Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Układ hormonalny

Minerały potrzebne w leczeniu chorób tarczycy (jod, selen, mangan, bor).

Choroby tarczycy w ostatnich latach zyskują, zupełnie zasłużenie, miano chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej kobiet zmaga się z takimi problemami, jak zmęczenie, stany depresyjne, suchość skóry, nagłe zmiany w cyklu menstruacyjnym, obrzęki w okolicach stawów czy nienaturalne zwiększenie się masy ciała. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest właśnie niedoczynność tarczycy. Do jej powstania może dojść w wyniku przewlekłych stanów zapalnych tarczycy, które sprawiają, że organizm zaczyna traktować ten organ, jako ciało obce i chce je odrzucić. Przyczynę stanowić może także nadmiaru kortyzolu w organizmie, pojawianie się stanów zapalnych jelit, ale także niedoborów takich minerałów, jak selen czy jod. Wówczas, poza konsultację z endokrynologiem oraz dobraniem odpowiedniego leczenia farmakologicznego, konieczne jest zadbania o odpowiednią suplementację minerałów, które odgrywają znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowania układu hormonalnego z tarczycą na czele.

Nadczynność tarczycy leczenie - jakie minerały można stosować w leczeniu.

Przy niedoczynności tarczycy konieczna jest na pewno suplementacja jodu. Jest to minerał,stanowiący istotny element budulcowy tyroksyny oraz trójjodotytroniny, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Dla osoby zdrowej ilość przyjmowanego jodu każdego dnia powinna wynosić 150 µg. W przypadku osób, chorych na niedoczynność tarczycy wartość ta wzrasta do 250 µg. Niestety, mimo występowania jodu w krowim mleku czy warzywach trudno o dostarczenie odpowiedniej ilości tego minerału z pożywienia, ponieważ podczas procesu obróbki termicznej oraz pasteryzacji cząsteczki jodu zostają uszkodzone, przez co pierwiastek nie jest odpowiednio wchłaniany, a co za tym idzie nie pokrywa dziennego zapotrzebowania osób, zmagających się z niedoczynnością. Suplementacja jodu zwiększa również występowanie wolnych hormonów w krwiobiegu, dzięki czemu regulują one pracę tarczycy. W przypadku osób, cierpiących na Hashimoto, które często współwystępuje przy niedoczynności, nie zaleca się doustnego stosowania jodu. Proponowaną alternatywą jest nacieranie się jodem w miejscu nadgarstka bądź uda. W celu suplementacji należy natrzeć to miejsce minerałem - powstanie wówczas plama. Suplementację należy ponowić, kiedy powstała plama zniknie.

Kolejnym ważnym minerałem jest selen. W tarczycy znajduje się największa ilość tego pierwiastka w przeliczeniu na j 1 gram tkanki, tworzącej ten organ. Żaden inny organ, znajdujący się w ludzkim ciele nie ma tak dużego stężenia tego pierwiastka. Do właściwości selenu należy zaliczyć działanie o charakterze przeciwzapalnym oraz antyoksydacyjnym. Dzięki temu selen reguluje prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, na czele którego znajduje się właśnie tarczyca. Suplementacja selenu jest stosowana również jako środek zapobiegawczy przeciwko powstaniu niedoczynności tarczycy. Choroby tarczycy występują również po porodzie w postaci tak zwanego poporodowego zapalenia tarczycy. Suplementacja selenu umożliwia profilaktykę przeciw powstaniu takiego rodzaju schorzenia bądź jego łagodniejszy przebieg, jeśli już dojdzie do stanu zapalnego tarczycy. Selen łagodzi także takie objawy niedoczynności tarczycy, jak utrata koncentracji, zmniejszenie płodności czy osłabienie układu odpornościowego. Prawidłowe stężenie selenu w organizmie zapobiega chorobom serca oraz łagodzi objawy, towarzyszące astmie.

Niedoczynność tarczycy jakie minerały można stosować w leczeniu.

Suplementacja manganu jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz kostnego. Odpowiedni poziom tego minerału pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu libido oraz łagodzi skutki występowania napięcia przedmiesiączkowego u kobiet (tak zwanego PMS). Dodatkowo pierwiastek ten uczestniczy w pracy enzymów, odpowiedzialnych za wchłanianie białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Dla osób z niedoczynnością tarczycy mangan ma szczególne znaczenie ze względu na to, że pełni istotną rolę w produkcji tyroksyny. Jest ona nieaktywną formą hormonu tarczycy. Dodatkowo odpowiedni poziom manganu może łagodzić skutki niedoczynności tarczycy takie, jak na przykład suchość skóry czy, często występujące przy niedoczynności, problemy z zajściem w ciążę. Co ważne, suplementacja jest również ważna, jeśli przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne - wówczas jego wchłanialność znacznie się zmniejsza, więc konieczna jest suplementacja większej ilości tego minerału.

Bor jest pierwiastkiem, który w naszym ciele wspiera szereg ważnych funkcji, takich jak prawidłowe wchłanianie witamin i minerałów, wsparcie gospodarki wapniowej i minimalizację ryzyka wystąpienia chorób układu kostnego, takich jak na przykład osteoporoza. Jest to pierwiastek szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu estrogenów oraz reguluje gospodarkę hormonalną kobiet. Dla osób z chorobami tarczycy ma on szczególne znaczenie, ponieważ wystąpienie jego niedoborów może prowadzić do powstania nadczynności tarczycy. Dodatkowo bor, podobnie jak mangan, pomaga minimalizować skutki chorób tarczycy, jakimi jest nadmierna suchość skóry. Przesuszona skóry znacznie szybciej się starzeje od tej, która ma odpowiedni poziom wilgotności. Bor ma właściwości, umożliwiające zahamowanie procesów starzenie skóry, dzięki temu, mimo choroby, kobiety mogą cieszyć się zdrową i promienną skórą przez długie lata. Bor ma również działanie antygrzybicze i antyzapalne, co szczególnie ważne przy chorobach tarczycy, które są silnie skorelowane z występowaniem stanu zapalnego tego organu.

Warto pamiętać o tym, że do prawidłowego funkcjonowania tarczycy konieczne jest zastosowanie powyższych minerałów łącznie, aby regulowały i wspomagały pracę tarczyce holistycznie. Nie należy wychodzić z założenia, że suplementacja jednego z pierwiastków wystarczy, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Należy mieć świadomość, że każdy z minerałów, występujących w ludzkim ciele ma swoją rolę i tylko uzupełnienie zapotrzebowania na każdy z nich jest gwarantem zdrowia i ogólnej równowagi poszczególnych układów.

Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody czy straty powstałe w związku z korzystaniem ze Strony, ani też za słuszność decyzji podjętych w oparciu o informacje na niej zawarte. Treści zawarte na Stronie mają charakter jedynie informacyjny.
Informacje zamieszczone na Stronie nie stanowią oferty sprzedaży jakichkolwiek produktów, usług ani innej oferty. Informacje na Stronie nie stanowią porady lekarskiej, która może być udzielona wyłącznie przez lekarza. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody związane z wykorzystaniem informacji zawartych na niniejszej stronie jako porady lekarskiej. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek wyrobu medycznego lub leku każdy Użytkownik powinien skonsultować się z lekarzem.
Wszelkie odesłania do leków i wyrobów medycznych mają jedynie charakter ilustracyjny i w żadnym wypadku nie mogą być wykorzystywane do stwierdzenia, jakie leki lub wyroby medyczne Użytkownik powinien zastosować. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących stanu zdrowia, należy każdorazowo zwrócić się do lekarza.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.