Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Libido u kobiet i mężczyzn

Libido u kobiet i mężczyzn. - Poziom libido u kobiet i mężczyzn

Poziom libido u kobiet i mężczyzn

Libido, czyli popęd seksualny, nie jest zjawiskiem czysto fizjologicznym - interesują się nim nie tylko lekarze (seksuolodzy), ale także psycholodzy. Popęd płciowy warunkują nie tylko męskie hormony płciowe (testosteron i inne androgeny) i żeńskie hormony płciowe (estrogeny i progesteron). Równie ważne są inne czynniki fizjologiczne, a przede wszystkim elementy psychologiczne życia seksualnego.

Libido damskie. Czy poziom libido u kobiet rzeczywiście jest niższy?

Poziom testosteronu, głównego czynnika warunkującego popęd płciowy, jest u kobiet wielokrotnie niższy niż u mężczyzn. Główne hormony płciowe kobiet i samic ssaków, estrogen i progesteron, także wpływają silnie na seksualność kobiety, ich działanie nie jest jednak do końca poznane.

Warunkowanie popędu seksualnego jest u kobiet bardziej złożone niż u mężczyzn. W większym stopniu obejmuje elementy psychologiczne i emocjonalne. Inna jest także specyfika hormonalna organizmu kobiecego - u kobiet występuje m.in. o wiele wyższy poziom oksytocyny niż u mężczyzn. Oksytocyna odpowiada za rozpoznawanie emocji, a jednocześnie sprawia, że potrzeba czułości i kontaktu emocjonalnego staje się nieodłącznym elementem specyfiki popędu seksualnego u kobiet. Twierdzenie, że libido damskie jest niższe, niż u mężczyzn ze względu na niższy poziom testosteronu jest więc pozbawione sensu. Popędu seksualnego u mężczyzn i kobiet nie można porównywać ze sobą w sposób ilościowy, gdyż są to zjawiska o odmiennej naturze.

Dużą rolę w zwiększeniu kobiecego libido mają endorfiny, związki chemiczne warunkujące dobre samopoczucie. Związek endorfin z popędem płciowym jest u kobiet wyższy niż u mężczyzn. Dobre samopoczucie zwiększa też u kobiet możliwość osiągnięcia orgazmu. Z całą pewnością na libido wpływa również estrogen: jego znaczny spadek w okresie połogu i karmienia piersią jest przyczyną, że kobiety tracą w tym okresie ochotę na zbliżenia. Progesteron wpływa natomiast na spadek libido. Związane z cyklem miesiączkowym zmiany poziomu estrogenów i progesteronu warunkują znaczne wahania popędu płciowego u kobiet.

Libido u mężczyzn. Nie tylko testosteron

Libido u mężczyzn warunkowane jest przede wszystkim przez poziom hormonów płciowych (androgenów), nie jest to jednak jedyny czynnik. Ważne są także wiek, ogólny stan zdrowia, emocjonalność oraz relacje psychologiczne z partnerkami. Nie są też jednoznacznie powiązane ze sobą libido rozumiane jako pobudzenie seksualne (w sytuacji intymnej), jako dostrzeganie atrakcyjności seksualnej partnerki i jako świadoma chęć angażowania się w aktywność seksualną.

Bardzo znaczny wpływ na poziom libido u mężczyzn w każdym wieku ma częstotliwość ejakulacji: częste wytryski zmniejszają popęd seksualny u mężczyzn. Abstynencja seksualna, w tym przede wszystkim powstrzymywanie się od częstej masturbacji, pozwala więc na zwiększenie poziomu męskiego libido. Libido osiąga jednak wartości szczytowe po siedmiu dniach od ostatniego wytrysku: trwająca dłużej niż tydzień abstynencja seksualna jest więc bezcelowa.

Na fakt, że mężczyźni potrzebują więcej seksu, niż kobiety, wpływają czynniki psychologiczne i kulturowe. Związane z potrzebą aktywności seksualnej zachowania rywalizacyjne, a nawet dominacyjne warunkowane są nie tylko przez hormony, ale też przez kulturę, w której żyjemy. W dużym stopniu to nie testosteron, ale wywierające na mężczyzn nacisk psychologiczny czynniki kulturowe sprawiają, że potrzebują oni aktywności seksualnej w stopniu większym, niż kobiety. Ma to swoje złe strony - brak aktywności seksualnej jest źródłem napięcia i stresu, które mogą być źródłem zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Należą do nich tak zaburzenia hiposeksualne (zespół obniżonego popędu seksualnego), jak i zaburzenia hiperseksualne (hiperlibidemia, czyli przesłaniająca inne potrzeby ludzkie uprorczywa potrzeba relacji seksualnych).

Libido u mężczyzn a wiek

Odpowiednikiem menopauzy jest u mężczyzn andropauza - nie przebiega ona wprawdzie tak samo gwałtownie, wiąże się jednak ze spadkiem poziomu hormonów płciowych, a tym samym popędu seksualnego. Występuje też nieco później niż menopauza, najczęściej między 50. a 60. rokiem życia. Do jej objawów należą problemy z erekcją, brak satysfakcji z seksu, spadek pożądania seksualnego i brak odczuwania podniecenia w sytuacjach intymnych. W odróżnieniu od menopauzy, u mężczyzn nie dochodzi do całkowitego zatrzymania produkcji hormonów, a część zachodzących zmian jest możliwa do złagodzenia, a nawet zatrzymania. Zastępcza terapia testosteronowa polegająca na iniekcjach hormonalnych nie jest jednak obojętna dla organizmu. Coraz bardziej popularne stają się więc inne sposoby stymulacji wydzielania hormonów płciowych, w tym stosowanie gonadotropiny kosmówkowej.

Wpływ na popęd seksualny u mężczyzn w średnim i podeszłym wieku ma nie tylko sam poziom hormonów, ale też uogólniony stan zdrowia organizmu. Negatywnie oddziałują na niego spadek kondycji fizycznej oraz związane z podeszłym wiekiem choroby, zwłaszcza kardiologiczne. Poziom libido u mężczyzn zwiększyć może w sposób naturalny aktywność fizyczna, unikanie stresu, zdrowa dieta, unikanie alkoholu i nikotyny oraz satysfakcjonujący emocjonalnie związek. 

Poziom libido - jak sprawdzić natężenie popędu seksualnego

W związku z faktem, że libido nie jest zjawiskiem fizjologicznym, ale psychologicznym, do sprawdzenia poziomu popędu seksualnego u mężczyzn i kobiet nie wystarczą same testy hormonalne. Testy poziomu testosteronu są tu tylko pewną podpowiedzią, wskazówką. Bardzo niski poziom testosteronu będzie oczywiście świadczyć, że popęd seksualny jest niski. Nieznaczne i średnie wahania w poziomie hormonów płciowych nie są jednak jednoznacznym wskaźnikiem poziomu libido. Zwłaszcza u kobiet oziębłość seksualna wiąże się o wiele częściej z problemami natury psychologicznej niż z poziomem hormonów płciowych. Zbadanie poziomu libido wymaga więc specjalistycznych testów tak w formie wywiadu lekarskiego, jak i w formie kwestionariuszy psychologicznych. Badania takie wykonują lekarze seksuolodzy oraz współpracujący z nimi psycholodzy specjalizujący się w problematyce seksualnej. Testy poziomu hormonów płciowych mają więc charakter uzupełniający.

 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.