Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Truskawki plantacja

Niezwykłe właściwości jonów srebra oraz azotanów, czyli jakie znaczenie ma azotan srebra w uprawie truskawek

Azotan srebra, nazywany inaczej lapisem, jest nieorganicznym związkiem chemicznym soli kwasu azotowego i srebra. Jest bezbarwnym, krystalicznym ciałem stałym posiadającym właściwości utleniające oraz służącym do otrzymywania innych związków srebra. Wspomniana substancja znalazła szereg różnorodnych zastosowań, które sprawiły, że azotan srebra stał się bardzo popularny i współcześnie wykorzystuje się go w wielu dziedzinach. Za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest również bakteriobójcza właściwość związku stosowanego w medycynie jako środek antyseptyczny. Ponadto używa się go w technice fotograficznej ze względu na fakt, że substancja ta ciemnieje pod wpływem światła. Wymienione zastosowania to jedynie przykłady, które mają na celu dowieść, że możliwości azotanu srebra są nieograniczone. Obecnie często porusza się temat stosowaniu azotanu srebra w uprawie roślin.

Wykorzystanie azotanu srebra na plantacjach truskawek

Jak wiemy, azotany są doskonałymi nawozami, dlatego wykorzystuje się je na szeroką skalę w rolnictwie. Ostatnimi czasy rozgorzała dyskusja na temat preparatu zawierającego nadtlenek wodoru oraz jony srebra w postaci azotanu srebra. Badania naukowe wykazały, że omawiany preparat mógłby odegrać dużą rolę w rozwoju rolnictwa. Jony srebra w połączeniu z nadtlenkiem wodoru działają stymulująco na regenerację tkanek roślinnych. Dodatkowo jony tego metalu posiadają właściwości antyseptyczne, przez co silnie oddziałują na mikroorganizmy chorobotwórcze. Stosowanie takich preparatów pozwoliłoby na uzyskanie spektakularnych efektów w uprawie.

Azotan srebra - działanie, czyli jak nawożenie azotanem srebra wpływa na truskawki

Wśród zmian, jakie można zaobserwować po zastosowaniu nawozu, należy wymienić:

 • poprawę kondycji oraz stanu odżywienia roślin,
 • poprawę jędrności owocu,
 • rozwój korzeni,
 • zwiększenie plonów,
 • polepszenie jakości otrzymywanych plonów,
 • azotany mają za zadanie również użyźnić glebę.

Warto jednak wspomnieć, że nadmierne nawożenie truskawek azotanami może mieć negatywny wpływ na tę roślinę:

 • owoc staje się podatny na odgniecenia,
 • truskawki są zbyt miękkie,
 • roślina staje się bardziej podatna na stres i choroby,
 • roślina niewłaściwie lub nadmiernie nawożona jest częściej atakowana przez szkodniki oraz choroby grzybowe.

Truskawki - uprawa i nawożenie, czyli ile i jak nawozić truskawki azotanem srebra

Odpowiednie nawożenie sadzonek azotanami i innymi minerałami ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie dla ilości i jakości otrzymywanych plonów. Należy wziąć pod uwagę, że w wyniku stosowania różnego rodzaju środków chemicznych, gleba uległa w ostatnich dziesięcioleciach znacznemu wyjałowieniu, dlatego korzystanie z nawozów stało się konieczne. Bardzo ważna jest jednak znajomość pewnych zasad, ponieważ w określonych przypadkach nawożenie może zaszkodzić roślinie. Szczególnie istotna okazuje się ilość użytego środka oraz pora roku.

Wiosna

Truskawka ma małe wymagania nawozowe, jednak wielkość i jakość plonów zależy od tego, ile pąków kwiatowych zawiąże ta roślina oraz jak przetrwa zimę. Nawożenie odbywa się zatem w dwóch etapach - wiosną i jesienią. Wiosną dużą wartość przedstawia odpowiednie odżywienie rośliny, dlatego stosuje się nawozy bogate w azot. Odpowiednia ilość azotu w przypadku plantacji założonych niedawno to 80 kg/ha. Pierwsza dawka powinna zostać podana wraz z rozpoczęciem wegetacji, a następna ok. 3 tygodni później.

Jesień/ późne lato

Kolejne nawożenie powinno mieć miejsce po zakończeniu zbiorów. Wynika to z faktu, że truskawka w sierpniu i we wrześniu wytwarza pąki kwiatowe, a od zawiązanych pędów zależeć będzie przyszłoroczny plon. Zdania, czy warto nawozić truskawki jesienią, są podzielone. Przeważnie uważa się, że pomoc truskawkom w przygotowaniu się do zimy, w niczym nie zaszkodzi. Odradza się natomiast nawożenia tej rośliny w późniejszym terminie. Przełom sierpnia i września to najwyższy czas, by zadbać o właściwe odżywienie truskawek.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.