Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Woda

Woda demineralizowana a destylowana - Poznaj różnicę

Woda demineralizowana, destylowana oraz redestylowana - jakie są różnice?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć "woda destylowana" oraz "woda demineralizowana" i "woda redestylowana".

Woda destylowana

Woda destylowana – woda pozbawiona, metodą destylacji, soli mineralnych oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających. Zawiera rozpuszczone gazy (głównie dwutlenek węgla, także tlen i azot) oraz zanieczyszczenia lotnymi substancjami organicznymi.

Czyli woda destylowana to po prostu woda oczyszczona z metali ciężkich, bakterii czy związków chemicznych, takich jak pestycydy czy azotany. Oczyszczanie to odbywa się w drodze destylacji – metody znanej już w starożytności i wykorzystywanej do odparowywania wody pitnej ze słonej wody morskiej.

Woda destylowana do picia

Woda destylowana nie zawiera zbędnych i szkodliwych substancji, ale bywa także pozbawiona odpowiedniej ilości minerałów takich, jak potas, magnez czy wapń. Czy wodę destylowaną można pić?

Czysta woda, nie zawierająca dodatkowych składników, nie ma charakterystycznego smaku wody. Jest mdła. Przeciwnicy jej spożywania twierdzą, że ma działanie, które może doprowadzić do "wypłukiwania" z organizmu magnezu czy potasu. Nie oznacza to jednak, że nie można jej pić. Należy robić to z rozwagą i tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy nie mamy dostępu do żadnego innego źródła wody pitnej.

Woda destylowana wykorzystywana jest także w medycynie, np. do przygotowywania roztworów do iniekcji.

Wadą tego typu wody jest jej wysoka kwasowość, na poziomie ok. 7 pH. Może to prowadzić do zakwaszenia organizmu. Ryzyko to można jednak wyeliminować, spożywając mniej kwaśne posiłki.

Wodę destylowaną można kupić w sklepie internetowym. Cena wody destylowanej jest stosunkowo niska i już litr wody destylowanej można kupić za około 10 zł brutto.

Woda demineralizowana co to jest?

Woda demineralizowana (woda dejonizowana) – woda pozbawiona obcych jonów przez wielokrotną destylację lub przez wymianę ich na jony wodorowe i wodorotlenowe za pomocą dejonizatora. ROH + H2CO3 <=> R2CO3 + 2H2O

Fakt, że woda destylowana jest pozbawiona praktycznie wszystkich zanieczyszczeń sprawia, że stanowi ona doskonały rozcieńczalnik do chemii samochodowej. Woda demineralizowana bardzo dobrze sprawdzi się w przygotowywania płynu chłodniczego z koncentratu. Wykorzystanie w tym celu wody mineralizowanej mogłoby spowodować wytrącanie się osadów na chłodnicy i pompie, co w konsekwencji przełożyłoby się na skrócenie żywotności tych podzespołów. Woda demineralizowana pozwala uniknąć tego zagrożenia.
Woda demineralizowana świetnie sprawdza się także do mieszkania z płynem do spryskiwaczy. Dzięki jej zastosowaniu możemy osiągnąć oczekiwaną gęstość roztworu, a co za tym idzie także temperaturę zamarzania.

Doskonałe właściwości czyszczące wody destylowanej – nie pozostawia ona na lakierze smug i osadów – wykorzystuje się powszechnie w ręcznych myjniach samochodowych oraz car detailingu. Po umyciu karoserii środki myjące spłukiwane są właśnie destylatem. Posiadając destylat w garażu lub domu możemy uzyskać ten sam olśniewający efekt nie czekając w kolejce do myjni.

Woda redestylowana

Woda redestylowana (woda podwójnie destylowana, łac. aqua bidistillata) - woda poddana dwukrotnie destylacji w celu usunięcia zanieczyszczeń pozostałych po pierwszym procesie. Jednak nawet tak oczyszczona woda zawiera pewną (bardzo niewielką) ilość rozpuszczonych związków chemicznych i jej twardość wynosi około 0,04 mval/dm3, co jednak nie przeszkadza w większości zastosowań. Woda redestylowana jest znacznie droższa od wody demineralizowanej (dejonizowanej), lecz w niektórych przypadkach musi być stosowana, gdyż ta druga może zawierać resztki substancji organicznych (np. endotoksyny).

Wodę dwukrotnie destylowaną używa się m. in. do wyrobu leków okulistycznych.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.

Brak wpisów.