Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Soda oczyszczona

Soda oczyszczona - zastosowanie, właściwości i dawkowanie

Soda oczyszczona - to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu o wzorze chemicznym NaHCO3. Jest to monosodowa sól kwasu węglowego, stosowanego jako gastryczny i ogólnoustrojowy środek zobojętniający kwasy.

Zastosowanie sody oczyszczonej

  • soda oczyszczona w domu: neutralizuje nieprzyjemny zapach, usuwa tłuste plamy, czyści mocno zabrudzone miejsca w kuchni i toalecie, usuwa osad twardej wody, pochłania zapachy potraw z lodówki, czyści i konserwuje zastawy srebrne, usuwa żółte przebarwienia na jasnych ubraniach, wzmacnia proces prania, naturalny sposób na czyszczenie zabawek zwłaszcza małych dzieci, które poznają świat smakiem, usuwa ze ścian pozostałości kredek i markerów.
  • soda oczyszczona w ogrodzie i na balkonie: zabija nieprzyjemny zapach z kuwet, odstrasza króliki, naturalny pestycyd, zabija ślimaki, gasi niekontrolowane poduchy ognia np. podczas grilla, usuwa tłuste plamy z oleju, czyści oraz neutralizuje skutki przydomowych ptaków i zwierząt, czyści fugi oraz białe powierzchnie, odżywka dla roślin.
  •  soda oczyszczona w przemyśle spożywczym: substancja spulchniająca w piekarniach i cukierniach, składnik napojów, soków, deserów, a nawet wędlin.
  • soda oczyszczona dla zdrowia i urody: peeling do twarzy i ciała, kąpiele lecznicze i oczyszczające, dezodoranty, naturalne szampony i maski do włosów, składnik pasty do zębów, odświeżacz jamy ustnej, to wszystko dzięki sodzie oczyszczonej. Ponadto soda łagodzi zgagę, poprawia kondycję błony śluzowej gardła, obniża gorączkę, daje ulgę przy problemach układu pokarmowego i możemy przy jej użyciu wyczyścić wszystkie domowe akcesoria do pielęgnacji urody.
  • soda oczyszczona dla dzieci: zabawy na bazie sody oczyszczonej to m.in. bąbelki i kule do kąpieli, magiczne fasolki, wyścigi korków, farby akwarelowe, modelina oraz model wulkanów.

Zastosowanie sody oczyszczonej jest szerokie, z uwagi na jej właściwości chemiczne i fizyczne. Sodę można wykorzystywać między innym do usuwania nieprzyjemnych zapachów, co warto podkreślić, że soda nie maskuje zapachów, lecz chemicznie neutralizuje.  Wodorowęglan soda ma duże zastosowanie w środkach do kąpieli i talków do ciała, ponieważ przywraca właściwe pH. Soda oczyszczona potrafi utrzymać wskaźnik pH na poziomie 8,1, przy czym 7 oznacza poziom neutralny, nawet gdy do wybranego roztworu dodane zostaną kwasy obniżające pH lub związki zasadowe, które podwyższają wskaźnik. Soda oczyszczona w postaci roztworu ma zastosowanie w lecznictwie, między innymi służy do płukania błon śluzowych (nos, gardła, pochwy) oraz służy do wykonywania lewatyw.

Właściwości sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest naturalnym i silnym środkiem przeciwgrzybiczym, który w kontakcie z jodem neutralizuje mnóstwo drobnoustrojów. Bardzo ważną właściwością sody jest jej oddziaływania na pH całego organizmu.  Odczyn przesuwa się od kwasowego w kierunku pH zasadowego, co skutkuje zwiększeniem napięcia komórkowego i stężenia tlenu w ich wnętrzu.Wodorowęglan sodu posiada 28 % sodu, więc podczas spożycia 4 g sody oczyszczonej dostarczamy ok. 1 g sodu. Minerał sodu jest jednym z wielu składników odżywczych, który utrzymuje płyny wewnątrz organizmu na odpowiednich poziomach i tworzy kanały, którymi przebiegają sygnały przewodzone przez nerwy. Prawidłowy poziom sodu w organizmie jest, także potrzebny utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi oraz do zachowania funkcji ruchowych w obrębie nerwów i mięśni. Zbyt mała ilość sodu może doprowadzić do przegrzania się organizmu z powodu zablokowania procesu pocenia się, który jest naturalną termoregulacją.

Jedną z właściwości sody oczyszczonej jest jej walka z toksynami, którą można zaobserwować podczas czyszczenia przy jej użyciu różnorodnych zabrudzeń. To bardzo dobrze odzwierciedla właściwości oczyszczających sody w naszym organizmie. Wodorowęglan sodu niszczy toksyny pozostające po silnych terapiach lekowych, głównie w leczeniu raka. Soda oczyszczona łagodzi skutki działania uranu oraz innych toksycznych chemikaliów zagrażających życiu.  Właściwości odtruwające sody oczyszczonej zauważył badacz Don York z Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku, gdzie użył jej do oczyszczenia gleby skażonej uranem. Soda oczyszczona wiąże się z uranem, oddzielając go od ziemi.

