzie pokarmowym można skutecznie wyleczyć za pomocą odpowiedniej dawki węgla aktywnego. Szczególnie pomocne będzie zastosowanie tego suplementu w łagodzeniu intensywnych biegunek. Węgiel aktywny wchłania toksyny powodujące dolegliwości i reguluje perystaltykę jelit, dzięki czemu objawy ustępują znacznie szybciej.
 • Grypy żołądkowe - Najczęściej wywołują je rotawirusy i norowirusy. Objawy grypy jelitowej to przede wszystkim chlustające wymioty i biegunka. Węgiel aktywny jest substancją, która wykazuje dużą skuteczność w adsorbowaniu patogenów powodujących infekcje żołądkowe. Leczenie tzw. "jelitówek" węglem aktywnym, łagodzi objawy choroby i usuwa szkodliwe wirusy butujące w organizmie.

Węgiel aktywny a przeziębienie?

Potężną bronią w walce z sezonowymi infekcjami jest węgiel aktywny. Przeziębienie, bądź pierwsze objawy grypy można łagodzić poprzez spożycie kilu kapsułek lub zawiesiny z węgla leczniczego. Usunięcie szkodliwych drobnoustrojów z organizmu sprawi, że układ odpornościowy znacznie szybciej wytworzy odpowiednią odpowiedź immunologiczną, a dolegliwości ustąpią o wiele szybciej.

Węgiel aktywny - pozostałe zastosowanie

Węgiel aktywny wykorzystywany jest w medycynie na różne sposoby. 

 • Zatrucia chemiczne - Węgiel aktywny, obok płukania żołądka jest jedną z głównych metod leczenia zatruć środkami chemicznymi. Z tego względu często znajduje zastosowanie jako antidotum na zatrucia lekami, czy innego rodzaju szkodliwymi substancjami.
 • Właściwości wybielające - Węgiel aktywny dodawany jest do past chroniących higienę jamy ustnej. Chcąc pozbyć się nieestetycznych plam, można szczotkować zęby sproszkowanym węglem aktywnym z odrobiną wody. Taki zabieg nie powinien być jednak wykonywany częściej niż raz w tygodniu, ze względu na możliwość uszkodzenia szkliwa. 
 • Wzdęcia - Na dokuczliwe wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu pomocne może się okazać tymczasowe stosowanie mieszanki wody z węglem aktywnym, który posiada zdolność pochłaniania gazów i szkodliwych białek. 
 • Ukąszenia owadów - podanie węgla leczniczego na skórę w postaci okładów, jest dobrym sposobem na złagodzenie trującego jadu insektów. Doskonale radzi sobie z adsorbowaniem trujących związków, dlatego wczesna reakcja może znacząco wspomóc leczenie ukąszeń. 
 • Łagodzenie trądziku - Ze względu na właściwości oczyszczające, korzystanie z maseczek na bazie węgla aktywnego jest sposobem na pozbycie się bolesnych wyprysków i krost na skórze. 
 • Wspiera pracę nerek i wątroby 

Węgiel aktywny dawkowanie - jak stosować suplement?

Rodzaj dolegliwości z jakimi się borykamy jest czynnikiem, który decyduje jaką postać węgla aktywnego należy zastosować. Istnieją tabletki, kapsułki powlekane oraz najbardziej naturalna wersja suplementu w postaci proszku. Węgiel aktywny przeznaczony jest do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Możemy go stosować na skórę w postaci okładów, masek czy kremów albo przyjmować doustnie. Najczęściej zaleca się następujące dawkowanie węgla aktywnego:

 • W przypadku zatruć pokarmowych lub gryp jelitowych - 1 łyżka proszku z węgla aktywnego rozpuszczona w niewielkiej ilości wody. Taką mieszankę należy popić sporą ilością płynu, najlepiej 1 - 2 szklankami wody. Jednorazowe spożycie zawiesiny często może okazać się niewystarczające w walce z infekcją, dlatego zaleca się przyjmowanie leku co 6 - 7 godzin, aż do ustąpienia objawów. W przypadku podawania kapsułek, należy zażyć 10 tabletek, popijając 1 szklanką wody. Nie należy przyjmować leku w trakcie posiłku lub zaraz po nim, ponieważ może przyczynić się to do osłabienia jego działania.
 • W przypadku ukąszeń owadów lub zakażeń - 2 łyżki proszku rozpuszczone w niewielkiej ilości wody. Powstała mieszanka powinna posiadać gęstą konsystencję, która będzie służyć jako łagodzący okład na skórę.

Węgiel aktywny profilaktycznie - jak często często można go stosować?

Kilkudniowy detoks polegający na przyjmowaniu tabletek węgla aktywnego jest dobrym i bezpiecznym sposobem na oczyszczenie i pozbycie się toksyn z organizmu.  Jednak długotrwałe przyjmowanie tego środka może zaburzać wchłanianie ważnych substancji budulcowych oraz witamin pochodzących z pożywienia. Stosowanie węgla aktywnego profilaktycznie przez bardzo długi okres, może stać się powodem niedoborów i hipowitaminozy. Dlatego też, nie zaleca się długotrwałych kuracji z wykorzystaniem węgla leczniczego, który oprócz usuwania szkodliwych związków, absorbuje także substancje korzystne dla organizmu.

Węgiel aktywny to substancja, którą warto mieć pod ręką w swojej domowej apteczce. Jest lekiem ogólnodostępnym i bezpiecznym w użytkowaniu, a szeroki zakres działania sprawia, że jest skuteczną, pierwszą pomocą w zwalczaniu wielu infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.