Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Siarczan i chlorek magnezu

Siarczan i chlorek magnezu - zażegnaj niedobory poprzez regularne kąpiele magnezowe

W obecnych czasach bardzo trudno dostarczyć witamin, mikro i makroelementów z pożywienia. Jednym z pierwiastków, które ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia jest magnez. Na jego niedobór narażone są szczególnie osoby, które piją duże ilości kawy oraz nawet tylko okazjonalnie piją alkohol. Niedobór magnezu niesie ze sobą spore ryzyko. Może zaburzać odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego, powodować arytmię oraz chorobę niedokrwienną. Suplementacja magnezu jest zatem bardzo istotna, jednak nie w każdym przypadku jest ona wystarczająca. Równie istotne są kąpiele w chlorku magnezu bądź w soli gorzkiej. Są to takie formy magnezu, które mają doskonałą zdolność do przenikania przez skórę, uzupełniając w ten sposób niedobry tego pierwiastka.

Objawy niedoboru magnezu

Najczęściej niedobór magnezu kojarzymy ze skurczami bądź drżeniem powiek. Jednak na braki magnezu w organizmie mogą wskazywać także:

 • bóle i zawroty głowy;
 • mrowienie i drętwienie kończyn;
 • złe samopoczucie oraz objawy depresyjne;
 • zła jakość snu;
 • arytmia;
 • astma;
 • miażdżyca;
 • nadciśnienie;

W jaki sposób uzupełniać niedobry magnezu?

Dieta bogata w magnez - najwięcej magnezu zawierają orzechy, ziarna, gorzka czekolada, suszone owoce, świeże zielone warzywa, produkty zbożowe, kasze oraz nieoczyszczone warzywa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w obecnych czasach bardzo trudno dostać jest dobrej jakości produkty, które pozwoliłyby, aby niedobór magnezu uzupełnić wyłącznie dietą.
Suplementacja - najczęściej i najlepiej przyswajalnymi doustnie formami magnezu jest cytrynian oraz chelat magnezu. Istnieją jednak przypadki, gdzie organizm nie przyswaja magnezu przyjmowanego w suplementach. Zdarza się, że osoby długotrwale przyjmujące magnez doustnie nie odczuwają poprawy, wówczas najbardziej wskazane są kąpiele magnezowe.
Dostarczanie magnezu przez skórę - jak wskazują liczne badania naukowe, jest to najlepsza forma dostarczania magnezu do organizmu, gdyż zapewnia najwyższą przyswajalność. W tym celu stosuje się sól gorzką Epsom (zwaną inaczej siarczanem magnezu) oraz chlorek magnezu.

Sól gorzka - zastosowanie

Siarczan ma największe zastosowanie w formie kąpieli. Siarczan jest nieorganicznym związkiem chemicznym, który ma postać białych, pozbawionych zapachu kryształków. W jego skład wchodzi magnez, siarka oraz miedź. Znany jest pod nazwami sól gorzka oraz sól angielska, a także sól Epsom. Może być stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Zawartość wyżej wspomnianych substancji, poza tym, że dostarcza magnezu do organizmu wpływa korzystnie na:

 • stan skóry;
 • poprawę pracy narządów wewnętrznych;
 • wzmocnienie organizmu;
 • łagodzenie bóli mięśniowych;
 • opuchlizny.
 • zapobiega odkładaniu się złogów szczawianów wapnia (kamica nerkowa);
 • wspomaga siły fizyczne i umysłowe.

Zawartość siarki wykazuje silne działanie przeciwzapalne, pomaga pozbyć się toksyn i metali ciężkich z organizmu. Miedź z kolei łagodzi bóle mięśniowo-stawowe oraz działa dobroczynnie na stan włosów i paznokci oraz pomaga pozbyć się łupieżu.

Skuteczny chlorek magnezu na skurcze

Chlorek magnezu występuje w formie bezbarwnych i bezwonnych kryształów lub płatków. Chlor i magnez zaliczają się do podstawowych makroelementów tej substancji. Działają one wspomagająco na działanie białych krwinek, jak również całego układu immunologicznego. Kąpiele w chlorku magnezu są doskonałym sposobem na skurcze. Przynosi ulgę zdecydowanie szybciej niż suplementacja. Ponadto kąpiele chlorku magnezu działają relaksująco, odprężająco i wywierają korzystny wpływ na działanie układu nerwowego.

WAŻNE: Aby kąpiele magnezowe przyniosły jak najlepsze rezultaty, wskazane jest łączenie chlorku bądź siarczanu magnezu z sodą oczyszczoną, która znacznie wspomaga ich przyswajanie. Kąpiele te można wykonywać w wannie, gdzie na działanie magnezu poddajemy całe ciało. Wówczas powinno się zastosować od 1 do 1,5 szklanki magnezu oraz pół szklanki sody oczyszczonej. Kąpiel taką warto wykonywać 1-3 razy w tygodniu. Drugim sposobem jest moczenie stóp w wodzie z magnezem i sodą w misce lub wiaderku, wlewając wodę na wysokość łydek. Na taką ilość wody wystarczą 3-4 łyżki siarczanu bądź chlorku magnezu oraz 2 łyżki sody oczyszczonej. Woda powinna być gorąca, a kąpiel powinna trwać minimalnie 30 minut. Kąpiele magnezowe są najskuteczniejszym sposobem dostarczania magnezu. Podczas kąpieli magnezowej organizm przyjmie go tyle, ile potrzebuje.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.