Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Sekrety urody - srebro koloidalne

Sekrety urody - srebro koloidalne

Właściwości lecznicze srebra docenili już starożytni Grecy i Rzymianie. Podczas epidemii dżumy matki podawały do ssania swoim dzieciom srebrne łyżeczki. Miało to na celu zapobieganie zakażeniu. W czasie I wojny światowej związki srebra wykorzystywano w zwalczaniu infekcji. Dziś wiemy, że srebro działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Niszczy ponad 650 organizmów chorobotwórczych, a jednocześnie nie likwiduje "przyjaznych" szczepów bakterii (nie wyjaławia organizmu jak tradycyjne antybiotyki). Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości znalazło zastosowanie również w kosmetyce.

Srebro koloidalne w kosmetyce - zastosowanie

Srebro koloidalne znajdziemy w różnych produktach kosmetycznych. Środki do demakijażu, płyny po goleniu, żele antybakteryjne czy antyperspiranty to tylko niektóre przykłady kosmetyków, w których jednym ze składników jest właśnie srebro koloidalne. W zależności od potrzeb kosmetyk może mieć różną postać: toniku, żelu, mydła, szamponu czy nawet chusteczek nasączonych srebrem (działają jak antyperspirant).

Srebro koloidalne w kosmetyce świetnie się sprawdza dla każdego rodzaju cery, również wrażliwej. Zapewnia właściwą kondycję skóry, oczyszcza i odświeża ją, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Należy pamiętać, aby nie stosować srebra koloidalnego np. w formie toniku na skórę wokół oczu. Do pielęgnacji skóry w tym miejscu zawsze należy stosować kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone.

Ważne jest również stosowanie z umiarem roztworów srebra, gdyż preparaty dostępne na rynku mogą się znacznie różnić co do liczby i wielkości cząsteczek srebra w nich zawartych. Srebro jako metal ciężki może działać toksycznie, a wówczas jego przedawkowanie może być groźne dla zdrowia. Bezpieczne jest jedynie stosowanie srebra koloidalnego niejonowego dopuszczonego do sprzedaży.

Nie należy stosować preparatów zawierających srebro, jeśli jesteśmy uczuleni na ten metal.

Srebro koloidalne na skórę - gdzie się sprawdza

W związku ze swym działaniem antyseptycznym srebro koloidalne stosuje się do leczenia lub łagodzenia problemów skórnych. Można używać go bezpośrednio na skórę lub jako suplement diety. Zastosowanie srebra koloidalnego na skórę:

  • schorzenia skórne (egzema, wysypka) - srebro koloidalne stosuje się bezpośrednio na skórę wklepując lub delikatnie pocierając zmienione chorobowo miejsce, dużym ułatwieniem będzie w tym przypadku emulsja w sprayu
  • na otwarte rany można nałożyć opatrunek nasączony kremem z dodatkiem srebra lub użyć środka w postaci proszku, który również w swym składzie ma srebro
  • na trądzik sprawdza się tonik ze srebrem koloidalnym lub mydełko z nanosrebrem
  • brodawki czy kurzajki zwalcza się stosując kilka kropli koloidalnego srebra naniesionymi na opatrunek
  • oparzenia, również słoneczne
  • opryszczka
  • łuszczyca
  • ukąszenia owadów
  • grzybice skóry czy paznokci

Ponadto srebro stosuje się wspomagająco w leczeniu odleżyn, leczeniu blizn pooperacyjnych czy wspomaganiu gojenia skóry uszkodzonej naświetlaniami, np. po radioterapii. Wykazuje skuteczność w walce z groźnymi bakteriami jak gronkowiec złocisty. Trwają prace nad skutecznością srebra koloidalnego w zwalczaniu wirusa HIV, jednak na efekty tych badań musimy jeszcze poczekać.

Srebro w kosmetyce

Srebro w kosmetyce znalazło zastosowanie w różnego rodzaju kosmetykach. Szczególnie dobre rezultaty daje w pielęgnacji cery trądzikowej. Wynika to z jego właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Podczas stosowania bezpośrednio na skórę tworzy rodzaj ochronnego filtra, który nie pozwala przedostać się patogenom poza tę barierę. Jony srebra regenerują naskórek, dzięki czemu szybciej się on odbudowuje. Ponadto srebro poprawia procesy przemiany materii na poziomie komórkowym, wzmacnia ściany komórek, dzięki czemu są mniej wrażliwe na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak mróz, wiatr czy silne promieniowanie UV.

Kosmetyki zawierające srebro są pomocne tam, gdzie preparaty o innym składzie zawodzą. Warto jednak zaznaczyć, że kosmetyków z dodatkiem srebra powinno się używać przy określonych problemach skórnych i tylko przez czas niezbędny do złagodzenia lub wyleczenia tych problemów. Rozsądne stosowanie preparatów pomoże nam cieszyć się zdrową i zadbaną skórą przez długi czas.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.