Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Higiena rąk

Jak prawidłowo dbać o higienę rąk?

W czasach pandemii koronawirusa szczególny nacisk kładzie się na dbanie o higienę. Świat został pobudzony do dyskusji na temat prawidłowego mycia rąk i innych prozdrowotnych profilaktyk. Odpowiednia dezynfekcja dłoni, które szczególnie narażone są na kontakt z patogenami, znacznie minimalizuje ryzyko zakażenia, nie tylko koronawirusem, ale także innymi wirusami grypopodobnymi. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w czasie pandemii, o czystości dłoni powinniśmy pamiętać każdego dnia. Jak więc prawidłowo dbać o higienę rąk?

Prawidłowe mycie rąk- instrukcja

Określenie "choroba brudnych rąk" stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. W tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Brak odpowiedniej higieny rąk, jest przyczyną wielu schorzeń. Nasze dłonie co chwile mają kontakt z przedmiotami, które są siedliskiem bakterii. Często też odruchowo dotykamy twarzy, czy wykonujemy inne czynności, ułatwiające patogenom przedostanie się z rąk, do wnętrza naszego organizmu. Od najmłodszych lat, bo już w przedszkolu, dzieci uczone są odpowiedniego sposobu mycia dłoni. Z upływem czasu jednak, wypracowana wtedy rutyna zanika, a my zwracamy na nią coraz mniejszą uwagę. Zdarza się, że do mycia rąk podchodzimy w sposób błahy i nieistotny. Pamiętajmy jednak, że tylko przestrzeganie podstawowych zasad ich higieny, jest wstanie uchronić nas przed patogenami. Instrukcja prawidłowego mycia rąk, wygląda następująco:

 1. Rozpoczynamy od obfitego zwilżenia rąk ciepłą wodą. Pamiętajmy, że woda nie musi być gorąca, ważne by była dopasowana indywidualnie do potrzeb.
 2. W zagłębienia dłoni nakładamy porcję mydła. Powinna być ona odpowiednio duża by pokryć całą powierzchnię dłoni.
 3. Rozpoczynamy mycie, pocierając o siebie rozprostowane powierzchnie dłoni. Ruch ten wykonujemy kilka sekund.
 4. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie mydła na powierzchni palców. Splatamy je, by w całości pokryły się spienionym mydłem. Poświęcamy na to również kilka sekund.
 5. Chwytamy, dłonią przeciwnej ręki, kciuk i wykonujemy kilkukrotnie ruch obrotowy. W ten sam sposób, myjemy kciuk drugiej ręki.
 6. Namydlamy również oba nadgarstki.
 7. Spłukujemy ręce, robimy to dokładnie i powoli.
 8. Wycieramy ręce do sucha w jednorazowy ręcznik.

Pamiętajmy, aby dokładnie umyć ręce potrzebujemy na to około 30 sekund. Dbając o higienę dłoni w miejscach publicznych, starajmy się nie dotykać po umyciu klamek, drzwi, a także innych elementów wyposażenia, dzięki temu maksymalnie ograniczymy kontakt z drobnoustrojami.

Higieniczne mycie i dezynfekcja rąk

Higieniczne mycie i dezynfekcja rąk, to najprościej rzecz ujmując pewna procedura, dzięki której z powierzchni skóry, pozbywamy się jak największej liczby patogenów. Chodzi tu nie tylko o bakterie, ale także o brud i zanieczyszczenia organiczne. Mimo, że środki dezynfekujące lepiej radzą sobie z drobnoustrojami, to nie usuną one niektórych drobnoustrojów osłoniętych przez nagromadzony brud. Z pewnymi rodzajami zanieczyszczeń, lepiej poradzi sobie tradycyjne mydło. Z tego względu higieniczne mycie i dezynfekcja rąk powinny iść w parze. Procedura ta różni się również od tradycyjnego, zwykłego mycia rąk. Głównym jej celem jest:

 • zmycie z powierzchni skóry dłoni zanieczyszczeń organicznych i brudu.
 • delikatne usunięcie z rąk wytworzonej mikroflory.
 • zapobieganie zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową.
 • eliminacja flory przejściowej.

Głównym celem jej przeprowadzenia jest możliwość kontaktu z materiałem zakaźnym. Pamiętajmy, by przed przystąpieniem do higienicznego mycia i dezynfekcji rąk, zdjąć wszelką biżuterię. W przypadku tej procedury, czas jej wykonywania waha się w granicach 30-60 sekund.

Częste mycie rąk

Częste mycie rąk, szczególnie w dobie pandemii jest koniecznym zabiegiem profilaktycznym. Niezależnie od sytuacji, powinniśmy dbać o higienę dłoni każdego dnia. Oto lista sytuacji, w których częste mycie dłoni jest wskazane:

 • przed przystąpieniem do przygotowania posiłku, a także przed jego spożyciem
 • przed przystąpieniem do opieki nad osoba starszą, a także po jej zakończeniu
 • przed rozpoczęciem opatrywania ran, a także po zakończeniu tej czynności.
 • po skorzystaniu z toalety
 • po zatkaniu ust i nosa np. przy kichnięciu.
 • po zabawie z pupilem.
 • po wynoszeniu śmieci i innych odpadów.
 • po powrocie z miejsc publicznych.

Pamiętajmy jednak, by nie popadać w skrajność, gdyż nadmierne dbanie o higienę rąk, może doprowadzić do zaburzeń obsesyjnych. Wszystko należy robić z rozsądkiem. Częste mycie rąk z pewnością zminimalizuje ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.