Promocje

Nowe produkty

Informacja

 • PayPo

t
Koronawirus

Koronawirus - jak przetrwać epidemię?

Koronawirus COVID-19 to wirus, który występuje na całym świecie, poza Antarktydą. W niemal ekspresowym tempie rozprzestrzenia się, zanotowano tysiące zachorowań oraz przypadków śmiertelnych. Większość kontynentów pracuje nad odpowiednim lekiem, aby powstrzymać epidemie, lecz na chwilę obecną bezskutecznie. Aktualnie w Polsce nie potwierdzono występowania obecności wirusa.

Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć

Koronawirus to wirus z chińskiego miasta Wuhan wywołujący zapalenie płuc. Ponad 90% przypadków zarażeń odnotowano w Chinach, a obecnie wirus jest "zaleczony". Istnieje ryzyko zachorowania na całym świecie, odnotowano również przypadki śmiertelne. W przypadku zgonów statystyki pokazują, że większość osób, które zmarły były to osoby starsze (około 70 lat). Co więcej, mimo wszechobecnej paniki wykazano, że o wiele więcej osób na świecie zmarło na grypę, która występuje również w Polsce. Aktualnie trwają badania nad lekiem, który zwalczy drobnoustroje, a także prowadzone są testy w kierunku leków na Ebolę, dzięki którym istnieje szansa na zwalczenie wirusa.

Koronawirus co to jest?

Koronawirusy to drobnoustroje, które wywołują infekcje układu oddechowego. Koronawirus to wirus, który znany jest od lat 60 XX. Można podzielić je na odmianę zwierzęcą (lecz nie jest znane, które zwierze jest nosicielem) oraz ludzką. Wywołuje nawet on ciężką niewydolność płuc u ssaków oraz ptaków, lecz zazwyczaj jest to infekcja, która może przejść samoistnie. U ludzi z reguły wywołuje lekką infekcję, która w niektórych przypadkach może być śmiertelnie niebezpieczna ze względu na to, że może prowadzić do ostrego zapalenia płuc, oskrzeli lub krtani. Jest to wirus z rodziny SARS, który również kilka lat temu doprowadził do epidemii, lecz na mniejszą skalę.

Koronawirus jak się przenosi?

Koronawirus przypomina pozornie grypę, jest to wirus odzwierzęcy, to znaczy, że może przenieść się ze zwierząt na ludzi. Człowiek zaraża się poprzez drogę kropelkową z osobą zarażoną: kaszel, kichanie, dotykanie jej lub jakikolwiek inny kontakt fizyczny. Zdarza się, lecz niezwykle rzadko, że wirus może przenieść się za pomocą dotknięcia zakażonej powierzchni. Jest to minimalna szansa, ze względu na to, że koronawirusy żyją bardzo krótko na powierzchniach.

Koronawirus jak można się zarazić?

Rzadko wirus przenosi się ze zwierząt na ludzi, mimo, że w Chinach osoby zarażone twierdziły, że zanim zostały zarażone to znajdowały się na targu rybnym lub zwierzęcym. Zazwyczaj człowiek zaraża się od nosiciela wirusa. Zdarza się, że osoba jest nosicielem wirusa,nie choruje, nie ma świadomości występowania wirusa w organizmie a przy okazji zaraża wszystkie osoby wokół siebie. Ludzie zarażają się poprzez kontakt z osobą zarażoną. Początki zarażenia przypominają typową grypę, która często jest bagatelizowana.

Koronawirus objawy

Objawy zarażenia występują około 14 dni po samym zarażeniu. Początkowo przypominają typową grypę, która regularnie występuje w Polsce. Głównymi objawami wirusa są:

 • biegunka
 • bóle stawów
 • bóle mięśni
 • ogólne osłabienie
 • wysoka gorączka
 • trudności z oddychaniem
 • katar
 • kaszel

Wyżej wymienione objawy mogą prowadzić do ostrej niewydolności płuc, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, małych dzieci oraz osób z niską odpornością. Objawy mogą utrzymywać się przez około tydzień oraz znikać samoistnie lub mogą z każdym dniem pogarszać się. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ tylko lekarz może stwierdzić, czy jest to zwykłe przeziębienie lub grypa, czy coś poważniejszego jak zakażenie koronawirusami. Należy pamiętać, że obecnie każdy przypadek, w którym występują objawy takie lub podobne należy skonsultować z lekarzem.

