Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

t
Żywokost

Lecznicze właściwości oleju żywokostowego z gojnikiem.

Olej żywokostowy z gojnikiem to połączenie dwóch roślin, które już w starożytności były szeroko znane ze swoich leczniczych właściwości. W obecnych czasach możemy pełnymi garściami czerpać z wiedzy i doświadczeń naszych przodków, czego wynikiem jest coraz większa popularność tego specyfiku. Żywokost, którego lecznicze właściwości wykorzystuje ten olej, jest zresztą rośliną bardzo powszechną - spotkać ją można na łąkach, polach, nieużytkach czy parkach miejskich. Lecznicze działanie żywokostu przypisuje się konkretnie korzeniom tej rośliny, z których wykonywane są różnego rodzaju maści i nalewki.

Olej z żywokostu z gojnikiem - działanie

Zbawienne właściwości żywokostu zostały zauważone już w starożytności. Współcześnie okazało się, że substancją, która odpowiada za tak wielką moc żywokostu, jest alantoina. Substancja ta posiada silne właściwości przeciwzapalne, a ponadto przyspiesza regenerację komórek skóry. Ponadto, znajdujące się w żywokoście garbniki, polifenole, substancje śluzowe czy auksyny znacząco wspierają tworzenie się nowych tkanek, gojenie ran, a także wykazują wysokie właściwości antybakteryjne. Z kolei gojnik, zwany także szałwią libańską, zawiera w sobie szereg składników mineralnych, przeciwutleniaczy i tanin, które wpływają pozytywnie na pracę układu krwionośnego i niwelują powstawanie wolnych rodników.

Olej żywokostowy z gojnikiem - jak stosować?

Olej żywokostowy z gojnikiem jest środkiem przeznaczonym do użytku zewnętrznego. Najprostszą i najbardziej popularną metodą jego stosowania jest wtarcie kilku kropli oleju w obolałe miejsce i pozostawienie go na skórze - najlepiej jest przykryć go opatrunkiem i pozostawić w tej formie na około trzy godziny. Najlepsze efekty przynosi powtarzanie tej procedury trzy razy dziennie. Oleju żywokostowego z gojnikiem nie powinno się stosować wewnętrznie, nie zalecane jest również stosowanie go na otwarte rany bądź otarcia skóry. Olej żywokostowy z gojnikiem nie jest również przeznaczony do spożycia. Innym sposobem stosowania oleju jest jego użycie w celach kosmetycznych - olej w czystej formie należy nanieść na oczyszczoną skórę twarzy i delikatnie wmasować, unikając jedynie nakładania go w okolicy oczu.

Olej żywokostowy z gojnikiem - na co pomaga?

Żywokost lekarski od wielu wieków znany jest jako środek wspomagający walkę z problemami z tkanką kostną. Stosowany jest jako wsparcie w leczeniu kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych, a także w przypadku złamań i zwichnięć. Cenione są również jego silne właściwości rozgrzewające, dzięki czemu stosowany jest licznie w leczeniu rwy kulszowej i bóli reumatycznych, a także stanów zapalnych stawów. Zawarta w korzeniu żywokostu alantoina odpowiada za pobudzanie tkanek do regeneracji i odbudowy. Olej z żywokostu z gojnikiem jest również pomocą w walce z odmrożeniami, oparzeniami czy zasinieniami na skórze. Sprawdza się również jako element działań przeciwko cellulitowi, a także wspomaga gojenie się blizn. Jako składnik kosmetyków olej z żywokostu z gojnikiem jest ceniony za swoje działanie przeciwzmarszczkowe i regenerujące tkanki skóry - dzięki temu sprawdza się w likwidacji przebarwień i dobrze napina skórę.

Olej żywokostowy z gojnikiem - właściwości i zastosowanie

Oprócz zbawiennego wpływu żywokostu na leczenie dolegliwości związanych z układem kostnym, warto wspomnieć o szerokim wachlarzu dobroczynnych działań gojnika. Roślina ta, spotykana najczęściej w rejonie Bałkanów, od wieków w tej okolicy była stosowana do leczenia grypy, przeziębienia, chorób reumatycznych, a także problemów z drogami oddechowymi - na przykład astmy. Pewne jest, że gojnik działa przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo i rozkurczowo. Mówi się również o silnych właściwościach uspokajających gojnika, a niektórzy naukowcy przypuszczają, że w przyszłości roślina ta może stać się częścią terapii wspomagających leczenie niektórych nowotworów. 

Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne obydwu roślin, stworzony z nich olej stanowi bardzo silną pomoc w leczeniu problemów z tkanką kostną. Niezależnie od tego, czy problemem jest ból kręgosłupa, czy też złamanie kości - olej żywokostowy z gojnikiem stosowany zewnętrznie na obolałe miejsce wspomoże regenerację, zapobiegnie stanom zapalnym i uśmierzy ból. Poza stosowaniem oleju zewnętrznie na miejsca objęte bólem, warto docenić jego szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dzięki swoim właściwościom ujędrniającym i przeciwzapalnym, olej z żywokostu z gojnikiem często bywa składnikiem serum do twarzy i oczu, a także kremów przeciwzmarszczkowych. Wykorzystywany jest również w antycellulitowych balsamach do ciała, w których przydatne okazują się jego właściwości rozgrzewające i pobudzające. Olej może być jedynie częścią składową stosowanych kosmetyków, ale możliwe jest także stosowanie go w czystej postaci na skórę twarzy - najlepiej wcierać go delikatnie, w niewielkiej ilości. Wcierki z oleju z żywokostu z gojnikiem stosować można na całe ciało, a nawet na skórę głowy, gdzie sprawdzą się jako element walki ze zniszczonymi i suchymi włosami.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.