Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Węgiel aktywny

Węgiel aktywny - właściwości i zastosowanie

Właściwości węgla aktywowanego zależą od prawidłowego pozyskiwania go w wyniku spalania drewna w temperaturze ok. 900 st. C. Węgiel aktywowany jest wytwarzany z drzew liściastych, najczęściej z buku.  Po procesie spalania czarny surowiec jest poddawany działaniu pary wodnej, w wyniku której powstałe pory nabierają właściwości absorpcyjnych tzw. aktywacji.  Sama powierzchnia wchłaniania węgla aktywowanego wynosi od 500 do 1500 m2 na 1 gram surowca. Czarny surowiec został uznany za jeden z bezpieczniejszych środków leczniczych niemalże dwa wieki temu, kiedy to francuski profesor Touery połknął 15 razy większą dawkę śmiertelną strychniny, po której przeżył. Eksperyment powiódł się dzięki zmieszaniu z trucizną węgla aktywowanego, który skutecznie ograniczył działanie strychniny. Od tamtego czasu węgiel aktywny jest nazywany, także leczniczym środkiem.  Najpopularniejsza jego forma do nabycia w każdej aptece, sklepie oraz stacji benzynowej to czarne tabletki. Węgiel aktywny jest w czołówce najczęściej stosowanych surowców w przemyśle chemicznych, spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

Działanie węgla aktywowanego

Węgiel aktywny ma działanie odtruwające i jest często pierwszym środkiem stosowanym w leczeniu biegunki i bólu brzucha, w przypadku problemów żołądkowych oraz przy zatruciach pokarmowych. Porowata powierzchnia drobinek węgla "wyłapuje" duże ilości substancji chorobotwórczych,w tym patogenów, które trwale ze sobą wiąże, co skutkuje szybkich ich wydaleniem z organizmu. Największą zaletą węgla aktywnego jest jego szybkość działania, co stanowi go bezkonkurencyjnym środkiem leczniczym.W wyniku dostanie się baterii, wirusów i toksyn nasz organizm zaczyna sygnalizować to bólem brzucha, biegunką bądź wymiotami. Pierwszym środkiem leczniczym jest węgiel aktywny, który przeciwdziała dalszemu rozwojowi patogenu w przewodzie pokarmowym. Węgiel aktywny wspomaga wtedy leczenie, ponieważ wiąże groźne dla zdrowia substancje, co w efekcie hamuje mechanizm biegunki.  Równolegle po rozpuszczeniu się w jelitach powleka on ich ściany, utrudniając bakteriom i toksynom przenikanie do krwiobiegu.

Działanie węgla aktywnego sprawdza się, także w przypadku wzdęć, wywołanych nadmiarem gazów w przewodzie pokarmowym, któremu często towarzyszy nieprzyjemne uczucie rozpierania i ból. Sprawdza się, wtedy połączenie czarnego węgla leczniczego z popularnymi środkami na wzdęcia, produkowanymi na bazie symetykonu, co ogranicza w znacznym stopniu tego typu dolegliwości. Węgiel aktywny jako remedium na zatrucia popularnymi lekami dostępnymi bez recepty, które są zbyt często stosowane bez konsultacji lekarskiej. Dotyczy to zwłaszcza leków przeciwbólowych takich jak: paracetamol, ibuprofen, na bazie salicylanów oraz leków nasennych (barbituranów). Węgiel aktywowany, działa także przy zatruciu lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO i glikozydami nasercowymi oraz środkami na astmę na bazie teofiliny.

Przeciwwskazania do stosowania węgla leczniczego

Stosując węgiel aktywny, należy pamiętać, że nie działa on wybiórczo w organizmie, lecz wiąże wszystko bez wyjątku, również substancje pokarmowe oraz zażywane leki.Łącznie węgla z lekami stałymi może przyczynić się do pochłonięcia substancji czynnych leku, co jest równoznaczne z ich odstawieniem. Długotrwałe i pochopne stosowanie węgla aktywnego może w szybkim czasie doprowadzić do znacznych niedoborów substancji odżywczych oraz witamin co skutkować może nawet niedożywieniem organizmu. Jest to znaczące przesłanie, żeby nie podawać węgla aktywowanego małym dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom przyjmującym specjalistyczne leki na choroby przewlekłe. Nie zaleca się, także stosowanie węgla leczniczego w przypadku silnych wymiotów i bólu brzucha z objawami otrzewnowymi, charakteryzującymi się twardym i bardzo bolesnym brzuchem oraz w przypadku wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy.

