Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Mocznik i azotan potasu w ogrodnictwie

Mocznik i azotan potasu w ogrodzie

Większość ogrodników używa nawozów mineralnych do nawożenia roślin ogrodowych. Na początku sezonu wegetacyjnego rośliny potrzebują nawozów azotowych, które należy odpowiednio dobrać. Najczęstsze nawozy obejmują mocznik i azotan potasu oraz siarczan amonu oraz azotan amonu. Azotan amonu jest szybką i wszechstronną substancją. Jednocześnie zakwasza glebę. Mocznik jest w stanie wchłaniać się powoli przez rośliny, dlatego jest stosowany głównie wiosną. Siarczan amonu jest dość zdolny do zakwaszenia gleby. Nawozy potasowe, czyli azotan potasu mogą pomóc roślinom w absorpcji dwutlenku węgla, a także mogą przyspieszać przepływ węgla i zwiększać odporność na suszę lub mróz.

Skuteczny i wydajny w ogrodzie nawóz - mocznik

Jest to uniwersalny nawóz azotowy zawierający około 46% azotu. Reprezentuje małe kryształy, które są dobrze rozpuszczone w wodzie. Nadaje się do wszystkich upraw na glebach neutralnych. Jest w stanie zakwasić glebę do poziomu azotanu amonu. Nawóz mocznik nie jest w stanie zwiększyć stężenia roztworu glebowego. Jest niezbędny zarówno do korzeni, jak i do kompostowania kory. W tym drugim przypadku mocznik jest w stanie szybko hydrolizować podczas tworzenia amoniaku, co z kolei może zneutralizować kwasowość kory. Azot znajdujący się w moczniku w glebie piaszczystej jest lepszy w porównaniu z siarczanem amonu. Nawóz mocznik posiada postać granulowaną i można stwierdzić, że należy do bardzo skoncentrowanych nawozów azotowych, które są wykorzystywane do nawożenia upraw w ogrodzie. Produkt nie posiada zapachu i doskonale rozpuszcza się w wodzie, a przy większej temperaturze jego rozpuszczalność jest jeszcze większa.

Pozytywne właściwości mocznika:

  • Roztwór nawozu takiego jak mocznik jest skutecznie wchłaniany przez rośliny, które są wrażliwe na wysokie pH gleby
  • Stosowanie zewnętrzne nawozu mocznika nie spowoduje poparzeń liści u roślin
  • Dwie doby po zastosowaniu dolistnym mocznika nastąpi zwiększenie ilość azotu w białku roślinnym
  • Opryskiwanie roślin nawozem mocznika wczesną wiosną przyczyni się do opóźnienia kwitnienia roślin, co spowoduje ograniczenie zrzucenia kwiatów przy ewentualnych wiosennych przymrozkach
  • Roztwór mocznika jest skuteczny podczas zwalczania szkodników i patogenów w ogrodzie.

Wpływ mocznika na rośliny ogrodowe

Mocznik dostający się do ziemi wchodzi w reakcję z bakteriami oraz enzymami tam obecnymi. Zachodzące reakcje chemiczne w glebie powodują jego przeobrażenie w węglan amonu, który stykając się z powietrzem przekształca się z gazowy amoniak. Trzeba zadbać o dokładne przedostanie się mocznika do ziemi, ponieważ inaczej jego ważna część zostanie utracona. Najbardziej dotyczy to ziemi alkalicznej lub neutralnej, w ich przypadku straty będą najbardziej zauważalne. Należy pamiętać, że granulowany nawóz mocznika musi dostać się do gleby na głębokość 7/8 cm. Wykorzystując w ogrodzie nawozu mocznika trzeba wziąć pod uwagę, że pobudza on rozwój części wegetatywnej, dlatego używanie go w czasie układania pąków może przyczynić się mniejszej wydajności. Nawóz najkorzystniej jest zastosować pod roślinami w czasie powstawania zielonej masy.

Azotan potasu

Kompozycja zawiera 46,5% potasu i około 13,5% azotu. Ma wysoką rozpuszczalność. Azot w tym nawozie ma postać azotanu. Nawóz nadaje się do każdej gleby i do różnych upraw. Jest to jeden z najlepszych nawozów do nawożenia pomidorów i ogórków podczas ich owocowania. Jednocześnie nie pozwala na gromadzenie się różnych azotanów bezpośrednio w owocach. Jest wygodny w przechowywaniu i mało higroskopijny.

Korzyści ze stosowania mocznika - nawóz na trawnik

Trawnik należy nawozić przez cały rok, aby nie stracił swojej atrakcyjności. Nawożenie trawnika rozpoczyna się, gdy pada śnieg, a kończy przed pierwszymi przymrozkami, co zapewnia bezpieczne zimowanie roślin. Różny skład, rodzaj i właściwości nawozów dostarcza trawie składników odżywczych i mikroelementów. Żywotność trawnika zależy od poprawności ich wyboru i zastosowania do gleby.

Mocznik nawóz na trawnik jest skoncentrowanym nawozem azotowym łatwo rozpuszczalnym w wodzie. Podlewanie trawnika mocznikiem jest konieczne, aby przyspieszyć jego tempo wzrostu. Z braku azotu rośliny stają się cieńsze, słabe i żółtawe. Korzystając z mocznika, trzeba dobrze przeanalizować wybierany nawóz, ponieważ nadmierne gromadzenie się tej substancji prowadzi do wielu niepożądanych konsekwencji. Wszystkie nawozy mineralne dostarczają różnych pierwiastków śladowych, które pomogą zachować piękny wygląd dekoracyjnych zieleni i są łatwe do strawienia.

Trawy tracą znaczną ilość składników odżywczych wraz z zieloną masą z powodu częstego cięcia. Aby zapobiec wyczerpaniu gleby, konieczne jest stosowanie nawozów mineralnych i organicznych przez cały sezon wegetacyjny. Niektórzy uważają, że nawozy do trawnika powinny być stosowane rzadko. Ich zdaniem powodują one jedynie intensywny wzrost trawy, co oznacza, że trawnik często musi być koszony. W rzeczywistości niewystarczające odżywianie roślin po krótkim czasie spowoduje przerzedzenie i zażółcenie roślin, pojawienie się łysych plam, co negatywnie wpływa na wygląd trawnika. Odbudowanie trawnika będzie wymagało znacznie więcej zachodu niż utrzymanie go we właściwym stanie.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.