Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

PShowBlog Kategorie

Tryptofan - deprasja

Oddziaływanie tryptofanu na zdrowie psychiczne.

Tryptofan, to suplement, którego niedobór może prowadzić do wielu zaburzeń w organizmie. Należą do nich między innymi niedokrwistość, problemy z prawidłowym wzrostem, płodnością czy zanikiem tkanek. Z kolei odpowiednia ilość tryptofanu w naszym organizmie zapewni nam odpowiednią jakość snu a co za tym idzie - regeneracji. W połączeniu z innymi związkami tryptofan przyczynia się także do ochrony wzroku oraz kontroli nad prawidłowym wzrostem masy mięśniowej. Nie należy także zapominać o tym, że może przyczynić się do poniesienia naszej odporności. Tak kompleksowe wsparcie organizmu na wielu płaszczyznach sprawia, że warto zastanowić się nad tym czy warto suplementować ten związek. 

Tryptofan a depresja. 

Tryptofan jest stosowany w leczeniu depresji. Aminokwas wpływa na poprawę naszego samopoczucia i poprawia redukować stres, który jest czynnikiem, sprzyjającym rozwojowi depresji. Fenomen tryptofanu w leczeniu depresji opiera się na tym, że nasz mózg przekształca go w serotoninę - hormon, nazywany powszechnie hormonem szczęścia. Dzięki temu udaje się zredukować takie objawy depresji, jak: 

  • stany lękowe, 
  • napady agresji, pojawiające się bez wyraźnej przyczyny i w niekontrolowany sposób, 
  • problemy ze snem, 
  • zaburzenia depresyjne, objawiające się brakiem energii, apatycznością, wahaniami nastroju. 

Dzięki tryptofanowi nasz organizm będzie miał odpowiednią ilość serotoniny, która reguluje także sprawy, związane z naszymi potrzebami seksualnymi oraz impulsywnymi zachowaniami. Tryptofan sprawia, że nasz organizm może maksymalnie wykorzystać serotoninę, którą wytworzył. Z badań naukowych oraz eksperymentów wynika, że niedobór tryptofanu powoduje w konsekwencji niedobór hormonu szczęścia - to z kolei z czasem przejawia się tym, że zaczynają występować objawy depresji, które wraz z dalszym postępowaniem niedoboru aminokwasu zaostrzają się, prowadząc do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i całego organizmu. 

Tryptofan - zastosowanie. 

Leczenie zaburzeń depresyjnych nie jest jedynym, znanym zastosowaniem tryptofanu. Wiele osób docenia jego skuteczność również w walce z nadmiernymi kilogramami bądź w walce o umięśnioną, estetyczną sylwetkę. Aminokwas ten wpływa bowiem na funkcjonowanie układu trawiennego. Swoją skuteczność tryptofan zawdzięcza możliwości hamowania uczucia głodu - dzięki temu nie odczuwamy nadmiernego apetytu i nie sięgamy po dodatkowe, często zgubne, przekąski podczas codziennych obowiązków czy choćby gotowania. 

Działanie tryptofanu polega na tym, że hamuje on potrzebę sięgnięcia po węglowodany - wszystko to za sprawą wchłaniania większej ilości tryptofanu przez nasz mózg w czasie, gdy dostarczana jest mu insulina. Im więc więcej jemy insuliny, tym więcej tryptofanu wchłania nasz mózg. Redukcja ilości spożywanych węglowodanów sprawia poprzez dostarczenie sobie aminokwasu tryptofan sprawia, że odczuwamy mniejszą chęć sięgnięcia po przekąski i łatwiej nam zadbać o szczupły wygląd. 

Dodatkowymi właściwościami, sprawiającymi, że tryptofan jest tak pożądany podczas redukcji masy ciała są: 

  • uczestniczenie tryptofanu w produkcji hormonu wzrostu, który ma kluczowe znaczenie podczas budowy masy mięśniowej, 
  • przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. 

Tryptofan, to aminokwas, który pełni ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jego zastosowanie jest dość szerokie - pomaga zadbać o dobrą kondycję psychiczną, utrzymanie prawidłowej wagi, odpowiednią regenerację czy prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Dzięki tym cechom jest uważany za aminokwas, który pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie w sposób holistyczny - reguluje i porządkuje funkcjonowanie wielu narządów. Dzięki temu podnosi komfort naszego życia, co ma przełożenie na takie aspekty, jak kariera, nauka, gdzie ważne jest skupienie i utrzymywanie odpowiedniej kondycji umysłowej i fizycznej. Warto zadbać o niego również ze względu na jego zbawienny wpływ na psychikę - w dobie stresu i szybkiego tempa życia warto wspomagać się na płaszczyźnie suplementacyjnej. 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.