Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

PShowBlog Kategorie

Menopauza

Objawy klimakterium. Jak rozpoznać menopauzę?

Menopauza, nazywana także przekwitaniem i klimakterium, to trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Biologicznie oznacza kres możliwości rozrodczych kobiety. Menopauza zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia i mogą jej towarzyszyć dokuczliwe objawy, takie jak uderzenia gorąca i zwiększona potliwość, ale nie tylko. Objawy te można jednak zminimalizować, poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Jak rozpoznać menopauzę?

Menopauza charakteryzuje się trwałym zatrzymaniem krwawień miesiączkowych. To etap pośredni, który kończy okres prokreacyjny. Po jego zakończeniu następuje okres starzenia się. Klimakterium trwa od 1 do 2 lat. Jak rozpoznać menopauzę? Za jej początek uznaje się ostatnią miesiączkę, po której w ciągu najbliższego roku nie pojawił się już okres i zatrzymanie cyklu miesiączkowego nie zostało spowodowane innymi czynnikami, np. chorobowymi.

Jakie są objawy menopauzy?

Pierwsze symptomy menopauzy pojawiają się już kilka miesięcy albo nawet kilka lat wcześniej. To tzw. okres przedmenopauzalny. Powoli dochodzi do zmian hormonalnych, których podstawą jest zmniejszenie produkcji estrogenu oraz progesteronu przez jajniki. Dlatego też miesiączki przestają być regularne, a przerwy między nimi mogą się skracać lub wydłużać. Inne objawy, które mogą wystąpić to:

  • wahania nastroju,
  • zaburzenia snu,
  • kołatanie serca,
  • suchość skóry,
  • obniżenie libido,
  • nietrzymanie moczu,
  • suchość pochwy.

Jakie są objawy menopauzy? Klimakterium to okres, kiedy pojawiają się zmiany w układzie moczowo-płciowym. Dochodzi często do infekcji pęcherza oraz cewki moczowej, stanów zapalnych pochwy, a nawet wypadania macicy. Niektóre kobiety narzekają także na przybieranie na wadze w tym okresie. Prawdopodobnie związane jest to ze spadkiem poziomu estrogenów, które pomagają w kontroli masy ciała. Niestety okres menopauzy sprzyja większemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. 

Przekwitanie dla wielu kobiet jest okresem trudnym. Kiedy pojawia się menopauza, pewien czas w życiu kobiety się kończy. Symptomy fizyczne, męczące skutki zmian hormonalnych, zanik płodności oraz przyspieszony proces starzenia się, u niektórych kobiet może powodować nawet depresję.

Jakie brać witaminy przy menopauzie?

W trakcie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, szczególnie w układzie hormonalnym, co skutkuje zwiększonym ryzykiem osteoporozy, uszkodzeń kości czy zaburzeń pracy serca. W takim przypadku warto wspomóc się suplementami, które przeznaczone są dla kobiet w okresie menopauzy.

Jakie brać witaminy przy menopauzie? Zdecydowanie pomocna jest witamina D3, gdyż zapotrzebowanie na nią wzrasta wraz z wiekiem i ma ona wpływ na przyswajanie fosforu i wapnia, wzmocnienie odporności i poprawę samopoczucia. W okresie przekwitania zaleca się także stosowanie preparatów, które zawierają kwas foliowy. Ogranicza to ryzyko wystąpienia chorób serca, chorób nowotworowych i arteriosklerozy. Pirydoksyna wspomaga krążenie obwodowe i podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, wspomaga pamięć oraz procesy neurologiczne. 

Z kolei witamina C i E to bardzo silne przeciwutleniacze, które hamują negatywne działanie wolnych rodników odpowiadających za przyśpieszony proces starzenia oraz występowanie wielu różnych chorób. 

Warto także wybierać suplementy diety z wapniem, który wzmacnia kości narażone na uszkodzenia szczególnie w czasie menopauzy. Substancja ta przeciwdziała uszkodzeniom tkanki kostnej, ale także zapobiega rozwojowi chorób serca oraz układu krążenia. 

Pozytywne rezultaty może przynieść również zwiększenie ilości błonnika w diecie, gdyż kobiety w okresie menopauzy często przybierają na wadze. Poza tym substancja ta przeciwdziała zaparciom oraz nadwadze, ale także chorobom sercowo-naczyniowym.

Menopauza może objawiać się delikatnie, ale może także dawać silne objawy, które są mocno uciążliwe i zabierają kobiecie radość życia. Aby temu zapobiec i złagodzić symptomy oraz skutki klimakterium, warto przyjmować suplementy diety, które dedykowane są właśnie tej grupie kobiet. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby były wysokiej jakości. 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.