Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
DMSO w weterynarii

Lecznicze działanie DMSO w weterynarii

DMSO jest lekarstwem stosowanym we współczesnej weterynarii. Badania potwierdziły właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne tej substancji. Dostrzega się również skuteczność w leczeniu reakcji zapalnych. Jest przy tym substancją o niskiej toksyczności, dzięki czemu cieszy się coraz wyższą popularnością wśród lekarzy. Czym charakteryzuje się ten środek, jakie możliwości daje i w jaki sposób go stosować? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego właściwościami, które starannie opisaliśmy w niniejszym artykule.

Substancja DMSO

DMSO, czyli Dimetylosulfotlenek (CH3)2SO2, to klarowna, bezbarwna i bezwonna ciecz, będąca rewelacyjnym rozpuszczalnikiem dla związków organicznych oraz nieorganicznych. Ta cecha wspomaga wnikanie do organizmu rozmaitych substancji leczniczych, takich jak testosteron czy antybiotyki. Jest to substancja bardzo szybko rozprzestrzeniająca się, po naniesieniu na skórę z łatwością wnika do organizmu przez mieszki włosowe. Jest to z jeden ze środków najszybciej przenikających przez skórę. Połączenie cech przeciwutleniacza z zaletami rozpuszczalnika daje szereg rozmaitych możliwości, z których korzysta coraz więcej lekarzy weterynarii. Substancja ta na jest sprzedawana w formie płynu, co zresztą jest jej naturalnym stanem skupienia.

Dimetylosulfotlenek jest wynikiem naturalnego rozkładu zachodzącego w roślinach. Przez to bardzo często występuje w rozmaitych artykułach spożywczych. Oczywiście w niskim stężeniu. Na dużą skalę pozyskiwana jest podczas produkcji drewna jako produkt uboczny. Jest to zatem substancja całkowicie naturalna, nie wymagająca przeprowadzania skomplikowanych procesów chemicznych. Wiedząc już, czym ten specyfik jest i w jaki sposób powstaje, sprawdźmy, jakie korzyści może przynieść zastosowanie w weterynarii DMSO.

Płyn - zastosowanie cieczy DMSO

Leczenie z zastosowaniem substancji DMSO stosuje się w wielu przypadkach. Weterynaria wciąż dąży do odkrycia pełnych możliwości tych substancji. Na ten moment możemy wyróżnić następujące zalety płynące z korzystania z niej:

  • Leczenie schorzeń najądrza u trzody i bydła
  • Zapobieganie gronkowcowym zapaleniom wymion poprzez rozpuszczenie antybiotyków w DMSO
  • Leczenie trądu w połączeniu z innymi preparatami
  • W walce z grzybicą - jako nośnik leków przeciwgrzybicznych
  • Współuczestniczenie w leczeniu obrzęków, zapaleń ropnych, zmniejszaniu wysięków itd.

Zastosowanie płynu DMSO wiąże się głównie ze zwalczaniem zapaleń, szczególności w miejscach, takich jak na przykład rana po kastracji. Środek ten przyspiesza granulację ran, zarówno tych spowodowanych uszkodzeniem mechanicznym, jak i oparzeniem. Warto zapoznać się ze szczegółowymi badaniami dotyczącymi DMSO. Czysty płyn to bardzo dobre lekarstwo, które radzi sobie z wieloma schorzeniami wśród zwierząt. Coraz częściej mówi się także o stosowaniu jej wśród ludzi. Substancja ta ma również bardzo liczne zastosowania w laboratoriach, co zawdzięcza swoim właściwościom wirusobójczym oraz bakteriobójczym. Oraz oczywiście zdolności do rozpuszczania - początkowo była ona stosowana jako rozpuszczalnik do różnych środków malarskich. Należy pamiętać, że niezwykle istotne jest użycie odpowiedniego stężenia tej substancji, gdyż różne zawartości procentowe mogą wywoływać różne efekty.

Co więcej, DMSO wykazuje bardzo interesujące właściwości, które mogą sprzyjać wykorzystaniu tej substancji w technologii in vitro.Środek ten ma właściwości ochronne, co pozwala na przechowywanie w stanie zmrożonym komórek, które mają zostać wykorzystane w procesie sztucznego zapłodnienia. Jest to naprawdę niezwykła właściwość, która może przynieść hodowli dużą korzyść ekonomiczną.

Substancja DMSO - uniwersalny środek w lecznictwie weterynaryjnym

Jak widać, istnieje wiele korzyści płynących z użytkowania substancji DMSO. Leczenie zwierząt może okazać się dużo łatwiejsze dzięki jej właściwościom. Należy natomiast bardzo dokładnie przeanalizować jej charakterystykę, a także dobrać odpowiednie stężenie podczas procesu leczenia. Konieczne jest również poznanie jej możliwych skutków ubocznych.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.