Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Sól

Płukanie gardła wodą z solą - co warto wiedzieć?

Płukanie gardła wodą z solą to stary, sprawdzony sposób na walkę domowym sposobem z bólem gardła, jego zaczerwienieniem i podrażnieniami. Nawet jeżeli lekarz zaleci stosowanie antybiotyków, warto dodatkowo płukać gardło taką mieszanką.

Skąd się bierze ból gardła?

Przyczyn bólu gardła może być naprawdę wiele. Najczęściej za taki stan rzeczy odpowiedzialne są podrażnienia lub stany zapalne pojawiające się w obrębie krtani. Dolegliwości bólowe często powiązane są z zapaleniem gardła, anginą, grypą czy przeziębieniem. Jednak zmiany chorobowe to nie jedyne przyczyny występowania bólu gardła. Za tą dolegliwość może odpowiadać również zbyt długie przebywanie w suchym pomieszczeniu bądź częste narażenie na zmianę temperatur. Ból gardła to powszechna dolegliwość również wśród osób, które ze względu na charakter swojej pracy zawodowej muszą bardzo dużo mówić.
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi podrażnień gardła są trudności w oddychaniu przez nos. Osoby oddychające przede wszystkim ustami są bardziej narażone na kontakt z drobnoustrojami, a tym samym na infekcje gardła.

Jakie właściwości lecznicze ma płukanka z soli?

Płukanie gardła roztworem powstałym na bazie soli i wody, to stary sprawdzony przez nasze babcie domowy sposób na walkę z bólem gardła, drapaniem i suchością. Skąd się bierze tak duża skuteczność tej metody? Jest to związane przede wszystkim z właściwościami solnego roztworu, który działa antybakteryjnie, odkażająco oraz łagodząc obrzęki. Dodatkowo taki roztwór posiada również właściwości higroskopijne (przyciąga wodę), co pozwala na nawilżenie śluzówki gardła, co istotne jest zarówno w walce z infekcją, jak i przy poprawie komfortu w czasie choroby. Płukanie gardła wodą z solą pomaga w sposób mechaniczny wypłukać wirusy i bakterię ze śluzówki gardła i migdałów.
Warto pamiętać o tym, że do płukania gardła stosować należy roztwór hipertoniczny. Co to znaczy? Chodzi tu przede wszystkim o to, że stężenie soli w roztworze, ma być wyższe, niż zawartość naturalna sodu w ludzkim organizmie. Roztwór hipertoniczny to całkowite przeciwieństwo roztworu izotonicznego. Ze względu na wysoką zawartość soli w roztworze, stosowanie takiej płukanki pozwala na efektywniejsze usunięcie wydzieliny, zmniejszenie bólu, obrzęku oraz przekrwienia gardła, doskonale radząc sobie w wielu infekcjach gardła. Płukanie gardła z solą nie powinno być stosowane w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia.

Kiedy warto sięgnąć po płukanki z solą?

Ze względu na właściwości odkażające, płukanie gardła solą sprawdzi się nie tylko przy bólu gardła, ale również przy:
  • alergii - płukanka usuwa z gardła wiele alergenów, powodując łagodzenie lub całkowite pozbycie się objawów alergii;
  • owrzodzeniach i aftach - solne roztwory mają właściwości odkażające i łagodzące ból oraz stany zapalne.

Stosowanie mieszanki wody i soli to również bardzo dobry środek do profilaktyki higieny jamy ustnej i zębów. Regularne korzystanie z roztworu zmniejsza ryzyko próchnicy oraz zapalnie dziąseł.

Jak przygotować roztwór wody z solą i jak go stosować?

Rozwór wody i soli do płukania gardła jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy odrobina soli kuchennej i nieco letniej/ ciepłej wody (aby płukanka była skuteczna, nie może być zimna). Przyjmuje się, że na szklankę należy dać nie więcej niż 2 łyżeczki soli, którą należy dokładnie rozpuścić. Nie należy przekraczać tej ilości. Zbyt duże stężenie soli w wodzie, zamiast pomóc, może wywołać poważnie podrażnienie gardła, powodujące silny dyskomfort. Płukanie gardła nie jest skomplikowane (dla wygody lepiej robić to przy wannie czy umywalce). Wystarczy wziąć niewielki łyk płukanki, przechylając głowę do tyłu i płucząc gardło przez nie więcej niż 30 sekund.

Zawartość ust należy wypluć do umywalki, pod żadnym pozorem nie można tego połykać! Aby osiągnąć optymalne efekty stosowania płukanki, czynność te należy powtarzać codziennie, najlepiej po 3-4 razy.

Płukanka z solą na gardło a ciąża

Ciąża to wyjątkowy okres, dla kobiet pełen troski, gdyż często zastanawiają się, czy to, co robiły wcześniej, będą mogły kontynuować, także będąc w stanie błogosławionym. Woda z solą na gardło to skuteczny sposób na radzenie sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych. Tylko czy na pewno jest to metoda, którą można stosować w ciąży? Jak najbardziej tak. Mało tego, biorąc pod uwagę wpływ wszystkich środków farmakologicznych na organizm, stosowanie płukanek jest nie tylko jedną z najskuteczniejszych, ale i najbezpieczniejszych metod na radzenie sobie z infekcją gardła. Warto w ciąży w miarę możliwości ograniczyć wszelkie apteczne specyfiki, sięgając po domowe, naturalne sposoby leczenia (oczywiście wyłącznie w sytuacjach, gdy jest to możliwe i będzie bezpieczne zarówno dla mamy, jak i jej dziecka).
Woda z solą na gardło, choć działa skutecznie, wymaga dodatkowego wspomagania. Przede wszystkim należy ciepło się ubierać, omijać potrawy ostre i pikantne (powodują podrażnienia gardła). Jeżeli po kilku dniach płukania nie następuje poprawa, niezbędna jest konsultacja lekarska.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.