Promocje

Nowe produkty

Informacja

  • PayPo

Układ pokarmowy

Jak należy dbać o układ pokarmowy?

Prawidłowe działanie układu pokarmowego ma szczególne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Organy takie jak żołądek, wątroba, trzustka, jelito cienkie i grube są jednak narażone na liczne zagrożenia. Aby o nie zadbać, warto zdecydować się na naturalne suplementy diety, które pozwalają na wyregulowanie ich pr...

Jak należy dbać o układ pokarmowy?

Prawidłowe działanie układu pokarmowego ma szczególne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Organy takie jak żołądek, wątroba, trzustka, jelito cienkie i grube są jednak narażone na liczne zagrożenia. Aby o nie zadbać, warto zdecydować się na naturalne suplementy diety, które pozwalają na wyregulowanie ich pracy. Probiotyki w postaci bakterii kwasu mlekowego, błonnik pokarmowy, na przykład z babki, sylimaryna z owoców ostropestu plamistego to tylko niektóre substancje wspierające pracę układu pokarmowego. Zamów je już teraz!

Jest 34 produktów.Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 34 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 34 elementów

Układ pokarmowy stanowi kluczowy element w funkcjonowaniu całego organizmu. Mikrobiom, czyli bakterie w jelitach stanowią blisko 2 kg masy ciała dorosłego człowieka i w doskonały sposób przekazują informację do mózgu. Ośrodek głodu i sytości co kilka sekund dostaje informację o tym, czy jesteśmy głodni, czy też nie. Dlatego warto wiedzieć jak pobudzać i hamować działanie układu trawiennego. Każdy narząd pełni inną rolę i trzeba o niego odpowiednio zadbać. Przedstawię kilka produktów i krótko opiszę sposób ich działania.

Piperyna i kurkumina - mają działanie pobudzające, przyśpieszają pasaż jelitowy. Ponadto kurkumina ma działanie antynowotworowe. Oba produkty można dodawać do posiłków. Są to naturalne przyprawy. Mają lekko ostry smak. Kurkumę można dodawać do potraw jako "naturalny barwnik", polepsza ona barwę i uatrakcyjnia posiłki. Ich stosowanie zaleca się wspomagająco w chorobach wątroby czy przy zaparciach.

Suplementy naturalne - temat samych suplementów diety jest być może trochę kontrowersyjny. Ale jeśli chodzi o te naturalnego pochodzenia, to nie trzeba się niczym martwić, Są nie tylko bezpieczne dla naszego zdrowia, ale ich zażywanie może być zalecane. Suplementy to składniki mineralne, których potrzebuję ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania. Ich niedobory są zależne od pory roku. Mówi się o "epidemii" niedoboru witaminy D wśród Polaków, czyli tak zwanej witaminy słońca. Innymi substancjami mogą być jod czy selen. Ich uzupełnienie, ze spożywanym pokarmem może być trudne do osiągnięcia, a wręcz niemożliwe. Co więcej w niektórych badaniach naukowych, brak tych pierwiastków określany jest za przyczynę obniżenia nastroju w okresie jesienno-zimowym, czasem określany jako "depresje". Najpopularniejszą tego typu substancją jest tran. Chociaż powinno się też zwrócić uwagę na poziom m.in. magnezu, wapnia, żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, cynku, potasu w organizmie.

Kolejną grupą produktów są probiotyki w kapsułkach. Warto tu wspomnieć czym jest probiotyk. Najprościej mówiąc są to żywe szczepy bakterii, które uzupełniają mikrobiom jelitowy. Ich suplementacja podczas antybiotykoterapii uchodzi już za standard nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Czasami probiotyki są podawane profilaktycznie w niektórych chorobach autoimmunologicznych, takich jak Atopowe Zapalenie Skóry, badania kliniczne pokazują poprawę stanu zdrowia chorych, stosujących tą metodę leczenia. Probiotyki również stosuję się w chorobach jelit, np. zespole jelita nadwrażliwego, który może mieć postać biegunową, zaparciową albo mieszaną. Kolejnym przykładem są biegunki u dzieci. Probiotyki są dostępne w różnych formach, ale te w kapsułkach są najwygodniejszą formą, łatwe do podania a otoczki - najczęściej wykonane z żelatyny szybko rozpuszczają się w żołądku. Jest to forma łatwo przyswajalna.
Antyoksydanty pomagają eliminować z organizmu szkodliwe substancję. Jednym z nich jest kurkumina naturalna. Jest dobrym neutralizatorem stanu zapalnego. Podobnie jak kurkuma działa przeciw nowotworowo. Przyśpiesza pracę jelit, zapobiegając powstawaniu zaparć. Działa ochronnie na wątrobę. Kurkumina rośnie w Azji, i była znana już w starożytności. Jako ciekawostkę mogę dopisać że kurkumina jest używana w przemyśle spożywczym i tekstylnym.

Kolejna naturalna substancja to probiotyk z inuliną. O tym czym jest probiotyk wspomniałam wcześniej, ale czym jest inulina? To prebiotyk, czyli "martwe" szczepy bakterii, stymulujące układ pokarmy do namnażania kultur bakterii. Ponad to inulina pomaga przetrwać bakterią mlekowym takim jak Lactobacillus i Bifidobacterium w probiotyku. Dzięki czemu probiotyki z inulina są skuteczniejsze. Ich stosowanie jest takie jak "tradycyjnych" probiotykach, a wiec w chorobach i trakcie leczenia, w którym dochodzi do zmiany lub uszkodzenia mikrobiomu jelitowego. Ze względu na duży wybór probiotyków na rynku warto poprosić lekarza lub farmaceutę o poradę.

Wspomniałam wcześniej o ochronnym działaniu kurkumy na wątrobę. Ale sama kurkuma może nie wystarczyć. zwłaszcza wśród osób, w których jet zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Czasami dochodzi do niej w wyniku powikłań po zabiegach operacyjnych albo przewlekłego leczenia bólu, ale nie tylko. Warto więc uzupełnić leczenie czy chronić wątrobę suplementami na wątrobę. Na rynku jest dostępnych wiele takich produktów. Duża część z nich jest produktami ziołowymi mogą to być np. wyciąg z liści karczocha, ostropest plamisty, wyciąg suchy z czarnej rzodkwi z węglem aktywnym. Dostępne są też herbatki z ostropestu do zaparzania. Chcę też podkreślić jak ważną rolę pełni wątroba w ludzkim organizmie. Jest magazynem dla krwi, pełni funkcję detoksykacyjną- metabolizuję alkohol i leki. Suplementy diety na wątrobę można zażywać co dziennie w celu ochrony wątroby, albo w stanach chorobowych. Łatwo dostępną formą są napary ziołowe. Można również korzystać z tabletek lub kapsułek.
Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił co nie co o substancjach leczniczych i o ich działaniu. Pamiętajmy jak ważnych układem jest układ pokarmowy i jak złożone jest jego działanie. Dbajmy o niego by zachować dobre zdrowie.