Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Dlaczego koty potrzebują tauryny?

Tauryna w prawidłowym rozwoju kota - dlaczego koty potrzebują tauryny?

Tauryna to jeden z najważniejszych składników w diecie kota. Ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój, ale i na ogólne samopoczucie kotów. Wpływa na prawidłową pracę serca, a także na rozwój małych kociąt w okresie ciąży kotek. Ma również ogromne wpływ na przeżywalność kociąt zaraz po porodzie.

Tauryna dla kota - dawkowanie

Taurynę można dostarczyć kotu wraz z pożywieniem w postaci gotowej karmy. Większość tego typu produktów dostosowanych jest do odpowiedniego żywienia zwierząt, stąd tauryna znajduje się w niemalże każdej karmie przeznaczonej dla kotów. Jeśli kot jest osłabiony lub chory, warto upewnić się, że dawka tauryny jest odpowiednia. Zawsze można wspomóc się suplementami diety, które dostępne są w przychodniach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Tauryna dostępna jest najczęściej w postaci kapsułek, past czy dodawana jest do typowych kocich przekąsek.

Dawkowanie tauryny powinno być ustalone przez lekarza weterynarii. Zaleca się, aby stężenie tauryny w diecie kociąt wynosiło 100 mg/1000 kcal energii metabolicznej. Wynosi to ok: 21 mg/kg masy ciała 0,67 u kotów rosnących i 1 mg/kg masy ciała 0,67 u kotów dorosłych. Należy również dodać, że tauryny nie da się przedawkować, gdyż jej nadmiar usuwany jest przez organizm wraz z moczem.

Dlaczego kot potrzebuje tauryny?

Niedobór tauryny w diecie kota prowadzi do jego osłabienia i kłopotów ze zdrowiem. Nie bez przyczyny koty uwielbiają myszy. Te małe gryzonie, ptaki oraz ryby zawierają bowiem potrzebny składnik. Nie stanowi to problemu, kiedy koty polują i mogą samodzielnie dostarczyć sobie niezbędnych składników. Jednak koty udomowione nie mają takiej możliwości. Dlatego konieczne jest suplementowanie i dostarczanie kotu aminokwasu w postaci pokarmu.

Dzięki taurynie kot może prawidłowo się rozwijać, ponieważ aminokwas ma prawidłowy wpływ na układ nerwowy, również na mózg. Wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego. Małe kocięta w łonie matki rozwijają się zdecydowanie lepiej, kiedy kotka dostaje dodatkową dawkę tauryny. Niedobór może skutkować centralną degenaracją siatkówki i mięśnia sercowego, ślepotę, nieprawidłowy rozwój szkieletu, obniżoną masę urodzeniową, a co za tym idzie skutkuje to obniżoną przeżywalnością kociąt.

Czysta tauryna dla kota

W sklepach zoologicznych można kupić czystą taurynę dla kota. Suplement diety zawiera 99% tauryny, a zalecane dawkowanie to 250 - 500 mg wymieszanej z karmą. Polecana jest dla kotów na każdym etapie rozwoju. Wspomaga również procesy trawienne tłuszczów pokarmowych, poprzez tworzenie soli kwasów żółciowych. Tauryna jest silnym przeciwutleniaczem, chroni komórki przed uszkodzeniem przez metale ciężkie.Wspomaga również wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K. Czysta tauryna to doskonałe rozwiązanie dla kotów udomowionych, które same nie mogą dostarczyć sobie niezbędnego aminokwasu.

Produkty bogate w taurynę

Kocięta w łonie matki otrzymują taurynę z krążenia łożyskowego, a po urodzeniu z mleka matki. W miarę wzrostu kociąt, poziom tauryny dostarczanej młodym kotom obniża się, stąd konieczne jest jej suplementowanie. Oprócz czystej tauryny, którą można dodawać do pokarmu, należy odpowiednio zbilansować dietę kotów.

Głównym źródłem tauryny dla kotów jest białko zwierzęce, czyli mięso, podroby oraz gotowe karmy. Największe stężenie aminokwasu jest w mięsie surowym. Podczas gotowania i pieczenia mięso traci nawet 75 procent zawartości tauryny. Czym zatem karmić koty, by dostarczyć dodatkową dawkę tauryny? Duże stężenie znajduje się w surowej wołowinie (44 mg/100 g). Dobrym źródłem jest również filet z łososia (130 mg/100 g), ostrygi (396 mg/100 g), mięso indyka (200 mg/100 g), wątróbka drobiowa (110 mg/100 g), wątroba wołowa (69 mg/100 g). Warto również wspomnieć o tuńczyku, który często jest prawdziwym przysmakiem dla kota. Ponadto tauryna znajduje się w dorszu, w algach morskich, baraninie i kozinie.

Tauryna jest niezbędnym aminokwasem w diecie każdego kota. Prawidłowy rozwój i samopoczucie kotów uzależnione jest właśnie od poziomu składników w organizmie pupili. Jeśli kot nie ma możliwości upolowania myszy czy ptaka, należy zadbać o dodatkowe suplementowanie niezbędnego aminokwasu.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.