Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Węgiel aktywny do zębów

Jak uzyskać bielsze zęby? Moc węgla aktywnego

Wiele osób zmaga się z nieestetycznymi przebarwieniami zębów. Wieloletnie picie herbaty i kawy lub palenie papierosów może przyciemnić zęby o kilka odcieni. Dzieje się tak, ponieważ niektóre substancje zawarte w używkach mogą pozostawiać osad lub przyczyniać się do powstawania płytki nazębnej, którą trudno usunąć. Jeśli podejrzewamy, że nasze zęby nie są białe właśnie z powodu przebarwień, a nie naturalnej kolorystyki szkliwa, możemy podjąć kilka prostych działań. Systematyczne używanie specjalnej pasty lub naturalnej mieszaniny pozwoli uzyskać bielsze zęby dzięki mocy węgla aktywnego.

Higiena i wybielanie – pasta do zębów z węglem aktywnym

Wśród naturalnych sposobów wybielania zębów króluje węgiel aktywny. Najłatwiej stosować go w postaci specjalnej pasty do zębów, dostępnej w licznych sklepach. Węgiel aktywny znany jest z właściwości, które mogą być pomocne w usuwaniu przebarwień z zębów. Dzięki swojej porowatości, węgiel aktywowany doskonale pochłania zanieczyszczenia. Posiada ogromną powierzchnię adsorpcyjną, która zbiera cząsteczki różnych substancji i pomaga usunąć je z powierzchni zębów. Mogą to być bakterie, osady pokarmowe lub substancje smoliste pochodzące z papierosów. Pasty do zębów z dodatkiem węgla aktywnego zawierają także typowe substancje ścierne, a w niektórych z nich znajdziemy związki fluoru, dzięki czemu oferują wszystkie korzyści tradycyjnej pasty wraz ze zwiększoną zdolnością usuwania przebarwień.

Przy wyborze pasty z węglem aktywnym należy uważnie czytać składy. Zwróćmy uwagę na ścieralność produktu – w niektórych przypadkach może być zbyt wysoka dla osób, które mają osłabione szkliwo lub nadwrażliwe zęby. Wtedy pasta przyniesie więcej szkody niż pożytku, dlatego warto skonsultować użytkowanie takich produktów ze stomatologiem.

Węgiel aktywny do zębów – domowa receptura

Wiele osób wybiera własnoręcznie sporządzone mieszanki z węglem aktywnym, które można nałożyć na zęby w celu usunięcia osadów. Można na przykład wymieszać sproszkowany węgiel, pozyskany z kapsułek, z czystą wodą lub olejem. Taką pastę przechowuje się w szczelnie zamkniętym pojemniku, jeśli przygotujemy jej większą ilość. Rozwiązanie to jest popularne ze względu na niskie koszty – kapsułki z węglem aktywnym są dużo tańsze niż specjalna pasta do zębów. W dodatku przygotowując mieszankę samodzielnie, mamy pewność, że ilość węgla jest wystarczająca, aby przynieść efekty.

Domową pastę z węgla aktywowanego można wykorzystać do szczotkowania zębów. Ta metoda jest jednak kontrowersyjna, gdyż węgiel może zbyt agresywnie ścierać szkliwo i doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli chcemy szczotkować zęby węglem aktywnym, należy to robić delikatnie i obserwować zmiany. Jeśli zauważymy zwiększoną wrażliwość zębów, należy zrezygnować z tej metody. Drugi sposób jest bezpieczniejszy – polega na nałożeniu mieszaniny na zęby i odczekaniu 2-3 minut. Nie pocieramy zębów, a jedynie czekamy, aż substancja aktywna zadziała na ich powierzchni. Potem trzeba dokładnie wypłukać jamę ustną, aby nie pozostały w niej resztki węgla aktywnego.

Czy węgiel aktywny na zęby przynosi efekty?

To, czy zęby staną się bielsze po zastosowaniu zabiegów z węglem aktywnym, zależy od indywidualnej sytuacji. Czasami przebarwienia są zbyt trudne do usunięcia bez specjalistycznych metod. Aby maksymalnie zwiększyć szanse na jaśniejsze zęby, a zarazem zachować ostrożność, należy stosować węgiel aktywny przez trzy dni z rzędu. Następnie robimy przerwę i powtarzamy zabieg co tydzień. Wkrótce sami zobaczymy, czy ten sposób wybielania zębów sprawdza się w naszym przypadku, czy też nie. Z pewnością warto dać mu szansę!

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.