Właściwości antygrzybiczne sody oczyszczonej

Skuteczność sody oczyszczonej w eliminowaniu określonych typów bakterii i grzybów jest zanan od dawana. Soda oczyszczona ma właściwości antygrzybiczne i jest stosowana między innymi w leczeniu infekcji grzybami Candida nagromadzonymi w jelitach. O właściwościach antygrzybicznych napisał doctor Elmer M. Cranton " Terapia antygrzybiczna pomogła w chorobach psychicznych, chorobach immunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty układowy, odpowiedziała najlepiej, gdzie leczenie nakierowano na zwalczanie drożdży i obniżenie napięcia wywieranego na układ immunologiczny. Właściwości antygrzybiczne sody są skutecznie w powszechnym katarze sienny oraz alergiach pokarmowych. Po jej zastosowaniu zawsze obserwuje się zmniejszenie dolegliwości.  Działanie antygrzybiczne sody jest wykorzystywane w rolnictwie, gdzie sprawdza się w likwidowaniu grzybiczych infekcji roślin w uprawach rolnych i ogrodnictwie, takich jak szara pleśń i antraknoza oraz do zabezpieczania płodów rolnych przed grzybami w czasie ich przechowywania.

Soda oczyszczona w medycynie

Soda oczyszczona w medycynie ma ponad 150 letnią tradycję i jest cenionym środkiem leczniczym na oddziałach ratunkowych i intensywnej terapii, ze względu na bezpieczeństwo oraz szybkość działania w stanach zagrożenia zdrowi, a nawet życia. Preparaty wykorzystywane podczas ratowania życia bez wodorowęglanu sodu byłby zdecydowanie mniej skuteczne. W chemioterapii soda oczyszczona, również odgrywa istotną rolę, z uwagi na zmniejszenie negatywnych skutków oddziaływania toksycznych chemikaliów pozostałych po terapii nowotworowej. W medycynie soda oczyszczona jest stosowana w leczeniu kwasicy metabolicznej, która występuje w chorobach przewlekłych takich jak: niewydolność nerek, wieloletnie cukrzyca oraz sytuacjach zagrożenia życia spowodowanych zatrzymaniem akcji serca, niewydolnością krążeniową.  Wodorowęglan sodu jest stosowany w leczeniu skutków zatruć środkami farmaceutycznymi oraz związkami chemicznymi, dzięki właściwościom neutralizującym. Soda oczyszczona w medycynie rutynowo jest stosowana, także w hemodializach, dializach otrzewnowych, hepatopatii, toksykozie farmakologicznej oraz podczas operacji chirurgii naczyniowej.

Wodorowęglan sodu od dawana jest skutecznym środkiem zobojętniającym kwasy oraz przynoszącym doraźną ulgę w dolegliwościach mających wpływ na zachwianie równowagi kwasowo -zasadowej w żołądku. Soda oczyszczona jest wytwarzana przez komórki nabłonkowe żołądka, które pełnią funkcję ochronną. Wodorowęglan sodu jest alkaliczny (zasada) wskutek czego neutralizuje kwasy wydzielane przez komórki ochraniające ściany żołądka. Wskutek tego procesu powstaje woda, a stały dopływ sody oczyszczonej chroni żołądek przed strawieniem samego siebie oraz wzrostem kwasowego środowiska. Błona śluzowa żołądka zawiera 30 milionów gruczołów które produkują sok żołądkowy zwierający kwasy i wodorowęglan sodu. Dziennie ludzki żołądek wydziela co najmniej gram sody oczyszczonej, co stanowi 2-10% maksymalnego poziomu wydzielania kwasów. Podczas neutralizacji kwasów żołądkowych, z wodorowęglanu powstaje dwutlenek węgla.

Soda oczyszczona w kwasowości organizmu

Soda oczyszczona jest wykorzystywana w leczeniu zakwaszenia organizmu dzięki właściwościom zobojętniającym kwasy. Jednorazowe zastosowanie wodorowęglanu sodu przynosi ulgę osobą cierpiącym na zgagę.  Przyjmowany doustnie wodorowęglan sodu skutecznie pomaga w leczeniu przewlekłych form kwasicy metabolicznej takiej jak nerkowa kwasica kanalikowa lub chroniczna niewydolność nerek. W przypadku kwasicy oddechowej jon wodorowęglanowy podawany dożylnie zwiększa możliwości buforowe kwasu węglowego (wodorowęglanu) znajdującego się w surowicy krwi, co skutecznie podnosi jej pH. Znaczny niedobór jonów wodorowęglanowych negatywnie wpływa na fizjologię organizmu, a im bardziej kwasowe pH się staje, tym większe są problemy z poszczególnymi komórkami. Wszystkie biochemiczne reakcje zachodzące w układach są wrażliwe na poziom pH. Mała ilość wodorowęglanu sodu we krwi zmniejsza zdolność do prawidłowego zarządzania środowiskiem wewnątrz organizmu. Z wiekiem pokłady wodorowęglanowe maleją, a ich poziom drastycznie spada nawet u zdrowych osób już po 45 roku życia, co przyśpiesza proces starzenia. Substancje te są alkalicznym buforem umożliwiającym neutralizację kwasów, co prowadzi do usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii o odczynie kwasowym. Strata tego buforu uniemożliwia krwi skuteczne kontrolowanie środowiska kwasowego powstałego w organizmie. W wyniku tego dochodzi do schorzeń degeneracyjnych, związanych z podeszłym wiekiem, wywołanych przez nie leczoną kwasowość. Najczęściej dochodzi do rozwoju następujących chorób: refluksu żołądka, kamieni nerkowych, nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy, choroby serca, dny moczanowej i nowotworu.

