Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Proszek do prania

Jak zrobić proszek do prania? - Domowy proszek do prania

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania w domu? Ekologiczne środki czyszczące, w tym proszek do prania ubrań są coraz bardziej doceniane przez panie domu. Powodów jest kilka... Samodzielnie przygotowany proszek do prania nie powoduje alergii oraz podrażnień skóry, zwłaszcza u dzieci.  Liczne uczulenia i alergie powinny zawsze zostać wyeliminowane, co nie jest takie proste.  Jednym z powodów podrażnienia skóry są chemiczne środki do prania, które warto zastąpić ekologicznym środkiem piorącym. Ekologiczny proszek do prania jest także bardziej ekonomiczny, zwyczajnie nie zrujnuje naszego portfela.

Przepis na proszek do prania

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Przepis na proszek jest prosty. Do uzyskania podstawowego proszku do prania potrzebujemy: węglanu sodu tzw. sody kalcynowanej, wodorowęglanu sodu, czyli boraksu oraz płatków mydlanych. Do pojemnika należy wsypać 1 szklankę sody kalcynowanej, 1 szklankę boraksu oraz 2 szklanki płatków mydlanych. Składniki wymieszać i pojemnik podpisać. Ekologiczny proszek do prania jest wydajny, na jedno pranie wystarczy wsypać od 1 do 2 łyżek proszku. Przepis na panie przy użyciu ekologiczny składników nadaje się do każdego rodzaju tkanin.

Domowy sposób na zszarzałe ubrania

Proszek do prania zszarzałych ubrań powinien mieć w składzie aktywny tlen, który skutecznie wybieli i przywróci biel odzieży. Przepis na proszek do białych ubrań: do prania wystarczy dodać 2 łyżki nadwęglanu sodu, który po zmieszaniu się z gorąca wodą wybieli tkaniny. Nadwęglan sodu nadaje się do pranie bielizny, ręczników, skarpetek oraz ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Nadwęglanu sodu nie należy używać do jedwabiu i bawełny.

Właściwości ekologicznego proszku do prania

  1. Soda oczyszczona likwiduje nieprzyjemny zapach brudnych ubrań oraz zmiękcza wodę i wykazuje właściwości wybielające.
  2. Nadwęglan sodu dzięki aktywnej postaci tleny doskonale odpiera uporczywe plamy, jest znakomitym wybielaczem do białych ubrań.
  3. Boraks jest uniwersalnym środkiem czyszczącym, niszczącym wirusy, grzyby i bakterie.
  4. Soda kalcynowana podstawa każdego proszku do prania, zmiękcza wodę, łączy działanie wszystkich składników oraz wytwarza pianę piorącą.
  5. Kwas cytrynowy ma działanie czyszczące i odkażające, może być stosowany zamiennie z sodą oczyszczoną.
  6. Płatki mydlane to nic innego niż szare mydło, które czyści i wytwarza pianę.
  7. Olejek zapachowy lub eteryczny, który ma dodać zapachu praniu.

Przepis na domowy płyn do płukania

Płyn do płukania jest bardzo często stosowany, z uwagi na ładny, świeży zapach czystego prania. Ekologiczny płyn do płukania ubrań możemy, także zrobić samodzielnie w domu. Przepis na płyn jest tak samo prosty jak na proszek do prania... Potrzebujemy 250 ml wody, 40 g kwasu cytrynowego oraz kilka kropel olejku eterycznego o wybranym zapachu.  Bardzo dobrze się sprawdza zapach lawendy, który jednoczenie odstrasza mole z szafy. Na jedno płukanie wystarczy wlać ok. 30 ml płynu.  Po przygotowaniu większej ilości możemy go wykorzystać w ciągu miesiąca.

Płyn do płukania może być też na bazie octu.  Przepis na płyn ekologiczny: 1/2 szklanki octu, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej oraz klika kropel olejku eterycznego.  Po wymieszaniu składników na jedno płukanie odzieży wystarczy ok. 20 ml. Zapach octu jest dość intensywny, dlatego nie zawsze odpowiada każdemu z nas. Jednak, w taki sposób przygotowany ekologiczny płyn do płukania skutecznie eliminuje nieprzyjemne i uporczywe zapachy np. z tkanin użytkujących przez zwierzęta.

Kolejna propozycja na zrobienie domowego płynu do płukania opiera się o sól. Przepis na płyn do płukania: 1 szklanka grubej soli morskiej, 1/2 szklanki sody oczyszczonej oraz kilkanaście kropel olejku zapachowego. Produkty należy wymieszać. Na jedno płukanie wystarczy dodać od 1 do 2 łyżek proszku do płukania. Proszek do płukanie tkanin sprawdza się zwłaszcza w odzieży białej i wykonanej z delikatnych tkanin.

Składniki niezbędne do wykonania domowego ekologicznego proszku do prania.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.