Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Tymol na warrozę

Tymol - skuteczny środek na warrozę

Spis treści

Tymol na warrozę, kiedy i jak stosować?

Tymol jest lekiem stosowanym w leczeniu pszczół i ich potomstwa, który ma silne działanie roztoczobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Lek stosuje się przede wszystkim w leczeniu roztoczy pszczelich i warrozy (choroby wywoływanej przez kleszcza warrozy, niebezpiecznej zarówno dla potomstwa, jak i dorosłych). Ponadto pszczelarze często używają tymolu w celu zapobiegania askosferiozie (wywoływana jest przez grzyb Ascosphaera apis, który wytwarza zarodniki). Tymol ma pochodzenie organiczne: jest obecny w oleju tymiankowym i w wielu innych olejkach eterycznych. Na zewnątrz wygląda jak śnieżnobiały proszek lub kryształy. Substancja jest dobrze rozpuszczalna w gorącej wodzie, alkoholu, olejku eterycznym lub chloroformie.

Tymol stosuje się w sezonach jesienno-wiosennych, w temperaturach od 7 do 26-27 ° C, podczas aktywnego funkcjonowania pszczół. W żadnym wypadku nie należy stosować leku, jeśli zbieranie miodu już się rozpoczęło. Jednak miód pszczół leczonych tymolem można bezpiecznie spożywać w przemyśle spożywczym. Ale w przypadku osłabionych rodzin pszczelich z mniej niż 3 ulicami lepiej nie używać proszku. Istnieje kilka metod używania leku. Dodając do syropu cukrowego do karmienia pszczół. Mieszanie z ciastem miodowo-cukrowym. Rozpylanie w ulu.

Najczęstszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia pszczół tymolem jest dodanie substancji do syropu do karmienia. W tym celu warto rozcieńczyć jedną butelkę (3 gramy proszku) w 100 ml gorącej wody i wymieszać z 23-25 litrami syropu.Ta ilość wystarcza na 250 klatek pszczół, przy założeniu, że na klatkę pójdzie do 100 ml. Procedurę powtarza się cztery razy, w odstępie 3-5 dni. Aby przygotować ciasto miodowo-cukrowe z dodatkiem leku, konieczne jest zmieszanie butelki tymolu o pojemności 3 gramów z 10 kilogramami ciasta.Taką mieszankę podaje się pszczołom w ilości 40 g na ramkę (w sumie wystarczy na 250). Procedurę przeprowadza się trzy razy, w odstępie 5-6 dni. W celach profilaktycznych wystarczy raz.

Zarażone pszczoły można również leczyć, rozpylając lek w ulu. Dla jednej rodziny, na co najmniej 8-10 ulicach potrzeba 2,5 g rozpuszczonego tymolu. Po rozpyleniu nie można otworzyć ula w ciągu dwóch dni, w przeciwnym razie substancja czynna zniknie i nie będzie mieć pożądanego efektu. Konieczne jest powtórzenie procedury dwa razy w tygodniowych odstępach. Jako pomoc można rozłożyć torebki z lekiem w ulu, pozostawiając je tam na kilka dni lub zawiesić woreczki z tkaniny wypełnione 15 gramami tymolu z tyłu ula i pozostawić je na 12 dni, okresowo sprawdzając, czy proszek zniknął i potrzebuje uzupełnienia.

Wśród zalet używania tymolu są: skuteczność oddziaływania na kleszcza, prowadząca do zmniejszenia funkcji rozrodczej samic i natychmiastowej śmierci pasożytów, brak toksyczności dla pszczół, w tym zachowanie zdolności reprodukcyjnej i stopnia płodności u pszczół, bezpieczeństwo produktów miodowych.

Tymol zastosowanie w przypadku warrozy

Współczesne pszczelarstwo ma wiele wyzwań podchodzących z natury i społeczeństwa. Najpotężniejszym wyzwaniem jest choroba pszczół. Pomimo wielu lat badań w dziedzinie weterynarii, farmakologii i farmaceutyków, nie można wyleczyć wszystkich chorób pszczół. Największym problemem jest zakażenie rodzin pszczelich kleszczem Varroa, który nie tylko osłabia organizm pszczoły na wszystkich etapach jej rozwoju, jedząc hemolimfę, ale także jest nosicielem różnych chorób, w tym o etiologii wirusowej. Kleszcz przechodzi pełny cykl rozwoju na poczwarkach pszczół przez 8-9 dni. W takim przypadku następuje przyspieszone przejście ukształtowanych elementów poczwarki do bardziej dojrzałych i następuje patologiczne starzenie hemolimfy.

Do walki z warrozą pszczelarze stosują tymol, ponieważ jest to substancja naturalnie występująca w przyrodzie. Jest to gwarancją nie skażenia środowiska pszczelej rodziny i tego, że kleszcze nie uzyskają odporności na tę substancję. Zawarte w tymolu kwasy organiczne oraz składniki aromatyczne wykazują efektywne działanie w niszczeniu warrozy. Ostateczny wynik jest uzależniony od warunków środowiskowych (od min.10°C do 25°C) w czasie podawania środka oraz od zastosowanej dawki.

Tymol zaburza rozmnażanie się kleszcza prowadząc do zmiany przemiany białkowej, czego konsekwencją jest śmierć tego pasożyta. Substancja jest najbardziej skuteczna, gdy jest podawana pszczołom w sezonie letnim po zakończeniu miodobrania Tymol wyróżnia się silnym zapachem, który pozostaje w ulu przez długi czas. Wskazaniami dla pszczelarzy jest zastosowanie tymolu po zakarmieniu, ponieważ substancja opóźnia przyjmowanie przez pszczoły pokarmu, który podaje im pszczelarz po wyjęciu z ula zapasów miodu. Zabiegi z użyciem tymolu należy przeprowadzać we wszystkich rodzinach pszczelich w tym samym czasie. Działanie tymolu zostało potwierdzone jako wysoce skuteczne przeciw rozprzestrzenianiu się warrozy.

Działanie tymolu polega na jego cechach drażniących na organizm pasożyta. Opary wydzielane przez substancję są cięższe od powietrza i przedostają się w dół ula. Pszczoły poruszając się rozprowadzają je po całym gnieździe oraz zaburzają normalne funkcjonowanie kleszczy, które spadają na dennice. Po zastosowaniu tymolu nie jest zalecany okres karencji, ponieważ nie posiada on działania toksycznego na pszczoły i nie przyczynia się do skażenia uli oraz produkowanego miodu. Tymol nie działa toksycznie ma królową pszczół i nie zaburza jej funkcji rozrodczych. Natomiast powoduje bardziej efektywny wiosenny i jesienny rozwój pszczelich rodzin.

Wybierz Tymol odpowiedni dla siebie

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.