Dawkowanie sody oczyszczonej

Wodorowęglan sodu posiada moc leczenia i ratowania życia. Sodę można zażywać doustnie, przez skórę, poprzez nebulizację oraz dożylnie w postaci kroplówki lub zastrzyku, co wymaga specjalistycznego personelu medycznego. W szpitalach i ośrodkach leczniczych dawkowanie sody oczyszczonej odbywa się najczęściej dożylnie. Zastrzyki z wodorowęglanu sodu są podawane przy zatrzymaniu akcji serca: 1-2 ampułki po 50 ml każda (45- 100 mEq), opierając się na parametrach takich jak: poziom pH tętnic oraz ilość gazu we krwi, aby zatrzymać postępującą kwasice. Roztwory z wodorowęglanu sodu podawane dożylnie, są hipertoniczne i potrafią przy jednoczesnym zatrzymaniu kwasicy, wywołać niepożądany wzrost stężenia sodu w osoczu krwi.

Dawkowania sody oczyszczonej w domu wymaga następujących zasad, związanych z pracą żołądka:

Zasadowość żołądka będzie inna w zależności od pożywienia, które znajduje się w jego wnętrzu, co przekłada się na odpowiednie dawkowanie sody. Żołądek po strawieniu jedzenia jest w fazie odpoczynku, wtedy soda oczyszczona rozpuszcza śluz i podlega absorpcji przez krew, przez to zwiększa jej alkaliczność.
W czasie trawienia soda ogranicza wydzielanie soków żołądkowych i neutralizuje część kwasu solnego, uwalnia dwutlenek węgla i wchłania się w postaci chlorku sodu.
Soda spożywana przed snem ma wpływ na stopień kwasowości o poranku. Dawkowania sody oczyszczonej rano na czczo oczyszcza żołądek z kwasów i śluzu przed pierwszym posiłkiem.
W przypadku nadmiaru kwasów dawkowanie wodorowęglanu sodu powinno odbywać się 1-2 godziny po posiłku,co daje najlepsze rezultaty w eliminowaniu nadmiernej kwasowości.

Soda oczyszczona do picia

Picie sody oczyszczonej może być stosowane w dawkach 1/2 łyżeczki rozpuszczonej w 1/2 szklanki wody. Taką porcję sody oczyszczonej można zażywać co dwie godziny w celu przyniesienia ulgi w bólu oraz przy dolegliwościach żołądkowo - jelitowych. Ważne jest, aby nie przekraczać ilości 7 dawek w ciągu doby. Przy wyborze sody oczyszczonej do picia należy kierować się jakością oraz brakiem antyzbrylaczy, które zaburzają właściwości lecznicze sody. Terapia picia sody oczyszczonej nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie.

Pijąc sodę oczyszczoną, można zrobić cytrynowy węglowodan. To prosty przepis na normalizację biologicznych parametrów pH, stężenie fosforanów, wodorowęglanów i antyutleniaczy z witaminy C. Sposób przygotowania: wyciśnij sok z cytryny, dodaj do niego sodę oczyszczoną małymi porcjami, aż przestanie musować. Mieszankę soku z sodą uzupełnij wodą, tak aby otrzymać 1/2 szklanki napoju. Taką mieszankę najlepiej pić rano i wieczorem w miarę możliwości na pusty żołądek.

Codzienne picie sody oczyszczonej zapewnia równowagę kwasow - zasadową całego organizmu oraz usprawnia trawienie.

Soda oczyszczona, a skutki uboczne

Wysokie dawki sody oczyszczonej mogą wywoływać następujące skutki uboczne: ból głowy, mdłości, nadmierną drażliwość o czym należy poinformować lekarza. Do rzadziej występujących skutków ubocznych stosowania sody oczyszczonej należą: słabość mięśniowa, opuchlizna stóp lub kostek, spowolnione odruchy i poczucie zdezorientowania, smolisty stolec, wymiociny przypominające fusy kawy. Osoby starsze z niewydolnością nerek lub wątroby wykazują większą nadwrażliwość na działanie sody oczyszczonej, co może powodować negatywne skutki jej stosowania.

Wybierz produkt odpowiedni dla siebie!!

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.