Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Olejki eteryczne

Leczenie warrozy olejkami eterycznymi

Pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne. Wraca więc zainteresowanie dawną wiedzą pszczelarską. Jednym z jej przykładów jest leczenie warrozy olejkami eterycznymi. Jak z nią walczyć?

Spis treści

Jeszcze kilkanaście lat temu pasieki powoli odchodziły w zapomnienie, a w polskich sklepach królowały miody zza granicy. Dziś coraz więcej osób przywraca gospodarstwa pasieczne. Pojawiają się nawet pasieki miejskie, a wśród mieszkańców Polski rośnie świadomość, że warto zaopatrywać się w lokalnych pasiekach. Jednocześnie jednak wraz ze wzrostem ilości pszczół pojawiają się wątpliwości odnośnie do chorób czy leczenia.
Rynkowym hitem są miody ekologiczne i naturalne. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i chcą mieć pewność, że hodowla przebiega ja najbardziej w zgodzie z naturą. Hodowcy o tym wiedzą, co tłumaczy powrót do domowych metod również w leczeniu chorób pszczelich.

Naturalne olejki eteryczne w leczeniu warrozy

W gospodarstwach ekologicznych stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów jest zakazane. Stąd popularność profilaktycznych metod naturalnych. Najlepiej, by zabieg był wykonywany jeszcze przed inwazją pasożyta, tak by jej zapobiec. Później takie ziołowe metody mogą już być zbyt mało skuteczne. Powtarzanie kuracji olejkiem eterycznym latem i jesienią powinno przynieść dobre efekty, jeśli chodzi o zapobieganie problemom. Jeśli pasożyty już są w ulu, dodatkowo warto ponowić kurację wiosną.

Co to jest warroza?

W Polsce długo choroba warroza nie była rozpoznana. Dopiero w latach '80 stwierdzono, że to ona stoi za problemami pszczół. Początkowo odkryto ją tylko w woj. lubelskim, by później odkryć ją już niemal w całym kraju. Za chorobą stoją roztocza Varroa destructor. W efekcie zarażenia roztoczem pszczoły stają się:

 • apatyczne,
 • powolne,
 • u młodych czerwi pojawiają się wady rozwojowe.

Początkowo pszczoły mogą radzić sobie z zagrożeniem i usuwać chore osobniki z ula. Jednak brak reakcji ze strony pszczelarza może doprowadzić do namnażania się pasożyta. Dlatego warto na bieżąco obserwować pszczoły i reagować. Pszczelarz kilka razy do roku powinien wykonywać osyp i sprawdzać, czy pasożyty są w ulu i w jakiej ilości.

Jakie olejki przy warrozie?

Do leczenia można stosować zarówno specjalistyczne preparaty weterynaryjne, jak i tradycyjne olejki eteryczne. Ważne tylko, by były one naturalne i nie zawierały sztucznych domieszek. Sprawdzą się takie olejki eteryczne jak:

 • goździkowy,
 • mentholowy,
 • eukaliptusowy,
 • tymiankowy,
 • rozmarynowy,
 • cytrynowy,
 • kminkowy,
 • kamfora.

Dodatkowo te olejki działają również przy grzybicy.

Aromatyczny naturalny olejek eteryczny - zastosowanie

Najczęściej stosuje się zakraplanie do ula lub metodę pasków nasączonych olejkami eterycznymi. Jest ona o tyle prosta, że wystarczy taki pasek umieścić w ulu. Paski powinno się umieścić w ulu na tydzień, a następnie wymienić. Wiosną, jesienią i latem warto ponawiać taki cykl trzy razy. Dzięki temu wszystkie pszczoły, które rozwijają się właśnie przez trzy tygodnie, będą chronione.

Do przygotowania pasków wystarczy kilka z powyższych olejków i olej kamforowy. Wystarczy do słoika pełnego olejków włożyć paski wykonane z papieru z bloku technicznego. Można zakręcić słoik i odstawić na 24 h. Po tym czasie produkt jest gotowy. Zagięte paski można wieszać na ramkach pojedynczo. Jak widać, ta ekologiczna i prosta metoda jest szybka, nie wymaga żadnej wiedzy i nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Inne metody ziołowe

Inne metody z wykorzystaniem aromatycznych ziół zakładają parzenie herbatek i dodawanie ich do zimowego karmienia lub dodawanie ich do syropu dla pszczół. Do pewnego stopnia może być skuteczne również posadzenie wokół uli takich ziół jak czosnku, cebuli czy tymianku. Można stosować także odwar z sosny czy pokrzywy. Metoda z olejkami jest jednak uważana za najskuteczniejszą, ponieważ to solidna dawka lotnych olejków eterycznych w najbardziej skoncentrowanej formie. Jest też łatwiejsza w przeprowadzeniu, chyba że ktoś ma w ogrodzie dużo wymienionych ziół i dla niego wykonanie naparów i syropów będzie tańsze, niż zakup olejku.

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.