Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Jak zrobić płyn do dezynfekcji

Jak zrobić płyn/żel do dezynfekcji rąk?

Płyn lub żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk można zrobić samemu w domu i będzie on tak samo skuteczny, jak ten kupiony w aptece czy drogerii. Dodatkowo domowej produkcji płyn pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ceny tego typu gotowych specyfików bardzo mocno wzrosły w ostatnim czasie. W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią wirusa COVID 19, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca częste mycie rąk. Oczywiście do tego celu wystarczy woda z mydłem, ale co zrobić, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody? Sprawdź w jaki sposób przygotować samemu płyn lub żel antybakteryjny.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?

Podczas, gdy wiele osób masowo wykupuje płyny i żele antybakteryjne, niewiele osób wie, jak łatwo można przygotować taki specyfik samemu. Jest wiele przepisów, które umożliwiają jego wykonanie. Wystarczy tylko kilka składników: alkohol izopropylenowy, woda utleniona 3%, gliceryna roślinna, woda destylowana lub demineralizowana oraz żel z aloesu. Dodatkowo może się przydać olejek eteryczny lawendowy lub z drzewa herbacianego. Potrzebne będzie również duże, szklane naczynie np. słoik, w którym będzie można dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Najlepiej przygotować od razu większą ilość płynu, ponieważ jego trwałość wynosi około 2-3 miesiące. Wygodnym rozwiązaniem jest przelanie gotowego specyfiku do pojemnika z dozownikiem. Należy pamiętać o tym, aby przed użyciem wstrząsnąć delikatnie pojemnikiem. Dezynfekcja rąk przy użyciu tak przygotowane płynu jest skuteczna niemal na wszystkie zarazki. Domowej roboty płyn może być także stosowany do odkażania różnego rodzaju powierzchni tj. klamki, uchwyty, poręcze, blaty. Ponieważ do jego produkcji stosuje się alkohol, płyn ma jedną zasadniczą wadę – mocno wysusza skórę. Dlatego też należy go używać sporadycznie, tylko gdy nie mamy dostępu do mydła i bieżącej wody. Nie nakładamy preparatu na podrażnioną i uszkodzoną skórę oraz unikamy kontaktu z oczami. W przypadku przedostania się do oczu, należy natychmiast przemyć je letnią wodą.

Przepis na płyn do dezynfekcji rąk

Do wykonania płynu do dezynfekcji rąk o pojemności 1000 ml na bazie wody utlenionej i izopropanolu będą potrzebne:

 • alkohol izopropylenowy o stężeniu 95% - 835 ml
 • woda utleniona - 40 ml
 • gliceryna – 15 ml
 • woda destylowana – 110 ml
 • olejek zapachowy z drzewa herbacianego – od 6 do 9 kropli

Wspomniany olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne, a na dodatek sprawi, że gotowy płyn będzie miał miły i odświeżający zapach. Do produkcji płynu można wykorzystać inne olejki np. lawendowy, cytrusowy, cynamonowy. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Jeśli chcemy przygotować płyn o mniejszej pojemności, wskazane proporcje należy odpowiednio zmniejszyć i tak do przygotowania 500 ml preparatu potrzeba:

 • alkohol izopropylenowy o stężeniu 95% - 418 ml
 • woda utleniona - 20 ml
 • gliceryna – 7,5 ml
 • woda destylowana – 55 ml
 • olejek zapachowy z drzewa herbacianego – od 3 do 5 kropli

Wszystkie składniki należy przelać do czystego, szklanego naczynia i starannie wymieszać. Płyn należy przygotowywać w pomieszczeniu dobrze wentylowanym i z dala od źródła ognia. Dezynfekcja dłoni za pomocą tak przygotowanego płynu jest możliwa po upływie m.in. 72 godzin. Jest to czas niezbędny do tego, aby woda utleniona użyta do produkcji zabiła wszystkie zarazki, które ewentualnie mogły się znajdować w pojemniku, do którego przelaliśmy płyn lub w wodzie, którą dodaliśmy do niego.

Przepis na żel do dezynfekcji rąk

W domowym zaciszu można z powodzeniem wykonać również żel do dezynfekcji rąk. Przygotowuje się go na bazie żelu z aloesu, który jest dostępny w każdej drogerii lub aptece. Dodatkowo aloes ma właściwości łagodzące i przyspiesza gojenie się ran. Jego dodatek pomoże zniwelować niekorzystne działanie alkoholu na skórę naszych dłoni. Do przygotowania żelu w podstawowej wersji wystarcza tylko dwa składniki: wspomniany żel aloesowy oraz wysokoprocentowy alkohol. Należy je zmieszać w następującej proporcji: 4 części żelu na 6 części alkoholi. Domowej roboty żel antybakteryjny można wzbogacić o naturalne olejki zapachowe np. z drzewa herbacianego (o właściwościach antyseptycznych), lawendowy (o działaniu przeciwzapalnym), czy też eukaliptusowy, który oczyszcza i odkaża skórę dłoni.

Przykładowy przepis na domowy żel do dezynfekcji obejmuje:

 • 200 ml żelu aloesowego,
 • 4 łyżki spirytusu,
 • kilka kropli olejku zapachowego.

Jeśli z jakiegoś powodu zastosowanie alkoholu nie jest możliwe, można pominąć ten składnik. Wówczas do wykonania żelu będziemy potrzebować:

 • 30-40 ml żelu aloesowego,
 • 15 kropli olejku cynamonowego (rozprawi się nie tylko z bakteriami, ale również z grzybami)
 • 10 kropli olejku lawendowego, który również posiada właściwości antybakteryjne,
 • 15 kropli olejku pomarańczowego (wzmocni działanie antybakteryjne preparatu),
 • 10 kropli olejku goździkowego lub olejku z witaminą E (zabezpieczy wrażliwą skórę dłoni przed nadmiernym przesuszeniem).

Bezalkoholowy żel do dezynfekcji jest zalecany zwłaszcza osobom, które mają wrażliwą skórę, skłonną do alergii i podrażnień.

Dezynfekcja rąk za pomocą płynu lub żelu przygotowanego w domowym zaciszu jest równie skuteczna jak ta wykonana przy użyciu gotowych preparatów. Przygotowanie takiego specyfiku jest banalnie proste i z pewnością każdy sobie z nim poradzi. Należy ściśle przestrzegać wskazanych proporcji oraz zaleceń dotyczących przechowywania produktu, aby zachował on swoje właściwości dezynfekujące.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.