Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

Suplementy diety dla dzieci

Witaminy na wzrost dla dzieci

Każdy rodzic pragnie tego, co najlepsze dla swojego dziecka. Wszyscy mamy przy tym świadomość, że współczesna dieta nie zawsze w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i elementy, dlatego często decydujemy się na podawanie naszym dzieciom suplementów diety. Na które z nich warto postawić, by zapewnić swojemu dziecku wszystko, co naprawdę potrzebne? Jakie suplementy poprawią koncentrację, wzmocnią apetyt i wesprą zdrowy wzrost dziecka?

Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

Suplementy diety dla dzieci – czym się kierować?

Jakie powinny być suplementy, które można polecić dla Twojego dziecka? Przede wszystkim bezpieczne – w końcu mowa o dzieciach, których organizmy nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego i które intensywnie się rozwijają. Dlatego nie do końca warto kierować się wyłącznie ceną – zdecydowanie lepiej skupić się na produktach sprawdzonych producentów o długiej obecności na rynku. Ważne jest również, by suplementy stosowane u najmłodszych przygotowywane były z myślą o nich, co będzie znajdowało odbicie w ilościach poszczególnych składników, jakie zawarte będą w preparacie. Niektóre witaminy, jak np. A, D, E czy K są rozpuszczalne w tłuszczach i ich nadmiar jest bardzo słabo usuwany przez organizm, dlatego przy suplementacji powinny być podawane dawki adekwatne dla dzieci, a nie dorosłych.

Jakie suplementy dla dzieci podawać?

Wystarczy wejść do niemal dowolnej apteki lub sklepu ze zdrową żywnością, by przekonać się, jak wielki jest rynek suplementów – również tych tworzonych z myślą o najmłodszych. W rzeczywistości nie każdy z dziesiątek dostępnych produktów w rzeczywistości jest niezbędny albo nawet pożyteczny dla Twojego dziecka. Najlepszym źródłem witamin powinna być zbilansowana i zdrowa dieta, a suplementy są sposobem na uzupełnienie składników, których ewentualnie może w niej brakować. Nie chodzi więc o to, by Twoje dziecko jadło wyłącznie słodycze i inne wysoko przetworzone produkty, a witaminy czerpało z suplementów. Nie ma również większego sensu kupowanie preparatów multiwitaminowych – po pierwsze dlatego, że niektórych witamin i minerałów może być po prostu za dużo w połączeniu z dietą, ale także z powodu na różne formy tych związków, mające niemały wpływ na ich przyswajalność. W multiwitaminach najczęściej (a wyjątków jest naprawdę mało) dodaje się duże ilości najtańszych składników (np. witaminy C), a pozostałe albo są w śladowych ilościach, albo w najtańszych, bardzo słabo przyswajalnych formach. Nie jest to więc rozwiązanie kompleksowe ani optymalne.

Jakie składniki warto suplementować? Przede wszystkim witaminę D3 – w naszym położeniu to niemalże obowiązek, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych. Witamina ta jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości – zapobiegając krzywicy u dzieci, a także osteomalacji i osteoporozie u dorosłych. Jej produkcja odbywa się pod wpływem promieni UV, padających pod odpowiednim kątem, dlatego na naszej szerokości geograficznej jej synteza jest możliwa wyłącznie wiosną i latem. Suplementację dobrze jest zacząć możliwie najwcześniej, warto przy tym przestrzegać dawki przeliczonej według masy ciała dziecka.

Inną, ważną witaminą, którą powinno się suplementować u niemowląt, jest witamina K. Zaleca się, by każdy noworodek dostał zastrzyk domięśniowy z tą witaminą, co pozwala na uniknięcie krwotoków wynikających z jej niedoborów.

Stosowanie innych preparatów witaminowych może być w niektórych sytuacjach wskazane, choć każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie. Wybierając produkt dla swojego dziecka, z całą pewnością warto zwrócić uwagę również na dodatki i na skład. Bezsensowne jest np. podawanie dziecku witamin pełnych cukru czy konserwantów.

Suplementy na koncentrację dla dzieci – czy mogą przynieść korzyść?

Nie brakuje dzieci, które narzekają na problemy z koncentracją. Problem ten staje się szczególnie uciążliwy, kiedy dziecko zaczyna uczęszczać na zajęcia w szkole – pojawiać się mogą wówczas problemy z nauką, przyswajaniem materiału, jak i odpowiednim zachowaniem podczas lekcji. Dziecko, które nie może skupić się na materiale, ma większą skłonność do rozmawiania z innymi, nieuwagi i innych niepożądanych zachowań. Czy można mu jakoś pomóc suplementacją? Oczywiście. Stosowanie np. żeń-szenia, lecytyny sojowej, zadbanie o odpowiedni poziom magnezu (minerał ten jest bardzo często niedoborowy, również u najmłodszych), czy witaminy b6 może przynieść wymierne korzyści. Dziecku łatwiej będzie skupiać się na programie i zapamiętywać przekazywany materiał, co pozwoli przezwyciężyć problemy z nauką i zdejmie sporo problemów z ramion rodziców.

Suplementy na apetyt dla dzieci – pomocne?

Jak już zauważyliśmy, najważniejszym źródłem minerałów i witamin dla dziecka powinny być spożywane posiłki. Co jednak zrobić, gdy dziecko okazuje się niejadkiem i pomimo najszczerszych starań spożywa niewiele pożywienia. Zazwyczaj nie powinno być to powodem do niepokoju, bowiem organizm jest tak zaprojektowany, że poza większymi zaburzeniami sam jest w stanie poprzez odpowiednie sygnały zadbać o spożyciu właściwej ilości pokarmów. Jednak niekiedy przydatne okazuje się dodatkowe pobudzenie apetytu – pomaga to również w otwarciu się na nowe smaki i nowe potrawy, co dość często jest niemałym wyzwaniem dla rodziców „niejadków”. Oczywiście nie należy spodziewać się cudów, ale niektóre składniki zawarte w popularnych preparatach potrafią faktycznie poprawić apetyt, a inne działają głównie podczas dłuższego stosowania.

Suplementy dla dzieci – czy warto?

Odpowiednio dobrane suplementy mogą być wartościowym uzupełnieniem dobrze ułożonej diety, dając organizmowi Twojego dziecka wszystko, co tylko potrzebne, by mógł spokojnie i poprawnie się rozwijać. Niektóre składniki są wręcz niezbędne jak np. witamina D czy K. Jednak nie tylko witaminy i minerały mają znaczenie – warto stosować także naturalne substancje mające dobry wpływ na funkcje kognitywne i pobudzenie apetytu Twojego dziecka. Sięgając po sprawdzone i markowe produkty w istocie dajesz swojemu dziecku wszystko, co potrzebne, by zdrowo rosnąć.