Koronawirus w Polsce

Obecnie w Europie odnotowano przypadki wirusa we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Rosji, Grecji, Macedonii, Finlandii, Belgii, Hiszpanii, Estonii, Rumunii, Austrii, Szwajcarii czy Danii. Polska jest wśród niewielu państw, do których wirus nie dotarł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w kraju nie ma żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Mimo to coraz więcej osób trafia do szpitali w związku z możliwością zarażenia. Są to głównie osoby, który w ostatnim czasie przebywały w Północnych Włoszech, rzadziej na wakacjach w Chinach, Tajlandii czy Wietnamie. Ponadto Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wszystkie szpitale są przygotowane na zderzenie z wirusem. Wiele linii lotniczych, między innymi LOT odwołał loty w kierunku Chin ze względów bezpieczeństwa.

Koronawirus jak się chronić

Ministerstwo Zdrowia przygotowało jasne wytyczne, które należy przestrzegać, aby uchronić się przed Koronawirusem na terytorium Polski:

 • Należy jak najczęściej myć dokładnie ręce, wystarczy mydło oraz woda, ale także mogą być to preparaty na bazie alkoholu (minimum 60%), dzięki czemu pozwoli to na zabicie bakterii, znajdujących się na rękach.
 • Należy stosować odpowiednie zasady podczas ataku kaszlu oraz kichania - powinno się zakrywać usta w trakcie, ponieważ pozwala to na uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa. Warto po takim zdarzeniu również umyć dłonie lub zdezynfekować je odpowiednim żelem antybakteryjnym.
 • Podczas kontaktu z innymi ludźmi powinno się zachować bezpieczną odległość resort zdrowia zaleca, by zachować co najmniej metr odległości między sobą a tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Jeśli jest taka możliwość to lepiej zrezygnować z kontaktu z osobą chorą.
 • Powinno się pamiętać o tym, aby unikać dotykania okolic oczu, nosa oraz ust, ponieważ dłonie dotykają wiele różnych powierzchni, które niosą za sobą wiele różnych bakterii. W momencie dotknięcia tych okolic, może dojść do zakażenia.

Ministerstwo zdrowia także wydało oświadczenie, w którym informuje, że noszenie maseczek przez osoby zdrowe nie spełnia swojej roli. Nie chroni to w żaden sposób przed koronawirusem. Osoby, które mają problem z układem oddechowym, kichają lub kaszlają powinny nakładać maski na twarz, aby nie rozprzestrzeniać bakterii. Osoby, które posiadają łagodne objawy koronawirusa powinny zostać w domu, a jeśli zmuszone są wyjść to również w takiej sytuacji powinny skorzystać z masek. Także osoby, które zmuszone są do przebywania z osobą chorą powinny nie rezygnować z masek ochronnych.

Warto pamiętać, aby ograniczyć kontakt ze zwierzętami hodowlanymi, a mięso oraz ryby odpowiednio długo poddać obróbce termicznej. Aby uchronić się przed zarażeniem należy zrezygnować z ewentualnej podróży w miejsca występowania wirusa. Jeśli wakacje organizowane są przez biuro podróży, to jest duża szansa na 100% zwrot kosztów za wycieczkę.

Warto zaopatrzyć się w podręczny płyn do dezynfekcji rąk, aby w razie kontaktu z osobą zarażoną usunąć bakterię. W miejscach pracy, szczególnie gdzie do kontaktu dochodzi z osobami z różnych środowisk powierzchnie takie jak klamki czy fotele powinny być zdezynfekowane specjalnym preparatem typu AHD1000 lub Desderman.

Czy przesyłki z Aliexpress przenoszą koronawirusa?

Klienci sklepu internetowego Aliexpress oraz innych sklepów, które oferują tanie zakupy bezpośrednio z Chin, obawiają się odbioru przesyłek ze względu na wszechobecny wirus, który szybko przenosi się poza granice Państwa. Ryzyko przeniesienia wirusa na paczce zawsze istnieje, lecz jest tak niskie, że zanim dotrze do Polski to w trakcie transportu zginie. Należy pamiętać, że wirus głównie przenosi się z człowieka na człowieka, a nie z przedmiotu na człowieka. Czas przeżycia wirusa zależy od stanu wilgotności oraz powietrza, ale odległa trasa z Chin do Polski wyklucza możliwość dotarcia oraz przeniesienie się na człowieka. Większe prawdopodobieństwo jest przeniesienia się wirusów w miejscach zatłoczonych oraz ciasnych niż na paczkach, ponieważ koronawirus znany jest z tego, że żyje bardzo krótko na różnego rodzaju powierzchniach. Jeśli mimo tego obawa przed Koronawirusem na przedmiotach z Aliexpress istnieje, to zawsze można spryskać jego powierzchnię preparatem dezynfekującym powierzchnie, które są ogólnie dostępne.

Sprawdź produkty do higieny

Autor: Magdalena Sala

Miłośniczka zdrowego trybu życia. Pasjonuję się wszystkim co związane z medycyną alternatywną. W wolnych chwilach lubię czytać książki o tematyce zdrowotnej.