Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

PShowBlog Kategorie

Boraks owadobójczy

Właściwości owadobójcze boraksu

Boraks to minerał, który zawiera w sobie około 11,3% boru. Tetra boran sodu, bo taka jest jego prawdziwa nazwa, występuję naturalnie w gorącym i suchym klimacie. Najczęściej wydobywa się go zatem w Turcji, Iranie oraz Kalifornii. Minerał ten charakteryzuje się słodkawo-cierpkim smakiem, kruchością, przezroczystością oraz tym, że bez trudu rozpuszcza się w wodzie. Boraks zyskał wielką popularność dzięki szerokiemu zastosowaniu oraz niskiej cenie. Wykorzystuje się go w przemyśle szklarskim, kosmetycznym, ceramice, grabarstwie oraz medycynie naturalnej. Jednak przede wszystkim boraks znany jest jako środek dezynfekujący, przeciwgrzybiczy i owadobójczy.

Boraks dezynfekcja mieszkania

 Boraks świetnie nadaję się do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Wszystko to za sprawą jego doskonałych właściwości odkażających, czyszczących i dezynfekujących. Minerał ten bez problemu radzi sobie tam, gdzie polecany ocet, nie pomaga. Żeby doczyścić piekarnik, przypalony garnek, uporczywe zacieki w kabinie prysznicowej lub wymyć i zdezynfekować podłogi, wystarczy rozpuścić łyżkę boraksu w litrze wody. Takie proporcje zazwyczaj pozwalają uzyskać najlepszy efekt czyszczenia i dezynfekcji, która w dzisiejszych czasach powinna być na wysokim poziomie. Warto go używać również do domowej produkcji proszku do prania i tabletek do zmywarki.

Boraks właściwości

 Tetra boran sodu często stosowany jest jako środek owadobójczy. Można go znaleźć między innymi w środkach zwalczających mrówki. Jest to jednak tylko jedna grupa owadów, z która boraks sobie radzi. Oprócz mrówek zabija również pchły, rybiki oraz karaluchy.

Żeby pozbyć się mrówek i rybików, trzeba wymieszać łyżkę stołową boraksu w połowie szklanki wody zagotowanej ze szklanką cukru. Taką galaretkę wystarczy położyć w miejscu występowania mrówek lub rybików.

Jeśli chodzi o pchły, to najlepiej rozsypać odrobinę boraksu w miejscu ich występowania i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy odkurzyć to miejsce.

Natomiast na karaluchy działa łyżka stołowa boraksu wymieszana z małą łyżeczką cukru pudru. Karaluchy to miłośnicy słodkości, dlatego w miejscu przez nie odwiedzanym trzeba zostawić taką mieszankę i tak jak przy pchłach, po kilku godzinach odkurzyć.

Oprócz tego boraks jest również świetnym sposobem na odstraszenie os. Żeby wygnać je z gniazda, trzeba co kilkadziesiąt minut spryskiwać ich gniazdo roztworem z boraksu. Do jego przygotowania potrzebna będzie jedna porcja boraksu na dziewięć porcji wody.

Boraks działanie

Dzięki swojemu działaniu przeciwgrzybiczemu, przeciwbakteryjnemu, przeciwwirusowemu oraz antyseptycznemu boraks jest stosowany również w medycynie. Jego działanie jest doceniane przede wszystkim w leczeniu gardła, stanów zapalnych w jamie ustnej oraz artretyzmu. Jest on też stosowany w maściach redukujących zaczerwienienia skóry i jej podrażnienia, ponieważ działa kojąco na rany. Wskazaniem do jego stosowania są zakażenia bakteryjne, wszelkie stany zapalne błon śluzowych, bakteryjne zakażenie pochwy (o ile kobieta nie jest w ciąży), rany oraz oparzenia.

Boraksu nie powinno się stosować na otwarte rany, u kobiet w ciąży oraz dzieci, ponieważ może on być toksyczny. W niewielkich dawkach jest bezpieczny, ale jeśli przyjmie się go zbyt dużo lub zbyt wielka ilość wchłonie się przez skórę, mogą wystąpić niepożądane działania, do których należą uszkodzenia wątroby, nerek, biegunka, drgawki oraz niewydolność krążenia.

 Warto mieć w domu boraks, gdyż jest on tani i uniwersalny, często pomaga w domu w różnych dziedzinach życia. Jednak trzeba korzystać z niego ze zdrowym rozsądkiem i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

 

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.