Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Węgiel aktywny

Węgiel aktywny w akwarystyce

Na forach internetowych aż huczy na temat opinii o stosowaniu węgla aktywnego w akwarystyce. Niestety jednak bardzo często, informacje te są zdawkowe i w wymijający sposób tłumaczą wpływ tej substancji na akwarium. Dlatego tez postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje w całość i zamieścić je w formie poradnika. Jeżeli więc szukasz informacji na temat stosowania węgla aktywnego w akwarium – zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Węgiel aktywny w akwarium

Węgiel aktywny, nazywany również często aktywowanym to po prostu fragment zwęglonego drewna, który w różnej formie można dostarczyć do wody w akwarium. Jego właściwości są zależne od rodzaju drewna, jakiego używa się do jego produkcji. Ogromne znaczenie ma również cały proces, jaki towarzyszy jego powstawaniu. Należy jednak pamiętać, że w akwarium można stosować tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczone do tego środki. Są one bowiem celowo modyfikowane – np. poprzez usuwanie z nich popiołu.  Często są również impregnowane za pomocą związków chemicznych. Należy również pamiętać, że nie wszystkie z dostępnych w atrakcyjnych cenach produktów, będą udaną inwestycją. Czasem warto zapłacić więcej, niż ryzykować zatruciem wody w akwarium i utratą rybek, czy zasadzonych w nich roślin.

Węgiel aktywny akwarium – działanie

Filtracja przez węgiel aktywny – akwarium

Zdaniem wielu miłośników akwarystyki – najlepsza postać węgla do filtra to produkt w pałeczkach. Jest to po prostu sprasowany pył węgla aktywowanego, który ze względu na swoją formę – wykazuje wyjątkowo silne zdolności adsorpcyjne. Dużą jego zaletą jest fakt, iż jest on praktycznie pozbawiony pyłu oraz jest pozbawiony ryzyka pokruszenia. Można go stosować zarówno w filtrach wewnętrznych, jak i tych małych, zewnętrznych. Ponadto jest to także najszybsza metoda oczyszczenia wody w zbiorniku. Niestety z tego powodu również najdroższa. Należy jednak pamiętać, że na produktach takich jak węgiel aktywny, nie warto oszczędzać.

Stosując go w filtrze, należy również pamiętać o tym, by zawsze umieszczać go we właściwym miejscu. Zamontowany niepoprawnie może bowiem znacznie skrócić czas swojej przydatności. Ze względu na swoje właściwości powinien on być zakładany u końca mediów filtracyjnych. Zamontowany na początku bardzo szybko może ulec podziurawieniu, zapchaniu bądź zamuleniu. Woda, która przez niego przepływa, powinna zostać wstępnie oczyszczona. Należy również pamiętać o tym, że środka tego nie należy wsypywać bezpośrednio do koszy filtra. Zawsze należy umieszczać go w filtrze w nylonowym woreczku. Jeżeli nie został on w nim umieszczony fabrycznie – należy samodzielnie tego dokonać. Wybierając woreczek, warto też zwrócić uwagę na to, by jego oczka nie były zbyt duże.

 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.