Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Siarczan Magnezu

Siarczan magnezu siedmiowodny - właściwości i zastosowanie

Siarczan magnezu

Siarczan magnezu siedmiowodny to nieorganiczny związek chemiczny popularnie znany pod nazwą sól gorzka epsom. Jego korzystne działanie dla zdrowia i urody znane jest już od setek lat, z powodzeniem wykorzystuje się go bowiem do przeprowadzania kąpieli relaksujących, a zastosowanie znajduje zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Przeczytaj więcej na temat tego niezwykłego suplementu i zobacz, na jak wiele sposobów może być stosowany.

Co to jest siarczan magnezu?

Siarczan magnezu siedmiowodny, ogólnie znany również jako sól gorzka bądź sól angielska to związek chemiczny, który swoje pochodzenie zawdzięcza angielskiej miejscowości Epsom, w której początkowo był wydobywany. Sól epsom wyglądem przypomina zwykłą gruboziarnistą sól kuchenną, którą stosujemy na co dzień, jest biała i łatwo rozpuszcza się w wodzie, cechuje się jednak tym, że w przeciwieństwie do soli zwykłej jest gorzka, nie słona.
Związek ten zawiera w sobie bogate pokłady siarki i miedzi, które są bardzo cenne zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody. Sól gorzka znalazła bardzo wiele zastosowań zarówno w medycynie, kosmetyce, farmakologii oraz przemyśle.

Właściwości siarczanu magnezu

Sól gorzka posiada wiele różnych zastosowań i właściwości, które pozytywnie wpływają na działanie organizmu człowieka. Sól epsom jest pozbawiona zapachu oraz posiada pH neutralne dla skóry. Cechują ją właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwtrądzikowe oraz przeciwłojotokowe. Dodatkowo wykazuje przeciwbólowe działanie względem kości i stawów, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, oraz jest szeroko stosowana w kosmetyce, jak składnik wzmacniający włosy i niwelujący nieprzyjemne zmiany skórne i trądzikowe. Posiada ponadto właściwości odtruwające oraz przeczyszczające, a także pomaga oczyścić organizm z metali ciężkich.

Siarczan magnezu siedmiowodny zastosowanie w medycynie, czyli w jakim celu możemy używać tego suplementu?

Najbardziej popularnym zastosowaniem soli epsom jest wykorzystanie jej w celu przygotowania relaksujących kąpieli lub wchłanianie jej za pomocą okładów solankowych. Wartościowe środki odżywcze zawarte w soli gorzkiej zatrzymują się w organizmie nawet do 9 godzin, co sprawia, że nasz organizm jest spokojny i zrelaksowany. Pozytywnie wpływa to również na nasz układ nerwowy, zmniejsza bowiem uczucie stresu i niepokoju, a stosowanie kąpieli wodnych z siarczanem magnezu przed snem pomaga łatwo zasnąć i uniknąć problemu bezsenności. Kąpiel taka działa również regenerująco na mięśnie.

Sól angielska bywa bardzo często stosowana w medycynie jako substancja przyśpieszająca gojenie się ran. Stosowanie kompresów z soli epsom na miejsca po oparzeniach słonecznych albo ukąszeniach owadów minimalizuje świąd i pieczenie oraz działa przeciwbólowo, regenerując skórę. Dodatkowo warto stosować ją również we wszelkiego rodzaju urazach, takich jak stłuczenia lub siniaki, przyśpiesza ona bowiem gojenie się ran. Ponadto stosowanie kąpieli z siarczanem magnezu niweluje uczucie ciężkich nóg oraz zapobiega skurczom mięśni.

Warto także zaznaczyć, że siarczan magnezu ma także wpływ na metabolizm oraz wykazuje działanie przeczyszczające, dzięki czemu jest dobrym sposobem na zaparcia. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować go w nadmiarze, aby nie wywołać niechcianej biegunki.

Zastosowanie siarczanu magnezu w kosmetyce, jak zadbać dzięki niemu o urodę i witalność?

Sól gorzka wykazuje wiele właściwości, które korzystnie mogą wpłynąć na nasz wygląd. Składnika tego możemy z powodzeniem wykorzystywać do zrobienia peelingu. W tym celu należy wymieszać kilka łyżek soli gorzkiej z żelem do mycia twarzy albo dowolnym olejkiem. Tak przygotowany peeling wmasowujemy w twarz. Zabieg ten pomoże oczyścić skórę z zanieczyszczeń oraz zmiękczy naskórek, łagodząc ponadto wszelkie zmiany skórne. Stosowanie siarczanu magnezu polecane jest zwłaszcza osobom zmagającym się z trądzikiem.

Warto także wspomnieć, że siarczan magnezu jest bardzo dobrym produktem do walki z łupieżem. Z powodzeniem możemy wykonywać z jego zastosowaniem płukanki do włosów, które nie tylko pomogą oczyścić skórę głowy, ale zadbają także o wzmocnienie włosów, znacznie niwelując ich łamliwość. Ponadto siarka obecna w soli gorzkiej zwiększa objętość włosów i powoduje ich znaczne zagęszczenie.

Sól epsom to również idealny środek złuszczający i zmiękczający skórę, dzięki czemu może zadbać o wygląd naszych pięt. Moczenie stóp w mieszance soli gorzkiej z wodą skutecznie pozwoli pozbyć się zrogowaceń naskórka oraz pomoże w walce z pękającymi piętami. Ponadto zastosowanie takiej kuracji pomoże zlikwidować nieprzyjemny zapach stóp oraz znacząco złagodzi dolegliwości zmęczonych i opuchniętych nóg.

Sól gorzka epsom znalazła wiele zastosowania w kosmetyce i dzisiaj składnik ten możemy znaleźć w wielu różnorodnych kosmetykach. Stosuje się ją przy produkcji szamponów do włosów, peelingów, maseczek do włosów oraz balsamów do ciała. Jest to również składnik wielu kremów i żeli do twarzy, przy czym najbardziej polecany jest on przy skórze tłustej, ze względu na pozytywne działanie oczyszczające i przeciwłojotokowe.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.