Zastosowanie węgla aktywnego

Peeling do twarzy i ciała na bazie węgla aktywowanego. Peeling złuszczy martwy naskórek, wygładzi skórę i wyrówna koloryt.  Wystarczy zmieszać łyżkę miodu z dwiema łyżkami oliwy i łyżką zmielonego węgla aktywnego (proszek). Przygotowany peeling stosuj podczas prysznicu raz w tygodniu. Właściwości przeciwbakteryjne węgla leczniczego zapobiegają stanom zapalnym skóry i ponownemu zatkaniu porów.

Maseczka detoksykująca. Maseczka z użyciem jednej łyżeczki węgla aktywnego skutecznie oczyszcza cerę, zwłaszcza uporczywe zaskórniki i sprawia, że skóra jest gładka. Do węgla należy dodać dwie łyżki wody oraz łyżkę miodu lub oliwę. W zależności od upodobań zapachowych można do maseczki dodać olejek eteryczny, co nie jest konieczne. Dla idealnego oczyszczenia cery należy maseczkę pozostawić na dziesięć minut, po czym spłukać ciepłą wodą

Szampon oczyszczający. Węgiel dokładnie oczyszcza skórę głowy i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych znajdujących się na głowie.  Nadaje blask włosom oraz ułatwia modelowanie fryzury. Do jednej porcji stosowanego szamponu dodaj jedną rozgniecioną tabletkę węgla aktywowanego. Szampon z dodatkiem węgla należy stosować dwa razy w tygodniu.

Pasta do zębów. Właściwości węgla mają działanie odkażające, co skutkuje eliminacją bakterii i wirusów w jamie ustnej. Dodatkowo węgiel wybiela zęby i pozostawia świeży oddech i zdrowe dziąsła. Dwie tabletki węgla aktywowanego rozgnieć i wymieszaj z niewielką ilością wody do uzyskania konsystencji papki. Przygotowaną papką umyć zęby i przepłukać ciepłą wodą minimum raz dziennie.

Maseczka do twarzy. Maseczka o działaniu odżywczym oraz detoksykującym. Cerę możemy odżywić mieszając 1 gramy węgla w postaci pyłu z dwiema łyżkami kefiru lub jogurtu. Maseczkę należy stosować raz w tygodniu przez 10 minut. Cera będzie oczyszczona, odżywiona i gładka. Maseczkę należy zmyć ciepłą wodą.

Mydła i płyny do mycia twarzy. Gotowe kosmetyki na bazie węgla aktywowanego są bardzo popularne oraz cenione wśród osób mających cerę problematyczną i trądzikowa. Na 10 ml kosmetyku do mycia twarzy należy dodać minimum 1 gram czarnego pyłu. Węgiel aktywowany usuwa zanieczyszczenia oraz odblokowuje zatkane pory. Ogranicza produkcję łoju, delikatnie złuszcza martwy naskórek dzięki czemu pozwala oddychać skórze.  W efekcie skóra twarzy mniej się błyszczy i pozostaje na wiele godzin świeża.  Płyn do mycia twarzy z węglem może być bezpiecznie stosowany do codziennej pielęgnacji twarzy.

Detoks węglem aktywowanym

Codzienność, która nas otacza sprzyja toksynom. Czy detoks węglem aktywowanym może nas uchronić?  Oczywiście, że nie jest w stanie wyeliminować zanieczyszczeń z powietrza, jedzenia czy wody, które przedostają się do organizmu każdego dnia. Czy może zmienić to stosowanie węgla aktywnego, skoro tak doskonale wchłania on toksyny, likwiduje bakterie, wiąże metale ciężkie i łagodzi stany zapalne?  Odpowiedź na to pytanie poszukują neuropaci i dietetycy. Wspólnie zalecają, by osoby spożywające żywność wysoko przetworzoną, pijący duże ilości kawy, niestroniący od alkoholu i papierosów oraz stale przemęczone stosowały tabletki z węglem aktywnym w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Jednak należy pamiętać, że medal ma dwie strony.... Węgiel aktywny ma działanie detoksykacyjne na wszelkie składniki, które napotka w organizmie, więc zwiąże toksyny jak i również substancję odżywcze. Detoks węglem aktywowanym jest przez znaczą część lekarzy potępiany i cały czas budzi liczne kontrowersje dzieląc środowisko medyczne. Istnieje ryzyko, że długotrwałe przyjmowanie węgla aktywowanego narazić może organizm na poważne niedobory żywieniowe oraz zaburzy równowagę mikroflory jelitowej. W konsekwencji doprowadzi do dysbiozy i rozwoju patogennych szczepów bakterii jelitowych co skutkuje np. zespołem jelita drażliwego. Na przykładzie działania węgla sprawdza się zasada, że wszystko zależy od umiaru.  Lekarze zalecają rozsądek i umiar w spożywaniu węgla leczniczego.  Zażycie raz na jakiś czas węgla aktywowanego w celu detoksykacji organizmu i oczyszczenia przewodu pokarmowego jest dobrym rozwiązaniem.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.