Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

Mentol Krystaliczny czysty minimum 99,5%

Nowy produkt

Biomus

Mentol Krystaliczny

Dystrybutor: Biomus

Gatunek: Czysty minimum 99,5%

Więcej szczegółów

25,00 zł brutto

 • 50 g
 • 100 g
 • 250 g
 • 500 g
 • 1 kg

Więcej informacji

Mentol Krystaliczny czysty minimum 99,5%

Dystrybutor: Biomus

Synonimy: menthol, 2-izopropylo-5-metylo-cykloheksanol, heksahydrotymol

Gatunek: Czysty

Czystość: minimum 99,5%

nr CAS: 2216-51-5

nr EC: 218-690-9

Mentol – alkohol z grupy terpenów, o ostrym, przenikliwym zapachu miętowym, stosowany masowo w przemyśle kosmetycznym i pomocniczych środkach farmaceutycznych.

Najpowszechniej naturalnie występującym izomerem jest (−)-mentol, czyli (1R,2S,5R)-5-metylo-(prop-2-ylo)cykloheksan-1-ol, który produkowany jest przez różne gatunki mięty. Olejek z mięty polnej zawiera go ok. 70–80%, jest też głównym składnikiem olejku miętowego z mięty pieprzowej, występuje także w wielu olejkach eterycznych innych roślin. Inne izomery występujące w mniejszych ilościach w mięcie pieprzowej to (+)-neomentol, (+)-izomentol i (+)-neoizomentol.

Przemysłowo mentol uzyskuje się przez izolację z olejków z mięty polnej, pieprzowej i i innych gatunków mięty oraz za pomocą syntezy chemicznej. Izolacja z olejku polega na schłodzeniu produktu i odwirowaniu wytrąconych kryształów.

W temperaturze pokojowej tworzy białe, igłowe kryształki. Słabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze rozpuszcza się w polarnych rozpuszczalnikach organicznych. Ze względu na to, że zawiera on 3 centra chiralności, ma 8 izomerów optycznych.

Mentol jest też dodawany do maści na ból mięśni, aromatyzuje się nim chusteczki higieniczne, papierosy, tabaki, proszki do prania, płyny do mycia naczyń. Jest też stosowany jako jeden ze składników wielu kompozycji zapachowych stosowanych w kosmetyce. Zaaplikowany na dolną powiekę wywołuje łzawienie oczu, przez co znajduje zastosowanie w aktorstwie i modelingu.

W syntezie chemicznej mentol i jego pochodne wykorzystywane są jako pomocniki i katalizatory chiralne.

Mentol jest uważany za bezpieczny składnik produktów spożywczych, jednak w czystej formie jest substancja szkodliwą i odnotowano przypadki zatruć ostrych (objawy obejmują zapalenie skóry i warg, owrzodzenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, wymioty, bradykardię i dreszcze) spowodowanych spożyciem czystego olejku miętowego. Do zatrucia może doprowadzić też spożycie dużych ilości lub produktów bogatych w mentol lub długotrwałe przyjmowanie preparatów mentolowych. 

 • Opinie
 • Napisz opinię

  Mentol Krystaliczny czysty minimum 99,5%

  Mentol Krystaliczny czysty minimum 99,5%

  Mentol Krystaliczny

  Dystrybutor: Biomus

  Gatunek: Czysty minimum 99,5%

  Produkty powiązane

  menthol krystaliczny, mentol krystaliczny cena, mentol krystaliczny zastosowanie, mentol krystaliczny gdzie kupić

  Brak wpisów.

  30 innych produktów w tej samej kategorii:

  Śledź nas na Facebooku